Active Beauty
Kurie oko: ako sa ho účinne zbaviť
Text: Denise Siebke, Bettina Geiersperger
čas čítania: min
Pre zdravšie nohy

Kurie oko: ako sa ho účinne zbaviť

Kurie oká nie sú len estetickým neduhom, môžu byť aj veľmi bolestivou záležitosťou. Podelíme sa s vami o tipy, ako sa ich zbaviť.

Čo je vlastne kurie oko a ako sa ho čo najefektívnejšie zbaviť? Radi sa s vami podelíme o najdôležitejšie fakty v tejto téme, ako aj čo s nimi robiť, resp. nerobiť.

Čo je kurie oko?

Kurie oko, v odbornej terminológii clavus, nie je nič iné ako lokálne zhrubnutá koža. V mieste tlaku alebo dlhodobého trenia sa zhrubnutá koža rozširuje do hlbších vrstiev a zhlukuje sa do tvaru kužeľa. Postihuje najmä dámy, vysoké podpätky a špicaté topánky si, žiaľ, vyberajú svoju daň. Výsledkom je, že na mieste, kde sa vytvorí kurie oko, topánka potom vyslovene tlačí.

Príčinou vzniku môže byť popri nesprávnej obuvi aj nesprávne preťaženie chodidla, buď ide o priečne plochú klenbu nohy alebo o deformitu v podobe plochej nohy. Kurie oká sa tvoria prevažne medzi prstami na nohách, na chodidlách alebo po ich stranách. Zriedkavejšie sa môžu vyskytnúť pod nechtami na nohách, na nechtoch, kĺboch alebo prstoch nôh.

Kurie oko alebo bradavica: podľa čoho spoznám, že ide o kurie oko?

Názov tohto kožného defektu nie je náhodný. Kurie oko je elipsovitého alebo okrúhleho tvaru, je sfarbené dožlta a v jeho strede si možno všimnúť čiernu bodku – pripomína teda oko vtáka. Ďalším príznakom kurieho oka je bodavá bolesť, ktorú pocítite, keď naň zatlačíte.

Príznakmi kurích ôk však nie je len citlivosť pri zatlačení na postihnuté miesto a bolesť, spoznáte ich aj podľa zrnitých hrbolčekov a zhrubnutých drsných máp na pokožke. Treba ich však odlišovať od bradavíc, ktoré sa na pokožke objavujú v dôsledku nadmerného rohovatenia pokožky. Bradavice majú v strede zvyčajne čierne alebo červené bodky. Ak si nie ste vo vašom prípade istí, o ktorý kožný problém ide, odporúčame návštevu pedikéra alebo kožného lekára.

Domáce ošetrenie kurieho oka: ako sa ho zbavím?

Dôležité: V žiadnom prípade nesiahajte po ostrých predmetoch, ako sú skalpely či žiletky! Pri vystrihávaní či zarezávaní do kože by ste si mohli skôr ublížiť, prípadne spôsobiť infekciu. Čo však môžete určite urobiť aj doma, je dožičiť si kúpeľ na nohy, potom si jemnou pemzou opatrne odstrániť najvrchnejšiu vrstvu odumretých kožných buniek a následne použiť vhodný prípravok na zrohovatenú pokožku nôh.

Domáce recepty na kurie oká: neodporúčame!

Na internete nájdete nespočetné množstvo domácich receptov, ako zaručene zatočiť s kurími okami. Určite neodporúčame drsné vychytávky typu aspirín, ocot, cibuľa a podobne. Môžu totiž v princípe narobiť viac škody ako osohu.

Náplasti na kurie oká tiež nie sú vždy najlepší nápad, pretože obsahujú kyselinu salicylovú. Ak je totiž náplasť príliš veľká alebo sa na postihnuté miesto nalepí nesprávne, kyselina môže neblaho postihnúť aj zdravú pokožku v okolí kurieho oka. V najhoršom prípade to môže viesť k zápalu kože. O vhodnosti použitia náplastí na kurie oká sa každopádne poraďte s odborníkom. Kyselina totiž v mnohých prípadoch zmäkčí pokožku natoľko, že odborník či odborníčka na starostlivosť o nohy už nedokáže správne identifikovať koreň či ložisko kurieho oka.

Najdôležitejšie je odhaliť príčinu vzniku kurieho oka a spúšťač odstrániť. V opačnom prípade sa kurie oko bude objavovať znovu a znovu.

Odstránenie kurieho oka: prečo vyhľadať odbornú pomoc

V zásade by sa mali kurie oká odstrániť čo najskôr. Malé kurie oká môžu byť spočiatku nepríjemné len pri chôdzi, avšak ak sa zväčšia, môžu spôsobiť intenzívnu bolesť.

Preto má zmysel vyhľadať odbornú pomoc okamžite. Odborníci na starostlivosť o nohy odstránia kurie oká za pomoci špeciálnej malej frézy alebo skalpelu. Ak je však postihnutá oblasť kože už zahnisaná, zapálená alebo je rana otvorená, návšteve dermatologickej ambulancie sa už nevyhnete. Riziko infekcie hrozí už aj vtedy, ak je kurie oko rozškriabané alebo prasknuté.

Ostražití by mali byť hlavne diabetickí pacienti, pretože sú mimoriadne náchylní na infekcie, pri zmenách na koži nôh u nich môže dôjsť k vážnym infekciám.

Deti a kurie oká

Čo na prvý pohľad u detí vyzerá ako kurie oko, je v skutočnosti častokrát bradavica. Bradavice sú však infekčného pôvodu, na svedomí ich má vírusové ochorenie kože, ktoré často postihuje práve deti a dospievajúcich, pretože ich imunitný systém ešte nie je úplne dozretý a nefunguje tak dobre, ako v prípade dospelých.

Ak ide o kurie oko, najdôležitejšie je nájsť príčinu jeho vzniku. Navštívte s dieťaťom ortopedickú alebo podologickú ambulanciu. Vo väčšine prípadov sú kurie oká u mladých ľudí signálom, že dieťa nesprávne došľapuje alebo má zlú stavbu nohy a možno potrebuje špeciálne vložky do topánok.

Ako predchádzať vzniku kurích ôk: takto

Najlepší spôsob, ako nedávať kurím okám ani najmenšiu šancu hneď od začiatku, je predchádzať ich vzniku. A to je celkom jednoduché, ak si človek vezme k srdcu pár rád.

  • Nosiť správnu obuv: pohodlnú, najlepšie obuv s nízkym podpätkom z mäkkých materiálov.
  • Venujte nohám patričnú starostlivosť: suchá pokožka má tendenciu zrohovatieť, čo môže prispieť k vzniku kurích ôk. Napomôcť môže pravidelné ošetrovanie pokožky nôh v podobe nanášania krému na zrohovatenú pokožku.
  • V prípade zlej stavby nohy: vyhľadajte lekársku pomoc. Ortopedické vložky alebo obuv zmierňujú tlak a nesprávne zaťaženie, ktoré môžu viesť k vzniku kurích ôk.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.