Všemocné bambucké maslo: pre telo aj vlasy
Bambucké maslo sa stalo neodmysliteľnou súčasťou našich prípravkov starostlivosti o pleť. Vhodné je najmä na ošetrenie suchej pleti počas zimy a obsahuje ho takmer každé telové maslo a vyživujúci krém. Čo však bambucké maslo je, aké ma zloženie a na čo všetko sa dá použiť?
1. Čo je bambucké maslo?
Bambucké maslo (či inak povedané karité) sa získava zo semien plodov, orechov vo veľkosti gaštanu, stromu maslovníka afrického. Aj napriek tomu, že tieto jadrá sa nazývajú orechmi, v pravom slova zmysle sa jedná o plody bobuľové. Tento strom rastie južne od pásma Sahel v Afrike. Dožíva sa 300 rokov a rodiť začína až v približne v 20. roku života. V Afrike sa bambucké maslo už po stáročia používa ako krém a tiež ako liek.
2. Ako vzniká bambucké maslo?
Bambucké orechy pozostávajú z 50 % z tuku a práve z neho sa vyrába telové maslo. Očistené jadrá sa najprv opražia, následne pomelú a potom sa rozmiešajú s vodou na kašovitú hmotu. Tá sa následne zohrieva, až kým sa v zmesi neoddelí bambucký olej. Olej sa po vychladnutí mení na známe bambucké maslo. V závislosti od čistoty sa ním zjemňuje kakaové maslo (najmä v čokoláde) alebo sa ďalej používa ako zložka do kozmetických produktov.
3. Nerafinované a rafinované. V čom je rozdiel?
V nerafinovanom stave má bambucké maslo žltkastú farbu a považuje sa za ešte účinnejšie, pretože obsahuje viac prírodných živín. Zvláštnosťou nerafinovaného bambuckého masla je, že obsahuje vysoký podiel nezmydliteľných látok. Chráni tak ochranný tukový film pokožky a bambucké maslo sa rýchlejšie vstrebáva bez toho, aby zanechalo na pokožke mastný film.
Často sa rafinuje kvôli preprave a trvanlivosti. Až po rafinovaní sa mení jeho farba na bielu. Podľa farby sa teda dá ľahko rozoznať, či ide o rafinované alebo nerafinované telové maslo. Výhodou rafinovaného bambuckého masla je najmä jeho neutrálna vôňa, prípadne biela farba. Vďaka tomu sa maslo ľahšie spracováva do kozmetických produktov.
4. Prečo bambucké maslo prospieva pokožke?
Bambucké maslo je plné vitamínov (vitamín E, betakarotén) a minerálov (sodík, draslík, horčík,...). Dodatočne obsahuje aj rôzne kyseliny, ako napríklad kyselinu olejovú, ktorá urýchľuje hojenie rán, alebo kyselinu linolénovú. Hydratuje a chráni pleť, pozitívne pôsobí aj proti akné a pigmentovým škvrnám. Vďaka týmto cenným zložkám je bambucké maslo skutočne výnimočným produktom v oblasti starostlivosti o pokožku. Dokáže ochrániť pokožku pred vplyvmi prostredia, viaže na seba vlhkosť, vyznačuje sa regeneračnými účinkami a pokožke dodáva pružnosť.
Vďaka týmto ošetrujúcim vlastnostiam je bambucké maslo vhodné pre všetky typy pokožky. Vyslovene až požehnaním je pre suchý typ pokožky. A aj preto je často využívané ako nepostrádateľná zložka v mydlách, peelingoch a telových mliekach.
5. Na čo použiť bambucké maslo?
Vďaka svojim protizápalovým účinkom je skvelým pomocníkom v každodennej starostlivosti, a pomôže aj s malými komplikáciami, ktoré ešte nevyžadujú lieky. Môže pomôcť:
- v prípade kožných problémov, napríklad dermatitídy, ekzémov alebo alergií
- na hojenie jaziev
- v prípade popálenín od slnka
- na boj s lupinami či rozštiepenými končekmi
- pri reume, bolestiach kĺbov a svalov
- na presilené ruky či nohy
- na suché pery