Čím naplniť adventný kalendár: 24 udržateľných nápadov
Ako doma pripraviť adventný kalendár: šetrne, udržateľne a osobne
Koncept zero waste a udržateľnosť zohrávajú v živote mnohých z nás čoraz dôležitejšiu rolu. Avšak zosúladiť ekologické zmýšľanie s adventným a predvianočným časom nie je častokrát také jednoduché, pretože v tento sviatočný čas sa svojim blízkym snažíme robiť radosť malými darčekmi. Avšak, ak sa nad tým zamyslíme, počítajú sa len kúpené veci? Výrazný osobný šmrnc mávajú často práve vlastnoručne vyrobené darčeky a obdarovaný si ich cení ešte viac. Podelíme sa s vami o 24 nápadov, ako možno vlastnoručne naplniť adventný kalendár s prihliadnutím na ochranu životného prostredia a tiež peňaženky.
Plníme adventný kalendár: kreatívne nápady
1. Vianočný príbeh na pokračovanie, napísaný rukou na 24 papierových kartičkách, krásne sprevádza adventom a človeku každý deň ponúkne chvíľku na zamyslenie.
2. Aj básne sú skvelým spôsobom, ako sa patrične naladiť na nadchádzajúce sviatočné obdobie.
3. Rukou napísaný kompliment, jeden na každý deň, je pre milovanú osobu skutočne výnimočným gestom.
4. Spoločné spomienky ožijú, aj keď si dáte vytlačiť obľúbené spoločné fotky (napríklad aj na mojadm.sk/foto) a na zadnú stranu každej pridáte malý popis.
5. Odkaz alebo QR kód na špeciálne vytvorený vianočný playlist radostné očakávanie Vianoc len umocní.
6. Ste známa svojou vychýrenou zeleninovou štrúdľou či známy unikátnymi dezertami? Čo tak vytlačiť pár obľúbených receptov a vložiť ich do adventného kalendára?
7. K nápadom, ktoré človeka potešia a zároveň trochu potrápia aj hlavičku patria aj vytlačené či skopírované hádanky, sudoku alebo krížovky, nimi zaplníte adventný kalendár raz-dva aj sami.
Zero waste adventný kalendár: menší rozpočet, viac radosti
8. Poukážku na takú dobrú masáž hlavy predsa neodmietne nikto, je tak?
9. Strávili ste až priveľa večerov v pohodlí gauča na obrazovke s nekonečnými seriálmi? Tak v adventnom kalendári potom nemôže chýbať pozvánka na korčuľovanie alebo príjemnú zimnú prechádzku.
10. Hlavne vtedy, ak je vonku zima a nehostinne, ranné vstávanie je skutočne silná káva. No taká poukážka na raňajky do postele vyčarí úsmev na perách aj tomu najväčšiemu rannému mrzútovi.
11. Vanilkové rožky, škoricové hviezdičky, perníky – bez týchto tradičných koláčikov si snáď už Vianoce ani nevieme predstaviť. Avšak ešte väčšiu radosť prinesú, ak si ich upečieme spoločne. Ak má mať teda adventný kalendár naozaj osobný ráz a v okienkach sa majú skrývať vlastné a udržateľné nápady, pozvánka na spoločné pečenie sušienok je viac než nevyhnutná.
DIY adventný kalendár: poďte na to!
12. Či už to bude vlastnoručne vyrobený balzam na pery alebo peeling, mnohé kozmetické produkty sa dajú ľahko vyrobiť aj doma. Na ich výrobu často stačí len niekoľko ingrediencií.
13. Vlastnoručne vyrobená granola? Veru, ani to nie je žiadna veda.
14. A keď sme už v kuchyni. V zásobách určite nájdete veľa skvelých ingrediencií na výrobu špeciálnej zmesi korenia.
15. Niečo o trošku náročnejšie, avšak mimoriadne chutné. Domáce müsli tyčinky sú zdravou pochúťkou medzi hlavnými jedlami a rád si na nich pochutí každý z nás.
16. Fanúšičky zero waste konceptu na nich jednoducho nedajú dopustiť. Zo zvyškov látok sa dajú veľmi jednoducho ušiť domáce odličovacie tampóny.
17. A zo zvyškov vlny sa dá dokonca ľahko zmajstrovať aj makramé kľúčenka.
18. Ak ste zručná a štrikovanie a háčkovanie je vám blízke, môžete do adventného kalendára vložiť napríklad vlastnoručne upletenú čelenku.
19. Z podomácky vyrobenej plastelíny sa nepotešia len deti – v stresových chvíľach pôsobí ako balzam na nervy aj v prípade dospelých, na odbúranie napätia si z nej môžu vymodelovať rôzne kreatívne tvary.
Čím naplniť DIY adventný kalendár: výnimočné čerešničky
20. Nemusí to byť nevyhnutne niečo nové: Vyhľadajte v knižnom bazáre nejakú mimoriadne peknú knižku a šup s ňou do adventného kalendára!
21. Majte otvorené nielen oči, ale aj myseľ. Či už to bude šiška alebo oriešok, dary prírody nájdete v prírode všade, kam sa len pozriete.
22. Do adventných okienok sa skvele hodia aj semienka zeleniny, byliniek či kvetov na nadchádzajúcu jar.
23. Obdarovať niekoho, kto už všetko má, to je teda výzva. Zároveň je veľa ľudí, ktorí toho majú naozaj málo. Malý príspevok v okienku kalendára ako akt dobrého skutku má určite zmysel a radosť prinesie obom zúčastneným stranám.
24. Počuli ste niekedy o „obrátenom“ adventom kalendári? Aj v obrátenom garde sa skrýva myšlienka: Dávať namiesto prijímať. Ako na to? Dňa 1. decembra si vyčleňte krabicu, do ktorej každý deň poputuje niečo konkrétne, napríklad vyradený pulóver, kozmetika na mesiac alebo taký starý mobil. Na Vianoce túto krabicu jednoducho venujte jednej z inštitúcií, ktoré sa zaoberajú charitatívnou činnosťou a prijímané dary od nich putujú na dobrú vec.