Menopauza: začervenané miesta na pokožke a iné kožné neduhy, vysvetľuje dermatologička
Začervenané miesta na pokožke počas menopauzy môžu byť príznakom kožného ochorenia rosacea. Mnohé ženy majú počas tejto fázy života aj iné kožné problémy, trápi ich suchá pokožka so svrbiacimi miestami či príliš rozšírené póry. Dermatologička vysvetľuje, ako sa starať o pokožku, aby zostala zdravá a krásna aj počas menopauzy.
Dr. Katharina Medek je dermatologička v Univerzitnej nemocnici v Salzburgu. Pre ACTIVE BEAUTY nám vysvetlila, čo majú začervenané miesta na pokožke a iné kožné problémy spoločné s obdobím menopauzy.
Prečo sa počas menopauzy objavujú príznaky, ako je suchá a ochabnutá pokožka a čo spôsobuje podráždenie pokožky a začervenané miesta na pokožke? V dôsledku hormonálnych zmien je pokožka počas menopauzy vystavená rôznym procesom starnutia, ktoré následne môžu viesť k problémom s pokožkou. Ako rýchlo pokožka u koho starne, je veľmi individuálne.
Fakt, že pokožka počas menopauzy starne rýchlejšie, má interné a externé príčiny:
- Interné príčiny: Znižujúca sa tvorba kyseliny hyalurónovej má za následok, že pokožka je schopná v sebe viazať menej vody, preto sa vekom čoraz viac zdrsňuje a vysušuje. Znižuje sa množstvo elastických vlákien, čím pokožka ochabuje. Tým, že v menopauze klesá aj produkcia kolagénu, pokožka je tiež menej odolná voči praskaniu. Keďže pigmentových buniek ubúda stále viac a viac, pokožka je aj bledšia. Starnúca pokožka je nevýrazná aj preto, že sa zužujú kožné cievy. Preto sú ženy v tomto náročnom období náchylnejšie na zápaly a pomalšie sa im tiež hoja rany.
- Vonkajšie príčiny: K tým patrí predovšetkým životný štýl, ktorý zasa ovplyvňujú faktory, ako nedostatočná starostlivosť o pleť alebo fajčenie. K starnutiu pokožky prispieva najmä slnečné žiarenie. Práve to spúšťa a zintenzívňuje vnútorné príčiny starnutia pokožky.
Toto sú možné príčiny začervenanej pokožky počas menopauzy
Červené škvrny na koži nemusia byť nevyhnutne príznakom menopauzy. Napriek tomu sa však počas obdobia menopauzy vyskytnúť môžu a príčin je hneď niekoľko: Na začiatku menopauzy neustále klesá hladina progesterónu. Hladina estrogénu si na začiatku menopauzy udržuje stabilnú úroveň a estrogén teda dočasne v tele ako hormón prevláda. Práve vďaka tomu sa u žien môžu po prvýkrát objaviť príznaky kožného ochorenia rosacea, začervenané miesta na tvári, ktoré sa zintenzívňuje teplom, námahou, stresom a tiež konzumáciou niektorých potravín. V neskorších štádiách sa na pokožke môžu vytvoriť aj červené uzlíky alebo pľuzgieriky.
Ďalšie vysvetlenie, prečo sa na pokožke žien počas menopauzy môžu objaviť červené fľaky: S postupujúcou menopauzou klesá v organizme aj hladina estrogénu a prevláda skôr progesterón. Klesajúca hladina estrogénu má za následok rozpad kolagénu a elastínu a pokožka sa stenšuje, vysušuje sa a stáva sa náchylnejšou na podráždenie a vznik nečistôt v podobe červených škvŕn. Ďalším inhibítorom vzniku začervenaných miest na pokožke môžu byť rozšírené cievy počas návalov tepla, konzumácia príliš korenených a horúcich jedál alebo stres.
Tip dermatologičky, ako zabojovať proti červených fľakom na pokožke počas menopauzy
S nástupom menovaných symptómov je určite prospešné konzultovať ich s odborníkom, dermatológom. Pri potvrdení ochorenia rosacea tak nasadí vhodnú liečbu. Ak odborník ochorenie rosacea vylúči, budete potrebovať režim starostlivosti o pleť špeciálne prispôsobený suchej pleti. Najlepšie, ako zabrániť vzniku ďalších červených škvŕn, je čo najviac sa vyhýbať možným spúšťačom, ako sú horúce, korenené jedlá alebo sprchovanie v príliš horúcej vode.
Suchá pokožka a svrbenie počas menopauzy
Ako dochádza počas menopauzy k vysušovaniu pokožky: Počas menopauzy sa znižuje funkcia kožnej bariéry, čo spôsobuje, že pokožka stráca viac vlhkosti. Zvyšujúca sa suchosť pokožky vedie k tvorbe vrások. Keďže pokožka ešte k tomu nedokáže produkovať toľko kyseliny hyalurónovej, objem tekutín v nej je ohrozený ešte viac a následkom je opäť jej vysušovanie. Suchá pokožka je náchylnejšia na svrbenie.
Tip dermatologičky, ako na suchú pokožku v období menopauzy
Vráťte svojej pleti to, čo vekom stráca a prípravky starostlivosti o pleť vždy prispôsobte svojmu typu pleti. „Pravidelne hydratujte pokožku napríklad krémami, masťami alebo pleťovými vodami s ureou a siahajte po špeciálnych sprchových olejoch, ktoré dodávajú pokožke potrebné lipidy. Už len takáto jednoduchá rutina prináša zmiernenie nepriaznivých príznakov menupauzy," odporúča dermatologička. Pokožku by ste mali chrániť aj pred UV žiarením a pôsobením voľných radikálov používaním vhodnej ochrany pred slnkom, napríklad opaľovacieho krému a ošetrujúcich prípravkov s antioxidantmi. Pozor však: Suchá pokožka si vyžaduje správnu a patričnú starostlivosť. Nadmerná starostlivosť o telo však môže pokožku aj odmastňovať!
Koža s rozšírenými pórmi ako príznak menopauzy
S pribúdajúcim vekom sa môžu jednotlivé mazové žľazy zväčšovať. Vo väčšine prípadov sa však póry len zdajú väčšie, pretože kožné tkanivo je čoraz ochabnutejšie. Uhrovitá pokožka sa vyskytuje častejšie, póry sa rozširujú. Deje sa to, pretože pokožka je menej pružná v dôsledku chronického vystavovania sa slnku a práve rozšírené póry sú znakom chronického poškodenia slnkom v pokročilom veku. Okrem toho degenerovanie elastínových vlákien počas menopauzy vedie spravidla k zväčšeniu kožných štrbín (miesta, kde sa hromadí maz) a pórov. V dôsledku toho sa v nich zachytávajú nečistoty. Uvedené sa potom zvyčajne prejavuje vo forme malých čiernych bodiek na rozšírených póroch.
Tip dermatologičky, ako na pokožku s príliš rozšírenými pórmi počas menopauzy
Celkový vzhľad pleti s rozšírenými pórmi možno zlepšiť špeciálnymi produktami vyvinutými na ten-ktorý typ pleti. Účinné sú napríklad prípravky starostlivosti s účinnou látkou retinol. Na stole je tu samozrejme aj odborná pomoc, medicínska. Možnosti sú rôzne - od lokálnej terapie, cez ihličkovanie a peelingy až po laserové ošetrenie. Terapie tohto druhu by mal vykonávať zásadne dermatológ, respektíve by sa mali vykonávať len po konzultácii s odborníkom lekárom.
Vrásky a línie na pokožke počas menopauzy
V dôsledku zmenšeného objemu, anatomických zmien tváre a zníženej pevnosti pokožky - na ktorú majú veľký vplyv faktory ako slnko alebo fajčenie - sa kontúry tváre počas menopauzy javia ochabnutejšie. V dôsledku toho sa na nej a na iných slnku vystavených miestach objavujú jemné línie a vrásky.
Tipy dermatologičky, ako zabojovať s vráskavou pokožkou počas menopauzy
Vrásky a línie v kožných štrbinách sa dajú do určitej miery zmierniť dôsledným používaním špeciálnych zdravotníckych (ošetrujúcich) produktov. „Okrem toho zaznamenali dobré výsledky aj zákroky ako botulotoxín, peeling, rádiofrekvenčná a laserová terapia a tiež needling," hovorí doktorka Katharina Medek. O terapii a vhodnosti tej-ktorej procedúry je dobré poradiť sa so svojím kožným lekárom. Podporný účinok môžu mať aj domáce masáže tváre (napr. pomocou masážneho valčeka – návod nájdete v článku Lymfodrenáž tváre), tvárová gymnastika alebo pravidelné používanie pleťových masiek. Fytoestrogény - t. j. „rastlinné estrogény" - tiež stimulujú metabolizmus kolagénu.
Ak sú vrásky výraznejšie alebo chcete dodatočne posilniť pokožku a stimulovať tak tvorbu kolagénu, existujú aj iné možnosti ošetrenia. Do pokožky sa vstrekujú špeciálne látky, biostimulátory. Príkladom je Radiesse, dermálna výplň s účinkami zväčšujúcimi objem. „Ak je prebytočnej kože príliš veľa a je extrémne ochabnutá, existuje možnosť estetickej chirurgie v podobe liftingu tváre alebo miniliftingu," vysvetľuje dermatologička.
Podľa dermatologičky by ste mali počas menopauzy dodržiavať tieto rady týkajúce sa starostlivosti o pleť
Starostlivosť: Minimálny program každodennej starostlivosti zahŕňa odstránenie make-upu, zvyškov krému a nečistôt z tváre ráno a večer pomocou čistiaceho mlieka alebo čistiaceho gélu prispôsobeného vašej pleti.
Alfa-mega je upraviť režim rutinnej starostlivosti: Sledujte zmeny, ktoré sa dejú na pleti. Môže sa stať, že krémy a telové mlieka, ktoré ste používali v minulosti, už viac zmenenej pleti nelahodia. Dermatologička radí, aby ste všetky produkty a prípravky starostlivosti o pleť prispôsobili novej situácii. Avšak: „Akýsi zaručený tajný recept neexistuje – každému vyhovuje niečo iné, starostlivosť je veľmi individuálna a potreby pleti sa môžu meniť napríklad aj s rôznymi ročnými obdobiami: Kým v zimných mesiacoch odporúčam výdatnejšie prípravky a produkty starostlivosti o pleť, v letných mesiacoch by používanie takýchto prípravkov naopak mohlo viesť k zhoršeniu stavu pleti." Preto je pred nasadením akejkoľvek kozmetiky konzultovať stav pleti a pokožky so svojím dermatológom.“
Intenzívna ochrana pred slnkom: Kožná lekárka je názoru, že dôležité je dbať na neustálu ochranu pokožky pred slnkom a to celoročne, SPF 50 na pleť je dokonca absolútnou nevyhnutnosťou. „Väčšina kvalitných opaľovacích prípravkov dnes chráni nielen pred UV žiarením, ale poskytuje pokožke aj ochranu pred modrým svetlom, ktoré vyžarujú notebooky, televízory a obrazovky mobilných telefónov," vysvetľuje dermatologička.
Tip: Minerálny opaľovací krém chráni pokožku bez chemických UV filtrov. Viac informácií o minerálnych opaľovacích krémoch a o tom, či sú pre vás vhodné, nájdete tu.
Špeciálne sérum: Ráno môžete dodatočne použiť aj špeciálne sérum na tvár, ktoré chráni pleť pred pôsobením voľných radikálov, ktoré spôsobujú rýchlejšie starnutie pleti. Vplyvy prostredia, ako je UV žiarenie alebo stres, vedú k vzniku enormného počtu voľných radikálov. Takéto sérum má aj korekčné účinky, dokáže zabojovať proti nežiaducej pigmentácii. Po ktorom sére siahnuť práve na tú vašu pleť, sa poraďte so svojím dermatológom.
Ošetrenie retinolom: Používanie retinolu počas noci môže viesť k výraznému zlepšeniu štruktúry pleti a jej vzhľadu. Pozor však: O použití tejto účinnej látky sa určite vopred poraďte so svojím dermatológom. „Pleť si na retinol musí zvykať pomaly, inak môže dôjsť k podráždeniu pokožky," vysvetľuje Dr. Katharina Medek.
Tieto aktívne zložky v pleťovej kozmetike sú užitočné pri starostlivosti o pleť počas menopauzy
Aktívne zložky v prípravkoch starostlivosti o pleť nepreniknú do hlbokých vrstiev pokožky. Nie sú preto všeliekom, avšak zdravú pleť do určitej miery podporiť môžu.
- Kyselina hyalurónová hydratuje a viaže vlhkosť. Má vyplňujúce účinky a pleť sa môže zdať po jej aplikácii o niečo plnšia a hladšia.
- Kolagén môže redukovať vrásky, pretože sa vyznačuje vyplňujúcimi účinkami. Pleť tiež pôsobí sviežejšie.
- Retinol stimuluje obnovu buniek, stimuluje tvorbu kolagénu, sťahuje rozšírené póry a redukuje vrásky.
- Vitamín C, antioxidant, je dôležitý pre tvorbu kolagénu. Vyznačuje sa protizápalovými účinkami a môže zosvetľovať pokožku, napríklad pri probléme s hyperpigmentáciou, t. j. škvrnami zo slnka, ako aj hnedastými pigmentovými škvrnami.
- Vitamin B3 má množstvo pozitívnych účinkov a možno ho použiť takmer na každý typ pleti. Posilňuje kožnú bariéru, znižuje tvorbu kožného mazu, minimalizuje začervenania a pigmentové škvrny, čím zlepšuje celkový vzhľad pleti.
- Urea sa vstrebáva do pokožky, viaže na seba tekutiny, čím pokožku krásne hydratuje. V koncentrácii od približne 10 % urea tiež spôsobuje odstraňovanie odumretých kožných buniek a zrohovatenej pokožky.
Ako zdravým životným štýlom bojovať za peknú pleť počas menopauzy
Krásna pleť vychádza hlavne zvnútra a to aj počas menopauzy. Preto možno pre zdravú pleť aktívne robiť nasledujúce kroky:
- Stravujte sa čo najvyváženejšie. Dbajte na dostatok vitamínov, živín a bielkovín. Ďalšie tipy týkajúce sa výživy počas menopauzy nájdete tu.
- Zásobujte telo dostatkom tekutín, piť sa odporúča najmä voda alebo nesladené bylinkové čaje. Vyhnite sa alkoholu.
- Prestaňte fajčiť alebo fajčite čo najmenej.
- Hýbte sa a udržiavajte sa v dobrej kondícii. Ideálne je športovať vonku, v prírode.
- Zamerajte sa na zníženie stresu v živote, napríklad aj pomocou relaxačných techník.