Výživový doplnok s kolagénom – má zázračné účinky?
Užívanie kolagénu a hyalurónu je aktuálne v kurze. Hovorí sa, že niet jednoduchšieho spôsobu, ako posilniť pokožku, tkanivo a kĺby. Avšak nestačí, ak máme vyváženú a zdravú stravu? Pýtame sa výživovej poradkyne.
Trendy zložka kolagén – čo dokáže?
Pokiaľ ide o spevnenie pleti, kolagén sa považuje za zázračného pomocníka už dávno – medzičasom sa už nemusí nanášať len na pokožku vo forme krému, ale môže sa užívať aj vnútorne, vo forme beauty-drinkov, piluliek či ako „glow coffee“. Tieto štrukturálne bielkoviny sa dokážu postarať o stabilitu a pevnosť a tvoria približne jednu tretinu celkovej bielkovinovej hmoty nášho tela: Kolagén sa nachádza v šľachách, väzivách, kostiach, chrupavkách a predovšetkým v pokožke.Aké druhy kolagénu poznáme?
Bunky spojivového tkaniva produkujú rôzne, cielene uspôsobené formy kolagénu. Pokožka napríklad pozostáva najmä z kolagénu typu I, chrupavka zas obsahuje kolagén typu II. S pribúdajúcim vekom sa však schopnosť tela produkovať kolagén znižuje. V dôsledku toho môže tkanivo viazať menej vody, pokožka sa stáva ochabnutejšia a tvoria sa na nej vrásky.Čo prináša užívanie kolagénu?
Najdôležitejšiu otázku, ktorá sa kladie pri užívaní všetkých potravinových doplnkov, je prospešné položiť aj pri kolagénových produktoch: Dostane sa kolagén tam, kam sa má? Certifikovaná ekotrofologička a výživová poradkyňa z Mníchova sa na to pozerá pomerne kriticky: „Doplnky stravy s kolagénom sľubujú zastaviť či dokonca zvrátiť proces starnutia pokožky. Takéto účinky však doteraz významne vedecky podložené neboli.“Kombinovať rôzne výživové doplnky?
V bežných preparátoch sa kolagén často v čistej forme nevyskytuje, štrukturálna bielkovina sa tu kombinuje s ďalšími látkami, ako je kyselina hyalurónová, elastín či vitamín C, vďaka ktorým by sa pokožka mala stať pevnejšou a hladšou. Odborníčka na výživu je však skeptická aj v tomto ohľade: „Ani v prípade kombinovania účinných látok nie je účinnosť prípravkov vedecky podložená. Preto pri propagovaní týchto výrobkov nie je povolené uvádzať výživové tvrdenia týkajúce sa zdravotných účinkov.“Toto sú prirodzené zdroje kolagénu
„Potraviny obsahujú dostatok kolagénu či jeho zložiek v prirodzenej forme. Užívanie kolagénu prostredníctvom výživových doplnkov teda nie je potrebné,“ konštatuje Häberlein. Výber chutných prirodzených zdrojov kolagénu je naozaj pestrý – každý si tam môže nájsť to svoje.Za kolagénové boostre v rámci vyváženej zdravej stravy sa považujú tieto potraviny:
- Mäso a živočíšne produkty: hovädzina, losos, vývar z kostí, želatína, syr
- Zelenina: sójové bôby (a tofu), hrach, paprika, petržlen, brokolica a hríby
- Obilniny, orechy a semená: ovsené vločky, tekvicové semiačka, ryža, arašidy, pšeničné klíčky, šošovica a ryža