Zatiaľ čo niektorí ľudia ani netušia o čom je reč, iní sa trasú už vtedy, keď si na ďalšiu cestu autom čo i len pomyslia: cestovná nevoľnosť je veru nevítaným pasažierom. Čo ju však vlastne spôsobuje? Cestovnú nevoľnosť odborníci označujú aj ako pohybovú nevoľnosť. Pohyb s relatívne pomalými zmenami smeru, najmä nakláňanie a kolísanie, sú zvyčajne príčinou nevoľnosti z pohybu. Pretože, keď sa auto trasie, loď sa kolíše alebo lietadlo nakláňa, vestibulárny systém cestujúcich vníma tieto pohybové podnety veľmi presne. Orgán rovnováhy, ktorý sa nachádza vo vnútornom uchu, funguje ako vodováha. Ak zaznamená, že sa poloha tela mení, oznámi túto informáciu mozgu. Ak však oči súčasne vysielajú nehybný obraz - napríklad interiér vozidla - nastáva intersenzorický konflikt: informácie do seba nezapadajú a výsledkom je nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy a zvracanie.

Tip 1: pozerať sa do diaľky

Deti by mali byť počas jazdy autom vždy otočené smerom dopredu. Detské sedačky namontované proti smeru jazdy sa v tomto prípade neodporúčajú. Najlepšie je, ak dieťa, ktoré trpí cestovnou nevoľnosťou, sedí v strede zadného sedadla a má dobrý výhľad dopredu, aby sa mohlo pozerať do diaľky. Rodičia môžu svoje dieťa zaujať tým, že ho pri ceste budú upozorňovať na hory, stromy, veterné turbíny, mosty alebo pasúce sa zvieratá. Pohľad na horizont alebo vzdialený nehybný objekt totiž pomáha pri nástupe cestovnej nevoľnosti.

Tip 2: dobré vetranie

Čím lepší a čerstvejší vzduch majú deti počas cestovania, tým príjemnejšie sa cítia, ak ich trápi cestovná nevoľnosť. Preto sa odporúča dôkladne vyvetrať auto a robiť počas cesty dostatok prestávok na nadýchnutie sa.

Tip 3: ľahké suché snacky

Ak by sa niekto domnieval, že prázdny žalúdok je garanciou, že dieťa cestovná nevoľnosť počas cesty autom obíde, je na omyle. Lepšie naopak je, ak si dieťa dopraje pred cestou ľahké občerstvenie a počas celej cesty bude chrumkať suché snacky, napríklad praclíky, slané tyčinky alebo sucháre. Piť sa odporúča neperlivá voda alebo harmančekový či feniklový čaj.

Tip 4: špeciálne žuvačky

Ak sa cestovná nevoľnosť vyskytne aj napriek všetkým možným vykonaným opatreniam, starším deťom od troch rokov môžu pomôcť špeciálne žuvačky. Obsahujú účinné látky, ktoré tlmia stimuláciu centra zvracania v mozgu. Ak býva nevoľnosť skutočne závažná, pediater môže dieťaťu predpísať lieky proti nevoľnosti - tie však treba vždy užívať opatrne.

Tip 5: homeopatia ako podporná liečba

Lekárka a odborníčka na celostnú medicínu Harriet Dobrowolsky odporúča deťom s (cestovnou) nevoľnosťou nasledujúce globule:

  • Cocculus indicus sa často nasadzujú pri cestovnej nevoľnosti a nevoľnosti z pohybu. Nevoľnosť môže byť sprevádzaná závratmi a pocitom vyčerpania. Ak dieťa pohybuje hlavou, príznaky sa môžu zhoršiť.
  • Nux vomica môže byť nápomocná, ak je nevoľnosť spôsobená prejedaním sa, zlými stravovacími návykmi (overte si, koľko cukru denne deťom stačí) alebo stresom. Príznaky môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, pálením záhy a pocitom nafúknutého brucha (prípadne aj nadutého brucha).
  • Tabacum sa často odporúča v prípadoch, keď je nevoľnosť sprevádzaná silnými závratmi, studeným potom a bledou pleťou.

Všeobecne platí, že homeopatickú liečbu by mal vždy indikovať skúsený homoepat a tiež by mala byť vždy individuálne prispôsobená danej osobe.

Je dobré vedieť

Ak deti trpia cestovnou nevoľnosťou, je dobré počas jazdy rozptýliť ich pozornosť, avšak nie knihou, tabletom a podobne: Pohľad na určitý predmet môže príznaky nevoľnosti len zhoršiť. Vhodnejšia je hudba a zvukové hry, spoločné spievanie a hry typu „Vidím niečo, čo ty nevidíš" alebo „Zbaľ si kufor".