Active Beauty
Vytláčať vyrážky alebo nie? Odborníčky na pokožku odpovedajú na najdôležitejšie otázky
čas čítania: min
Nečistá pleť

Vytláčať vyrážky alebo nie? Odborníčky na pokožku odpovedajú na najdôležitejšie otázky

Vytláčať vyrážky alebo nie? Ako vôbec vzniká vyrážka? A čo je vlastne súprava na vytláčanie komedónov? Redaktorky ACTIVE BEAUTY sa pýtali dermatologičky a odborníčky na kozmetiku, ako si poradiť s vyrážkami a ako ich vzniku čo najefektívnejšie predchádzať.

Dr. Katharina Medek je dermatologička v Univerzitnej nemocnici v Salzburgu. Pre ACTIVE BEAUTY s nami zdieľa všetky základné informácie o vyrážkach.

Madelaine Sommerlat je dm školiteľka kvality pre oblasť kozmetiky. Pre redakciu ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, ako v dm kozmetickom štúdiu odborne ošetriť vyrážky.

Dermatologička Dr. Katharina Medek a školiteľka kvality dm pre kozmetiku Madelaine Sommerlat pre redakciu ACTIVE BEAUTY vysvetľujú, ako vznikajú vyrážky a prečo je lepšie si ich nevytláčať.

Ako vzniká vyrážka?

Odumreté kožné bunky blokujú vylučovací kanálik mazových žliaz. V dôsledku toho kožný maz nemôže odtekať a hromadí sa. Ak sa k mazu dostane napríklad kyslík alebo baktérie, pod kožou sa vytvorí malá hrčka. Hovorovo ju nazývame „vyrážka“.

Prísne vzaté však existujú rôzne typy vyrážok, líšia sa príčinou ich tvorby. Vyrážky môžu byť napríklad zapríčinené nedostatočnou hygienou, stresom alebo zmenou hladiny hormónov. Vyrážky môže spúšťať aj nesprávna starostlivosť o pleť alebo nevhodné prípravky starostlivosti o pleť. Napríklad príliš mastný opaľovací krém v prípade zmiešanej pleti môže stav akné zhoršiť.

Aké poznáme druhy vyrážok?

Čierne bodky (komedóny): Ak sa upchá vylučovací kanálik mazových žliaz, maz má žltkastú/bielu farbu a vytvorí sa milia - ľudovo nazývaná aj uhor. Ak je vylučovací kanálik mierne pootvorený a k mazu sa dostane kyslík, maz sčernie a vytvorí sa čierna bodka (komedón). Čierne sfarbenie je spôsobené reakciou pigmentu, ktorý je zodpovedný za sfarbenie pokožky - melanínu s kyslíkom vo vzduchu. Čím viac mazu sa v komedónoch nahromadí, tým je pravdepodobnejšie, že sa v nich budú množiť baktérie a v dôsledku toho vzniknú zápalové pupienky akné.

Vyrážky (papuly, pustuly): Ak sa k mazu dostanú baktérie, škvrna sa zapáli. Výsledkom je to, čo sa v bežnom jazyku nazýva vyrážka. Odborný termín je „papula“. Tento zápal na hornej vrstve kože nemá smerom nahor vylučovací kanálik. To znamená, že papuly sa nesmú vytláčať. Ak sa v nej zhromažďuje hnis, vyrážku nazývame „pustula“.

Podkožné pupienky: Na rozdiel od „normálnych“ vyrážok sa nachádzajú hlboko vo vrstve kože. Podkožné pupienky, známe aj ako cysty alebo hlboké/ťažké akné, môžu pôsobiť ako hrče, tvoriť podkožné kanáliky, byť veľmi bolestivé a viesť až k tvorbe jaziev.

Tip na čítanie: na stránke mojadm.sk nájdete tipy, ako mať krásnu pleť.

Vytláčať vyrážky alebo nie?

V zásade by ste si vyrážky nemali sami vytláčať, môžete si totiž spôsobiť ďalšie šírenie zápalu, čo môže viesť k vzniku jaziev. „Určite sa neobdivujte vo zväčšovacom zrkadle. Tam možno často vidieť škvrny a nečistoty, ktoré za normálnych okolností viditeľné nie sú. Možno začnete zbytočne tlačiť kožu okolo vyrážky, čím ju len zhoršíte,“ vysvetľuje dermatologička Dr. Katharina Medek. Ak vás trápia vyrážky, poraďte sa ohľadom liečby akné radšej s dermatologičkou alebo kozmetičkou. K tomu je vhodné na pravidelnej báze navštevovať aj kozmetickú salón, kde kozmetička ošetrí pleť, odborne a hygienicky.

Tip na čítanie: Dočítajte sa, ako možno zabojovať proti hormonálnemu akné.

Prečo by sa nemali vytláčať vyrážky vo vlastnej réžii?

Vytláčať vyrážky vo vlastnej réžii zvyčajne nie je najlepší nápad. Po vytlačení vyrážky totiž vzniká na koži malá otvorená rana. V nej sa môžu hromadiť baktérie a ranka sa tak môže zapáliť. Tá sa potom pomaly hojí a koža v ranke sa môže dokonca zjazviť. „Znečistenie rany, zápal, stopy po vyrážkach a jazvy sú hlavnými dôvodmi, prečo si vyrážky nevytláčať,“ sumarizuje dermatologička. Školiteľka dm kvality pre kozmetiku Madelaine Sommerlat tiež odporúča: „Akonáhle sa objavia rozsiahlejšie plochy zápalu, treba sa o ošetrení v každom prípade poradiť s odborníkom.“

Ako správne vytláčať vyrážky?

Ak si chcete vyrážky vytláčať sami, najlepšie je tak urobiť večer. Pokožka má tak šancu cez noc zregenerovať a ráno bude výsledok vizuálne prijateľný. Ak sa predtým aj okúpete alebo osprchujete, póry sa pôsobením vodnej pary ľahšie otvoria. Ak nemáte skúsenosti, postupujte pri vytláčaní pupienkov krok za krokom:

  1. Postihnutú oblasť kože, ruky a prsty vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom.
  2. Omotajte si okolo prstov vreckovku a opatrne vytlačte vyrážku alebo iný pleťový neduh tlakom zdola nahor. Ak nebudete úspešní po dvoch alebo troch pokusoch, radšej s tlačením prestaňte a poraďte sa s odborníkom. Ak tlačíte príliš silno alebo príliš dlho, môžu sa vám rozšíriť žilky alebo dokonca vám môže opuchnúť koža. Prípadne môžete vyrážku opatrne prepichnúť vydezinfikovanou ihlou a vytlačiť. Toto by ste však určite mali robiť len vtedy, ak v tomto máte dostatok skúseností a viete, ako hlboko pichnúť - inak je riziko poranenia príliš veľké.
  3. Na postihnutú oblasť pokožky naneste opäť dezinfekčné prostriedky.
  4. Použite tyčinku proti vyrážkam, zabránite tým vzniku baktérií a vysušíte otvorenú ranku po vyrážke.
  5. Na otvorenú ranku naneste „náplasť na vyrážky“. Tento produkt má antibakteriálne a vysušujúce účinky.

Čo je set na odstraňovanie komedónov a môže byť takýto set užitočný pri vytláčaní vyrážok?

Čierne bodky na pleti sa medicínsky nazývajú komedóny. Set na odstraňovanie komedónov je lekársky nástroj, ktorý sa používa na vytláčanie vyrážok. Často ide o kovovú tyčinku s malým oceľovým krúžkom na konci. Ťahá sa ľahkým tlakom po pokožke, aby sa vyrážky uvoľnili z pokožky. Dermatologička však používanie tohto setu v domácom prostredí neodporúča. „Takáto manipulácia s pokožkou, ak sa nástroj nepoužíva správne, môže spôsobiť viac škody ako úžitku,“ hovorí. Lepšie je nechať si vyrážky odstrániť odborne v kozmetickom salóne.

Ako zabrániť vzniku vyrážok?

  • Ráno a večer si pleť dôkladne vyčistite vodou, jemným čistiacim mliekom a jemným tonikom. „Čistiace mlieko pleť čistí a tonikum obnovuje jej ochranný kyslý plášť,“ vysvetľuje odborníčka na dm kozmetiku. Denným umývacím rituálom odstraňujete z pleti prebytočný kožný maz, nečistoty a baktérie a vyrážkam tak odoberáte šancu na tvorenie. Ktoré produkty sú vhodné pre váš typ pleti, to sa môžete dozvedieť v kozmetickom salóne. Na stránke mojadm.sk nájdete veľký výber produktov na čistenie tváre.

  • Chráňte svoju pokožku pred nadmerným slnečným žiarením, UV žiarenie môže totiž viesť k tvorbe vyrážok.

  • Dbajte na prísun vyváženej stravy s dostatkom zeleniny a celozrnných výrobkov - buddha bowls napríklad sú zdravé, všestranné a chutné. „Vieme, že príliš veľa cukru, mliečnych výrobkov a príliš veľa jednoduchých sacharidov môže spieť k tvorbe vyrážok a nečistej pokožke,“ vysvetľuje dermatologička. Nezabúdajte piť veľa vody. Tá udržiava pokožku zdravú zvnútra a znižuje možnosť tvorby vyrážok.

  • Osvojte si čo najvyváženejší životný štýl a z času na čas si doprajte krátke prestávky. Ideálne je nastaviť sa na relaxačné techniky a iné metódy na redukciu stresu. Zabránite tak tomu, aby sa vám stres vymkol spod kontroly. Stres totiž vplýva na hladinu hormónov, ktoré môžu následne viesť k tvorbe vyrážok.

  • A najmä v prípade, ak nejde len o jednu vyrážku, ale o závažnejšie pleťové nečistoty, nemali by ste vo vlastnej réžii experimentovať príliš dlho. Čo najskôr vyhľadajte dermatológa alebo sa obráťte na služby profesionálneho kozmetického salónu, pretože si môžete zabezpečiť jazvy, citlivú pokožku a ďalšie neduhy.

  • Počas dňa je nutné dbať na správnu hygienu. Znamená to aj pravidelné čistenie kozmetických nástrojov. A: „Nedotýkajte sa tváre rukou príliš často, pravidelne perte poťah na vankúš a neustále si dezinfikujte aj vnútornú časť cyklistickej prilby,“ odporúča odborníčka na kozmetiku, „aby mali baktérie čo najmenšiu šancu.“

Tieto produkty na vyrážky sú k dispozícii v dm:

Na ošetrovanie vyrážok

„Nástroj na odstránenie akné“ od ebelin

Kúpite na mojadm.sk

Pleťový krém na problematickú pleť

„Zmatňujúci denný pleťový krém“ od Balea

Kúpite na mojadm.sk

Na odstránenie nečistôt z pleti

„Čistiace prúžky na nos s aktívnym uhlím“ od Balea

Kúpite na mojadm.sk

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.