Active Beauty
Potničky, čo vlastne sú a ako im predchádzať: Vysvetľuje dermatologička
čas čítania: min
Pod pokožkou

Potničky, čo vlastne sú a ako im predchádzať: Vysvetľuje dermatologička

Začervenané vriedky, ktoré nepríjemne svrbia – vyrážky z tepla, alebo tzv. potničky sa na tele objavujú počas horúcich dní alebo v čase, keď je človek veľmi športovo aktívny. Deti postihuje tento kožný neduh ešte častejšie ako dospelých. Odborníčka vie, čo sú potničky a podelí sa s nami o to, aký je najlepší spôsob ich prevencie a liečby.
Dermatologička Dr. Xenia Illmer vedie svoju dermatologickú ambulanciu v salzburskej štvrti Nonntal a v tomto článku sa s nami podelí o informácie týkajúce sa vyrážok z tepla.

Čo sú potničky? Existujú rôzne formy potničiek?

Potničky, známe aj ako miliaria, sú malé, často svrbiace pľuzgieriky, ktoré sa objavujú na koži. Vznikajú v dôsledku zablokovania potných žliaz. Kožné lekárstvo pozná dva rôzne typy:

Miliaria cristallina je najmiernejšou formou potničiek, ktorú spôsobuje upchatie kanálikov potných žliaz v najvrchnejšej vrstve kože. Vyznačujú sa malými čírymi pľuzgiermi naplnenými tekutinou. Nespôsobujú zápal ani začervenanie a zvyčajne odznejú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.

Miliaria rubra, bežnejšia a hlbšia forma potničiek, sa prejavuje výsevom malých červené uzlíkov alebo pľuzgierikov. Koža je drsná a zapálená. Sú spôsobené upchatím kanálikov potných žliaz pod tzv. zrnitou vrstvou. Táto forma potničiek je často sprevádzaná svrbením a pocitom mravčenia a v prípadoch mierneho priebehu môže výsev po niekoľkých dňoch ustúpiť. V ťažších prípadoch však môže trvať aj niekoľko týždňov.



Na akých miestach sa zvyknú objavovať potničky?

Potničky sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach tela, kde je veľa potných žliaz alebo kde sa môže hromadiť pot a teplo. Najmä v podpazuší, v oblasti dekoltu, zadnej časti kolien, v ohyboch rúk a tiež v kožných záhyboch. Na potničky sú náchylné hlavne deti, pretože ich potné žľazy ešte nie sú úplne vyvinuté a ich pokožka citlivejšie reaguje na vonkajšie podnety. Podobne ako u dospelých sa im pupienky vytvárajú na teplých a vlhkých miestach, napríklad v podpazuší, na krku a medzi kožnými záhybmi.

Trápia vás rany po holení? Tu sa dozviete, ako sa im vyhnúť.

Potničky/alergia na slnko - aký je medzi nimi rozdiel?

Potničky spôsobujú upchaté potné žľazy v dôsledku potenia a nahromadenia tepla. Na druhej strane, alergiu na slnko vyvoláva UV žiarenie. Zatiaľ čo potničky sa zvyčajne prejavujú ako malé začervenané uzlíky alebo pľuzgieriky, slnečná alergia má prejavy rôzne, napríklad uzlíky, vyrážky podobné akné alebo pľuzgiere.

Neviete rozoznať, o ktorý kožný neduh ide? Poraďte sa s kožným lekárom.

Ako možno zabrániť vzniku potničiek?

Osvedčenou prevenciou je oblečenie z prírodných vlákien, ako je bavlna alebo ľan. Človek by sa mal tiež vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Dôležité je tiež udržiavať telo v suchu a pravidelne si utierať pot, nakoľko cieľom je prevencia upchatia kožných pórov.

Ako potničky liečiť a ako dlho trvá, kým sa zahoja?

Na postihnuté miesta na koži prikladajte studené obklady, prípadne na nich naneste chladivé gély, zmiernite tak svrbenie a zápal. Jemné telové pílingy môžu zabrániť upchatiu potných žliaz. Určite je nutné vyhýbať sa mastným prípravkom a príliš mastným krémom. Hoci sa často vo všeobecnosti na potničky odporúčajú, zinkové masti neodporúčam. Pokožku môžu totiž ešte viac upchať a vysušiť. Kortizónové krémy pomôžu uľaviť pri hlbších, zapálených vyrážkach alebo v prípade, že výsev má svrbiaci charakter. V takomto prípade je však už namieste poradiť sa so svojím dermatológom.

Takto bude pokožka krásna a hladká: Tu sa dozviete všetko o pílingoch.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.