Trápi vás mykóza nechtov? Takto sa jej zbavíte
Najlepšie radšej hneď na začiatok: mykóza nechtov je vo väčšine prípadov len nepríjemná, ale nie je nebezpečná. Napriek tomu sa jej však chceme zbaviť čo najskôr, pretože sa môže šíriť. Pri mykóze nechtov sú kľúčové tieto aspekty: včasné rozpoznanie prejavov, dôsledná liečba a v prípade potreby odborné posúdenie lekárom.
Zhrnuli sme pre vás všetky dôležité informácie na tému mykóza nechtov:
1. Čo je mykóza nechtov?
Pri mykóze nechtov ide o infekciu, ktorú spôsobujú huby. Vláknité huby sa zväčša šíria v nechtovom lôžku. Mnohé formy plesní nechtov sú infekčné – to znamená, že sa môžete nakaziť všade tam, kde chodíte naboso. Ak vás samých trápi mykóza nechtov, do spoločných spŕch by ste vždy mali bezpodmienečne nosiť šľapky.
Hoci mykóza postihuje vo väčšine prípadov nechty na nohách, v ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť aj na nechtoch na rukách. Mimoriadne dôležité je vedieť, že mykóza nechtov spravidla neodznie sama od seba, ale treba ju liečiť. Ak sa patrične nelieči, môže sa rozšíriť aj na iné nechty alebo dokonca zasiahnuť necht do takej miery, že nakoniec odpadne. To zas môže skončiť zápalom a následnými bolesťami.
2. Čo je príčinou mykózy nechtov?
Existujú tri hlavné spúšťače mykózy: vláknité huby, kvasinky a plesne. Za väčšinu plesňových infekcií nechtov sú zodpovedné vláknité huby. Zvýšené riziko nákazy infekciou hrozí na verejných miestach, kde chodia ľudia bosí. Na mykotické infekcie sú z dôvodu oslabenej imunity obzvlášť náchylní starší ľudia. Na druhej strane, mykózy obľubujú aj komunitu športovkýň a športovcov, a to z iného prozaického dôvodu: plesniam sa darí v teple a vlhku, takže v prepotených teniskách sa cítia ako doma.
K vzniku mykózy nechtov však môže prispievať aj ochorenie s názvom „atletická noha“. Riziko ďalej predstavuje aj príliš tesná obuv: ak sú totiž prsty natlačené v úzkej topánke, môže ľahko dôjsť k drobným poraneniam nechtov na nohách, do ktorých následne huby ľahšie prenikajú.
3. Ako predchádzať mykóze nechtov?
Aby sme sa vyhli mykóze nechtov, mali by sme vždy dbať na to, aby sa naše nohy „pohybovali“ v zdravom prostredí. To znamená:
- vyhýbať sa noseniu syntetických materiálov
- vždy okamžite vymeniť vlhké ponožky
- denne meniť ponožky a prať ich pri vysokých teplotách
- vychutnávať si ošetrujúce kúpele na nohy
- nosiť ponožky, ako aj obuv len z vysokokvalitných materiálov, aby sa tak zabránilo poteniu
- nenosiť každý deň tú istú obuv, topánky po obutí dať vždy vyvetrať
- priestory medzi nechtami vždy starostlivo vysušiť
- pravidelne sa starať o nechty
4. Ako rozpoznať mykózu nechtov?
Hlavným problémom mykózy nechtov je, že sa veľmi často odhalí až neskoro. V prípade tohto problému je však dôležité konať v správny čas. Na mykotickú infekciu nechtov poukazujú tieto symptómy:
- necht je jemne matný
- viditeľné biele a žlté pruhy na nechtoch
- necht nerovnomerne hrubne
- necht sa drobí, až sa nakoniec úplne rozsype alebo odpadne
Už prvé príznaky mykózy nechtov netreba v žiadnom prípade podceňovať a v prípade podozrenia na tento problém je nutné okamžite začať s vhodnou liečbou!
5. Čo robiť pri mykóze nechtov?
Ak sa diagnostikuje mykóza už rozpoznaním prvých príznakov, treba ju začať liečiť, spravidla najprv lokálne. Na trhu je dostupných viacero produktov. Napríklad:
- Antimykotické roztoky
- Pero na liečbu plesňových ochorení
- Oleje na starostlivosť o nechty
Aby bola liečba účinnejšia, najvrchnejšia postihnutá časť nechtu by sa mala najprv odstrániť. Ideálne je však vyhľadať v tomto smere lekársku pomoc, predídete tak zbytočným zraneniam, ktoré by ste si mohli spôsobiť vlastnou neodbornou manipuláciou. Potom je čas použiť produkty na ošetrenie. Čo je ale dôležité: liečba mykózy nechtov môže byť veľmi zdĺhavá. Nutné je v nej však pokračovať dovtedy, kým v lôžku nenarastie úplne nový necht. Ak nechty rastú pomaly, môže to trvať aj rok.