Krásne nohy: Tipy na blahodarný kúpeľ nôh
Relaxačný kúpeľ nôh je niekedy skutočne najviac podceňovaný „me-time“, ktorý si môžeme dopriať. Práve vďaka nemu sú naše nôžky hebké, krásne upravené a okrem estetickej stránky môže kúpeľ nôh pomôcť aj pri problémoch so spánkom či bolestiach hlavy. Máme pre vás tie najlepšie tipy, ako si kúpeľom nôh navodiť skvelé pocity pohody a to nemusíte mať doma ani vaňu.
Naše nohy pre nás každý deň robia čosi neuveriteľné: zabezpečujú nám pohyblivosť a držia nás. Môžeme nimi behať, udržiavať rovnováhu, skákať, šplhať sa a tiež tancovať. Tieto aktivity si my však sotva uvedomujeme. Naše chodidlá sú však citlivejšie ako naša tvár: Tisíce drobných nervových zakončení a senzorov robia z našich chodidiel jednu z najcitlivejších oblastí nášho tela. A preto je konečne čas prizrieť sa im bližšie „na zúbok“.
Kedy kúpeľ nôh človeku mimoriadne prospeje?
Keď je vonku chladno, daždivo a naše nohy poriadne vymrzli, najmä počas chladných zimných dní, hrejivý kúpeľ nôh je niečo, čo im dokonale ulahodí. Ak sú teploty na teplomere naopak vyššie, o krásne osviežujúci účinok sa postará chladivý kúpeľ nôh, a nielen to, takýto kúpeľ aj stimuluje krvný obeh.
Pravidelné kúpele nôh udržiavajú naše nohy zdravé: Pomáhajú pri zápaloch nechtového lôžka, obnovujú pokožku pri problémoch s popraskanými pätami a prstami a môžu dokonca zabojovať proti atletickej nohe. Okrem toho sú kúpele nôh najlepšou prípravou na domácu pedikúru.
Kúpele nôh sú nápomocné nielen pri starostlivosti o pokožku, dokážu zrelaxovať celé telo. Šliapací kúpeľ Sebastiana Kneippa môže napríklad zahnať prvé príznaky nachladnutia (prelink na ABO 10 Priebeh nachladnutia).
Kúpeľ v kombinácii so silicami môže zmierniť menštruačné ťažkosti, prejavy zápalu močového mechúra, svalové napätie a tiež bolesti hlavy. A len tak celkom mimochodom, kúpele nôh sú skvelým spôsobom, ako sa ponoriť do vody aj bez toho, aby sme museli vliezť do vane.
Aké rôzne kúpele nôh poznáme?
O liečivých účinkoch kúpeľov nôh vieme už od čias Sebastiana Kneippa. Zakladateľovi liečenia pomocou studenej vody môžeme ďakovať predovšetkým za jeho výskum liečivých účinkov ľadových, šliapacích a striedavých kúpeľov. Ako kúpeľ liečivo účinkuje na nohy, to už záleží najmä od teploty vody, ako aj použitých prísad.
Chladivé kúpele nôh stimulujú krvný obeh a podporujú zlepšenie krvného obehu. Dodatočne môžu dekongestívne účinky kúpeľa posilniť aj silice – napríklad mätová, citrónová alebo čajovníková. Ideálna teplota pre studený kúpeľ je 8 až 18 stupňov. Ak je táto teplota pre niekoho príliš nízka, nohy je možné ponárať si do studenej vody aj v krátkych, približne dvojminútových intervaloch.
Relaxačné a ošetrujúce kúpele nôh s levanduľovou silicou sa zasa postarajú o hlboký spánok a znižujú krvný tlak. Ak sa do toho pridajú ešte aj vyživujúce zložky, ako napríklad mlieko, med, mandľový olej alebo kvety harmančeka, namáhanej pokožke ešte dodáme naviac hebkosť a pružnosť. O teplom kúpeli hovoríme, ak voda dosiahne teplotu 38 až 40 stupňov, odporúčaný čas kúpeľa je 10 až 20 minút.
Kúpele so stúpajúcou teplotou najlepšie ulahodia pri prvých náznakoch nachladnutia. Teplota vody sa pomaly zvyšuje. Ak človeka trápi napríklad infekcia horných dýchacích ciest, do kúpeľa možno pridať 1 šálku morskej soli a 2-3 kvapky silice zo smreku. Pri kúpeli nôh so stúpajúcou teplotou vody treba ponoriť nohy do vody s teplotou 33 stupňov a teplotu potom postupne zvyšovať na 40 stupňov. Po 15-20 minútach kúpeľa je najlepšie vhupnúť rovno do postele.
Striedavé kúpele nôh posilňujú imunitný systém a tiež cievy v chodidlách a nohách. Ich použitie v domácom prostredí je však o niečo komplikovanejšie, pretože takéto kúpele si vyžadujú dve vane na nohy. Jedna vanička alebo nádoba by sa mala naplniť vodou s teplotou 36 stupňov a druhá s 18 stupňovou vodou. Obe nohy potom treba vložiť na päť minút do vaničky s teplou vodou. Po vybratí treba vaničky vymeniť a ponoriť nohy na 15 sekúnd do studenej vody. Postup je potom dobré zopakovať ešte raz.
Na čo si dať pozor pri kúpeli nôh? (Pre koho napríklad kúpele nôh nie sú vhodné?)
V zásade platí, že nohy by nemali byť v kúpeli dlhšie ako 15-20 minút. Po kúpeli je zase nutné dobre sa o ne postarať. Chladivé kúpele posilňujú funkciu srdca a spôsobujú zúženie ciev. Ak má niekto problémy s vyšším tlakom, resp. trpí na kardiovaskulárne ochorenie, o používaní kúpeľov by sa mal každopádne najprv poradiť s lekárom. Teplé kúpele nôh sa zasa neodporúčajú pri kŕčových žilách, flebitíde či pri otvorených ranách.