Depilácia: 7 najúčinnejších postupov proti ochlpeniu
1. Klasika: holenie žiletkou
Holenie je právom klasickou metódou depilácie. Pre tých, ktorí majú prax, je to otázka niekoľkých minút a navyše je aplikácia úplne bezbolestná. Ako sa však správne holiť? Pri mokrom holení je dôležité pripraviť pokožku na holenie horúcou vodou. Pena na holenie alebo gél na holenie vyživujú pokožku ochranným filmom, aby žiletka mohla rovnomerne kĺzať po častiach tela. Jediná nevýhoda? Nepríjemné strnisko dorastie už po jednom dni.
2. Ako odstrániť nežiaduce ochlpenie v štúdiu pomocou živice/voskovania
Teplý alebo studený vosk? Čo by ste uprednostnili? Teplý vosk odstráni chĺpky za krátky čas. Ak to chcete vyskúšať doma, môžete si vybrať medzi studenými voskovými pásikmi a teplým voskom. Obe sú k dispozícii na osobné použitie. Dôležité je vosk vždy nanášať na pokožku v smere rastu a strhávať ho proti smeru rastu. Najlepšie výsledky dosiahnete trhavým pohybom - aj keď to bolí. Na oplátku sa môžete štyri až šesť týždňov tešiť z hladkej pokožky bez chĺpkov.
3. Bezbolestná metóda depilácie: cukrovanie
Cukrovanie je jemnejšia sestra depilácie voskom. Táto metóda, ktorá pochádza z Orientu, bolí oveľa menej ako epilácia alebo depilácia voskom. Je to preto, že chĺpky sa vytrhávajú v smere rastu chĺpkov. Cukrová pasta sa odporúča najmä ľuďom s citlivou pokožkou, alergikom, ľuďom trpiacim neurodermitídou alebo tehotným ženám. Osobitnou výhodou tejto metódy odstraňovania chĺpkov je automatický peelingový efekt. Odumreté kožné bunky sú odstránené a pokožka je hladká a hodvábne jemná. Rovnako ako pri depilácii voskom môžete ošetrenie zveriť odborníkom alebo ho vyskúšať sami doma. Výsledok vydrží štyri až šesť týždňov.
4. Bojujte proti rastu chĺpkov pomocou depilačného krému
Rovnako ako holiaci strojček, aj táto metóda depilácie je absolútne bezbolestná. Chemické zložky depilačného krému rozkladajú chĺpky a pôsobia dokonca až milimeter pod povrchom pokožky. Vďaka tomu zostáva pokožka bez strniska dlhšie ako pri holení. Kým začnú chĺpky opäť rásť, môžete si dopriať približne tri až šesť dní. Pred použitím krému na veľkú plochu je najlepšie urobiť malý náplasťový test. Ak sa po 24 hodinách neobjavila žiadna alergická reakcia, nič vám nebráni v odstránení chĺpkov.
5. Epilácia - takto na to
Pri epilácii sa problém rieši priamo pri koreni. Epilátor vytrháva chĺpky z pokožky ako sto malých pinziet. Na prvý pohľad to môže znieť odstrašujúco, ale má to aj veľkú výhodu: keďže sa chĺpky odstraňujú aj s korienkom, pokožka zostáva hladká a bez chĺpkov až štyri týždne. Po niekoľkých aplikáciách navyše chĺpky dorastajú jemnejšie. Rovnako ako pri holení sa pred aplikáciou odporúča použiť teplú vodu. Tip odborníka: Jemný peeling pred epiláciou zabraňuje zarastaniu chĺpkov. Väčšina epilátorov je vodotesná a možno ich používať v sprche.
6. Trvalé odstránenie chĺpkov pomocou IPL (intenzívne pulzné svetlo)
Niektorí ľudia považujú ošetrenie IPL za mierne nepríjemné. Na druhej strane, ošetrené oblasti pokožky sú dlhodobo zbavené ochlpenia. Ako to však funguje? Prístroj nasmeruje silné, krátke záblesky svetla cez vlasový korienok na vlasový folikul, ktorý sa tak zabrzdí vo svojom raste. Keďže vlasový korienok sa identifikuje podľa farebnej pigmentácie, metóda najlepšie funguje na svetlej pokožke a tmavom ochlpení. Chĺpky sa nachádzajú v rôznych štádiách rastu, preto sa počas jedného sedenia neodstránia všetky. Na odstránenie všetkých vlasových folikulov je potrebných približne tri až desať sedení.
7. Zbohom spálenie žiletkou: kryštálový odstraňovač chĺpkov
Trend, ktorý stojí za vyskúšanie: Depilácia pomocou kryštálového odstraňovača chĺpkov. Metóda sľubuje hladkú a jemnú pokožku v krátkom čase. Funguje však tento trend odstraňovania chĺpkov? Základný princíp je celkom jednoduchý: povrch depilačného zariadenia je vybavený minikryštálmi. Kryštáliky sa jemne krúživými pohybmi trú po ošetrovaných oblastiach bez vyvíjania tlaku. Tým sa nielen odstráni strnisko, ale aj exfoliuje pokožka. A čo je najlepšie, odstraňovanie chĺpkov sa považuje za bezbolestné. Môžete sa vyhnúť nepríjemným vedľajším účinkom holenia, ako sú bolestivé rezné rany alebo pupienky po holení.