Starostlivosť o nohy: Najlepšie tipy odborníkov pre krásne, zdravé a jemnučké nohy
Deň čo deň nás nosia a vykonávajú ťažkú prácu. Je teda najvyšší čas urobiť niečo dobré aj pre nich. My sa však o naše nôžky vieme krásne a patrične k ich výkonom aj postarať!
Celine Heil je školiteľkou kvality kozmetiky pre dm kadernícke štúdiá. Vie, ako najlepšie ošetriť zrohovatenú a popraskanú pokožku.
Madeleine Sommerlat je školiteľkou kvality kozmetiky pre dm kadernícke štúdiá. V rubrike ACTIVE BEAUTY prezradí svoje naj tipy týkajúce sa starostlivosti o nohy
Naše nohy sú každý deň vystavené enormnej záťaži - či už z toho, že nosíme tesnú obuv alebo z toho, že hodiny a hodiny na nohách vôbec stojíme. Dôsledkom môžu byť nevzhľadné prasklinky, zrohovatená pokožka alebo bolestivé tlakové body. Nôžky si však potrebujeme zachovať zdravé a funkčné a preto vieme, že naše nohy si zaslúžia poriadnu dávku pozornosti a správnu starostlivosť. Zatiaľ čo kozmetická starostlivosť o nohy v podobe pedikúry sa zameriava predovšetkým na estetické aspekty, napríklad skrášlenie nechtov na nohách, medicinálna starostlivosť o nohy sa zameriava predovšetkým na zdravie nôh.
Čo zahŕňa medicínska pedikúra?
„Klasická pedikúra zahŕňa odborné odstránenie zrohovatenej pokožky, kurích ôk alebo mozoľov skalpelom,“ hovorí Madelaine Sommerlat. „Okrem toho sa pri pedikúre ošetrujú ragády a zarastajúce nechty. Pre vysoké riziko zbytočného poranenia a rozšírenia infekcie je tieto neduhy lepšie nechať na odborníčky v dm kozmetickom štúdiu.“Ako často by ste mali chodiť na pedikúru?
Sommerlat odporúča pedikúru každé štyri týždne. Takto vykonávaná pedikúra potom pôsobí prevenčne a vďaka nej si každý udrží svoje nohy jemné a pokožku hladkú.Školiteľka kvality Celine Heil prezrádza tipy a triky, ako sa čo najlepšie vyhnúť...
... popraskanej koži
Ragády sú hlboké trhliny na koži, ktoré sa vyskytujú najmä na pätách alebo na chodidlách. Ich príčinou je suchá a krehká koža, na ktorú je v týchto miestach vyvíjaný enormný tlak a nakoniec praskne. Praskliny však nie sú len záležitosťou esteticky nepopulárnou: Môžu byť bolestivé a pri nesprávnej liečbe môžu dokonca viesť k infekciám. Špeciálne krémy s obsahom močoviny, panthenolu alebo bambuckého masla pokožku hydratujú a pomáhajú ju regenerovať. Najlepšie je, ak sa krém nanesie na nohy ráno a večer, pričom produktom jednoznačne šetriť netreba. Ak sú praskliny hlbšie, odporúča sa navštíviť ambulanciu alebo štúdio, kde pacient dostane patričnú odbornú starostlivosť.
... zrohovatenej koži
Pokožka rohovatie na miestach, ktoré sú vystavené mimoriadne výraznej záťaži, napríklad na pätách alebo bruškách chodidiel. Je to reakcia na opakovanú záťaž a trenie (napr. z príliš tesnej obuvi) chodidiel a zvyčajne sa jedná o vizuálny problém. Ak je však zrohovatená pokožka príliš hrubá, môže byť bolestivá a na koži dokonca vďaka nej môžu vznikať praskliny. Zrohovatená koža sa dá zvyčajne ľahko odstrániť pemzou alebo pilníkom na nohy, hneď po kúpeli nôh. Výdatný krém na nohy udržiava pokožku jemnú a vláčnu (najlepšie je aplikovať ho ráno a večer).
...stvrdnutej koži
Stvrdnutá pokožka, podobne ako pokožka zrohovatená, vzniká v dôsledku neustáleho tlaku a trenia. Zhrubnuté a stvrdnuté miesta na pokožke sa tvoria napríklad na chodidlách alebo dlaniach. V porovnaní so zrohovatenou kožou je stvrdnutá koža na niektorých miestach viac povrchovou záležitosťou. Koža je v tomto prípade mäkšia a lieči sa rovnako ako zrohovatená koža.
...zarastajúcim, zhrubnutým alebo lámavým nechtom
„Zarastajúce nechty by mala vždy ošetriť odborník v kozmetickom štúdiu,“ hovorí Celine Heil. „S hnisavými alebo zapálenými nechtami je už nutné obrátiť sa na lekára.“
... plesniam na nechtoch alebo nohách
„Pleseň na nechtoch musí potvrdiť lekár. Ten odoberie vzorku, ktorá sa následne odošle do laboratória. Po potvrdení tejto diagnózy potom liečba záleží od toho, ako ďaleko choroba pokročila. Ak sú postihnuté len časti nechtov, môžeme pleseň odborne ošetriť počas pedikúry. Ak je postihnutý celý necht alebo dokonca niekoľko nechtov, je namieste, aby lekár navrhol patričnú liečbu. Plesne na nohách a nechtoch sa liečia krémami na to určenými, ktoré sú dostupné na predpis,“ hovorí Celine Heil.Základom zdravých nôh je správna obuv. Uistite sa, že vám topánky dobre sedia a že nohám poskytujú dostatočnú oporu. Príliš tesná alebo naopak príliš široká obuv môže spôsobiť otlaky, pľuzgiere alebo iné problémy s chodidlami.
Krásne nohy aj v pohodlí domova: Tri tipy od Madeleine Sommerlat
- 1) Odstránenie odumretých kožných šupiniek pomocou peelingu: Kozmetička Sommerlat odporúča ako špeciálny tip na udržanie zdravej pokožky nôh peelingy: „Odstraňujú odumreté kožné bunky a postarajú sa o jemnú a hladkú pokožku nôh. Peelingové masky na nohy, ktoré pôsobia cez noc, sú skvelé aj na domáce použitie. Mali by sa však používať maximálne raz za mesiac.“
- 2) Prispôsobenie krému na nohy individuálnym požiadavkám: „Rovnako ako v prípade pokožky tváre, aj v prípade nôh je najlepšie požiadať o radu odborníkov,“ vysvetľuje Sommerlat. „Ak vás trápi zrohovatená pokožka, každodenné natieranie pokožky špeciálnym krémom na zhrubnutú pokožku je základom všetkého. Odporúčané sú najmä produkty s obsahom kyseliny salicylovej a urey, ktoré majú keratolytický, t. j. zhrubnutú pokožku zmäkčujúci účinok. Krémy s obsahom chlorofylu sa často odporúčajú majiteľom výrazne sa potiacich nôh. Rakytníkový a pupalkový olej sa zasa často používajú v produktoch určených pre diabetikov. Vyživujú a pomáhajú pokožke obnoviť jej prirodzenú bariérovú funkciu.“
- 3) Kúpeľ nôh so správnymi prísadami: „Rovnako ako pri výbere krému na nohy, aj tu je dôležitá stránka individuálna! Pacienti trpiaci kŕčovými žilami alebo opuchmi by nemali používať v kúpeľoch príliš teplú vodu,“ hovorí Sommerlat. „Účinné látky ako eukalyptus alebo mentol ochladzujú a posilňujú, zatiaľ čo urea zmäkčuje zrohovatenú pokožku. Upokojujúce kúpele pre nohy so zásaditou minerálnou soľou majú detoxikačné účinky a dodávajú pokožke jemnosť a pružnosť. Stačí pridať do vody kvapku esenciálneho oleja, urobiť si pohodlie a nechať svoje nohy a dušu relaxovať.“