Active Beauty
6 faktov o pleťovom oleji
čas čítania: min
Zdravý vzhľad

6 faktov o pleťovom oleji

Nakoľko pleťové oleje vyrába v dnešnej dobe už veľa značiek, ich výber je čoraz širší. Napriek tomu sú mnohí z nás, pokiaľ sa jedná o olejovanie tváre, pomerne podozrievaví. Objasníme vám, ako sa s týmto trendovým produktom správne popasovať.
Pleťový olej môže vďaka svojim výrazným hydratačným účinkom poskytnúť okamžitú úľavu suchej pokožke. Ak však nie je vaším zámerom žiariť ako diskoguľa, zopár vecí by ste určite mali mať na pamäti.

1. Ako nájsť ten správny pleťový olej?

Pleťový olej sa do pokožky rýchlo vstrebáva a zanecháva na povrchu pokožky len veľmi jemnučkú vrstvu. Tá chráni pokožku pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi prostredia. Avšak, môže sa stať, že ten-ktorý produkt je pre váš typ pleti príliš hutný a nevstrebe sa do pokožky úplne. V takomto prípade by ste mali radšej staviť na olej s ľahším zložením. Vo fľaštičke ho spoznáte podľa svetlejšej farby.


2. Pleťový olej pre náročnú pleť?

Ak bojujete s mastnejšou pleťou, budete sa pravdepodobne musieť trochu prekonať, aby ste sa odvážili dopriať jej ešte olej navyše. Skutočne to však stojí za to! Vzácne pleťové oleje sú schopné regulovať tvorbu kožného mazu a dokonca bojovať proti zápalom. V tomto ohľade je skvelý napríklad arganový olej. S pleťovými olejmi možno dokonca bojovať aj proti pigmentovým škvrnám a predčasnému starnutiu pleti. Na tento účel sa osvedčilo používanie šípkového oleja.

3. Dodržiavanie správneho poradia

Aby sa mohli prejaviť optimálne účinky pleťového oleja, mali by ste dbať na poradie, v akom jednotlivé produkty starostlivosti o pleť nanášate. Dôležitým predpokladom je, aby ste si najprv dôkladne vyčistili pleť, následne použili pleťové oleje, až potom idú na rad pleťové krémy a nakoniec opaľovacie prípravky. Pár kvapiek ošetrujúceho oleja sa však dá primiešať aj do pleťového krému či podkladovej bázy, výsledkom je dokonale rozžiarená tvár.


4. Olej na čistenie pleti

Pleťový olej sa nemusí vždy nanášať len na vyčistenú pokožku, môže sa pokojne používať aj na samotné vyčistenie pleti. Čisteniu by malo predchádzať odstránenie make-upu a olej už potom stačí len krúživými pohybmi vmasírovať do pokožky. Prebytočný produkt možno z pleti odstrániť pomocou vatového tampónu alebo malého uteráčika namočeného do vlažnej vody.

5. Mix and match

Obrovskou výhodou používania pleťových olejov je, že si ich môžete podľa svojich individuálnych potrieb, ako aj typu pleti, namiešať sami. Najlepšie urobíte, ak si na internete zistíte, ktoré rôzne oleje sú vhodné pre váš typ pleti a potom ich podľa potreby skombinujete. Prvý krok je zvoliť si základný olej (napríklad olivový). Základné oleje pomerne dlho vydržia, nie sú citlivé na znehodnotenie a tvoria základ vo väčšine olejových mixov (cca 50%). Oleje s konkrétnou účinnou látkou (napr. olej z divokej ruže) sa potom do základného oleja pridávajú v menších dávkach (cca 10-20%). Jojobový olej všeobecne dobre znášajú všetky typy pleti a pre svoje konzervačné účinky sa s obľubou pridáva do každého vlastnoručne namiešaného oleja (cca 30%).


6. Recept na vlastnoručne miešaný olej

Všetko, čo na výrobu vlastného pleťového oleja potrebujete, sú malé fľaštičky z hnedého skla, eventuálne lievik, pipetu a oleje, ktoré chcete použiť. Pri normálnej pleti sa môžete napríklad orientovať podľa tohto receptu. Na 100 ml pleťového oleja potrebujete:
  • 50 ml mandľového oleja
  • 30 ml jojobového oleja
  • 20 ml konopného oleja

Všetky ingrediencie nalejte do fľaštičky a poriadne pretrepte.
Ak by ste chceli svojmu telu dopriať ešte extra starostlivosť, vyskúšajte domáci peeling z olivového oleja.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.