Vyrábame si vlastnú pleťovú masku: jednu pre každý typ pleti
Ako správne používať DIY masky
- Pri výrobe pleťových masiek dbajte na to, aby ste používali kvalitné potraviny.
- Aj vlastnoručne vyrobené masky môžu v ojedinelých prípadoch pokožku podráždiť, preto by ste ich mali vopred otestovať na malej ploche pokožky, presne ako ich komerčné verzie.
- Pred použitím pleť dôkladne vyčistite.
- Väčšina vlastnoručne vyrobených pleťových masiek nevydrží dlho ani v chladničke, preto je lepšie ich spotrebovať do 24 hodín.
- Pri nanášaní masky sa vyhnite očným partiám.
- Po zmytí masky naneste na pleť ľahký hydratačný krém.
- Masky by sa nemali používať častejšie ako raz alebo dvakrát týždenne.
Toto sú najlepšie recepty na vlastnoručne vyrobené pleťové masky
1. Hydratačná pleťová maska pre všetky typy pleti
Potrebujete:
- malý kúsok uhorky
- ½ avokáda
- 2 PL prírodného jogurtu
Príprava:
Malý kúsok uhorky a polovicu avokáda rozmixujte na pyré, primiešajte prírodný jogurt a pred nanášaním nechajte 10 minút odstáť v chladničke.
Účinok:
Vďaka vysokému obsahu vody, vitamínov a minerálov je uhorka dokonalou hydratačnou zložkou. Prírodný jogurt pleť krásne ochladí, upokojí a tiež vyhladí pleť. Omega mastné kyseliny v avokáde intenzívne vyživia pokožku a jeho antioxidanty pleti zabezpečia sviežosť.
Čo potrebujete vedieť:
Nekomplikovanú hydratačnú masku jednoducho nechajte pôsobiť 15 minút a potom ju z tváre opláchnite vlažnou vodou.
2. Vyživujúca pleťová maska proti nečistotám pleti
Potrebujete:
- 2 PL tvarohu
- 1 lyžička medu
- 1 PL grapefruitovej alebo citrónovej šťavy
- 2-3 kvapky čajovníkového oleja
Príprava:
Tvaroh dobre premiešajte s medom. Potom pridajte grapefruitovú alebo citrónovú šťavu a čajovníkový olej a krátko premiešajte. Pred nanesením masku na tvár ju 10 minút nechajte odstáť v chladničke.
Účinok:
Kyslé citrusové plody zjemňujú póry. Tvaroh má chladivý a antibakteriálny účinok. Med je tiež skutočným zázračným liekom na pleť, pretože absorbuje vlhkosť, zachytáva ju v pokožke a má tiež upokojujúce a protizápalové účinky.
Čo potrebujete vedieť:
Ak má vaša pleť sklon k nečistotám a k vysušovaniu, odporúča sa používať ako zložky pleťovej masky kyseliny a čajovníkový olej striedmo a pristupovať k nim opatrne, aby ste sa vyhli nadmernému vysušovaniu. Masku môžete zmyť už po 15 minútach.
3. Upokojujúca maska na podráždenú a začervenanú pokožku
Potrebujete:
- 2 polievkové lyžice čistého gélu z aloe vera
- 1 čajová lyžička sušeného droždia
- 1-2 čajové lyžičky medu (v závislosti od jeho konzistencie)
Príprava:
Rozdrvte sušené droždie a zmiešajte ho s aloe vera a medom. Pred nanesením masku na 10 minút schlaďte v chladničke.
Účinok:
Aloe vera pokožku krásne schladí, upokojí a hydratuje. Vysoký obsah kyseliny listovej v droždí zabezpečí, že kožné bunky sú zásobované väčším množstvom kyslíka a tie sa potom dokážu rýchlejšie zregenerovať.
Čo potrebujete vedieť:
Na zvýraznenie pozitívnych účinkov pleťovej masky môžete na opláchnutie použiť vlažný čaj z hamamelu, ktorý účinkuje na jemné cievky, sťahujú sa.
4. Exotická maska pre sviežu pleť
Potrebujete:
- 1 vaječný žĺtok
- 1 lyžička medu
- 1 lyžička olivového oleja
- 80 g papáje
- 1/2 avokáda
Príprava:
Žĺtky rozmiešajte vidličkou v miske. Primiešajte k nim med a olivový olej. Očistite papáju a avokádo a rozpučte ich. Všetko spolu dobre premiešajte. Pred nanesením pripravenú masku schlaďte na 10 minút v chladničke.
Účinok:
Enzým papaín obsiahnutý v papáji podporuje tvorbu kolagénu a je skvelým osviežovačom pleti. Vitamín A z vaječného žĺtka a avokáda dokáže stabilizovať bunkové steny a podporiť obnovu buniek. Obsiahnuté tuky a voda tiež hydratujú pleť.
Čo potrebujete vedieť:
Papája a avokádo sa na pokožke najlepšie cítia, keď sú jemne roztlačené. Masku naneste na tvár na približne 15 minút. Potom ju odstráňte kozmetickými utierkami a zvyšky ešte teplou vodou.
5. Čistiaca pleťová maska s ružovou vodou
Potrebujete:
-
2 ČL jemného liečivého ílu
5-7 ČL čistej ružovej vody
Príprava:
V miske dobre premiešajte íl a ružovú vodu. Miska by mala byť hlinená, porcelánová alebo by mala byť vyrobená z kameniny - liečivý íl dobre zachytáva iné látky a nemal by prísť do kontaktu s plastom alebo hliníkom.
Účinok:
Maska pri zasychaní na pleti odvádza z pórov nečistoty, baktérie a prebytočný maz. Liečivý íl odmasťuje pokožku a stimuluje krvný obeh. Ružová voda má hydratačné a čistiace účinky a dobre ju znáša aj citlivá pleť.
Čo potrebujete vedieť:
Na výrobu masky by ste nemali používať kovové predmety (lyžice, misky...), pretože kov by mohol reagovať s minerálmi a znížiť jej účinnosť. Ak máte citlivú alebo suchú pokožku, nechajte masku pôsobiť 10 minút, inak až 20 minút. Ak chcete využiť aj pílingový účinok masky, môžete ju jemne vmasírovať vodou v sprche a následne ju zmyť teplou vodou.
6. Pílingová maska pre citlivú pleť
Potrebujete:
- 2 PL tvarohu alebo bieleho jogurtu
- 1 PL medu
- 1 PL kokosového oleja (voliteľné)
- 2 PL maku
Príprava:
V miske zmiešajte tvaroh s medom. Prípadne môžete pridať aj kokosový olej, potom vmiešajte mak, kým vám nevznikne krémová zmes. Tá by nemala byť príliš tuhá, ale ani príliš riedka, aby sa dala pleťová maska optimálne rozotrieť na tvár.
Účinok:
Makové semienka sú ideálne na čistenie citlivej pleti, pretože na rozdiel od cukru alebo soli, ktoré svojimi ostrými hranami často spôsobujú veľké trenie až odieranie pleti, ich guľatý tvar jemne odstraňuje odumreté kožné bunky. Makové semienka obsahujú takmer všetky vitamíny skupiny B, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a dôležité stopové prvky. Výsledkom je, že píling podporuje prekrvenie pokožky a prispieva tak k lepšej elasticite pleti.
Čo potrebujete vedieť:
Po vmasírovaní masky do pokožky jemnými krúživými pohybmi ju môžete nechať pôsobiť až 10 minút. Potom pílingovú masku opatrne opláchnite vlažnou vodou. Píling môžete použiť nielen ako pleťovú masku, ale aj na celé telo. Budete na to potrebovať približne trojnásobné množstvo. Ak nespotrebujete celý píling, v chladničke vám vydrží niekoľko dní.
Extra tip: Ak nemáte čas vyrobiť si pleťovú masku sami, veľký výber masiek na tvár nájdete na stránke mojadm.sk.