Active Beauty
Detská narodeninová párty bez stresu: tipy pre rodičov
Text: Sylvia Wasshuber-Haas
čas čítania: min
Čas na párty

Detská narodeninová párty bez stresu: tipy pre rodičov

Chystáte detskú oslavu a ešte k tomu doma? Mnohí rodičia už len pri pomyslení na detskú párty doma oblieva pot. Podľa rodinnej poradkyne Lindy Syllabovej tomu však tak vôbec nemusí byť. Jej odporúčanie: „Menej je viac“! Vďaka našim tipom budete pri prípravách, ako aj počas samotnej oslavy, uvoľnení a v pohode vy, malý oslávenec a aj všetci pozvaní.

Sedem tipov, ako osláviť detské narodeniny v pohode a bez stresu

1. Oslava narodenín vášho dieťaťa nie je žiadna súťaž

Tiež máte pri prípravách na detskú oslavu pocit, že sa v podstate jedná o súťaž o najvyšperkovanejšiu a najdrahšiu oslavu? Podľa rodinnej poradkyne Lindy Syllabovej pomáha len jedno: Zapnúť „racio“! Dopredu si určite, ako dlho bude oslava trvať a počet pozvaných hostí prispôsobte veku oslávenca. Prospešné pravidlo je pozvať toľko hostí, koľko rokov ide dieťa oslavovať. Pri oslave prvých a druhých narodenín si pokojne môžete dovoliť detskú narodeninovú párty vynechať úplne. Namiesto toho radšej pozvite jedno alebo dve deti v rovnakom veku s maminou či ocinom. Energiu a aj nervy ušetríte aj v inom smere: Vlastnoručne vyrobené pozvánky a výzdoba ladiaca až do najmenšieho detailu veru predpokladom úspešnej párty rozhodne nie je a deťom na dekoráciách vo finále aj tak nezáleží. Aj téma oslavy je niečo, bez čoho sa dobrá oslava rozhodne zaobíde, ale samozrejme, ak téma ladí so záujmami či želaniami dieťaťa, je to milý detail.

2. Prizvite si niekoho, kto vám s prípravami na párty pomôže

Zapojte do príprav svoje dieťa, ono samo by si malo vybrať, kto bude na jeho párty pozvaný, aké sa budú hrať hry či na čom si s kamarátmi na oslave pochutí. A určite je výhodné poistiť sa prítomnosťou vhodnej pomocnej sily: Druhá osoba prítomná na párty ako „backup“, ktorá je stále k dispozícii, rozhodne nie je na škodu veci. Nezáleží, či už padne voľba na susedku, opatrovateľku, babku alebo niektorého rodiča pozvaného hosťa. Takáto pomoc sa zíde hlavne v prípadoch, ak sa dieťa počas oslavy zraní a treba ho odviezť k lekárovi alebo sa jednoducho deti pohádajú a vy musíte odrazu pokryť viac potrieb naraz.

3. Boje o darčeky rozhodne stopnite

Chcete, aby sa oslava narodenín zmenila na maratón rozbaľovania darčekov? To iste nie, pretože na deti je toho potom veľa a z ďalšieho a ďalšieho darčeka sa už nedokážu ani tešiť. Najlepšie je, keď gratulanti po príchode postupne ukladajú darčeky na stôl. Následne sa v rámci programu oslavy zahrá fľaša, dieťa, na ktoré fľaša ukáže, rozbalí darček.

Aby ste sa vyhli záplave darčekov, odborníčka Syllabová odporúča: „Dohodnite sa s rodičmi malých gratulantov na maximálnej cene za darček – alebo ich požiadajte, aby sa pri nápadoch spojili a vymysleli niečo, čo ich kľudne nemusí stáť nič. Približne od šiesteho roku života deti dokážu oceniť aj myšlienku spoločného darčeka.“ Podľa odborníčky sa darčeky v podobe balíčkov so sladkosťami alebo hračkami míňajú zmyslu oslavy: „Aj v tomto prípade by v centre záujmu oslavy mal byť hlavne malý oslávenec či oslávenkyňa.“ Výnimkou sú samozrejme vlastnoručne vyrobené pozornosti, ktoré deti vždy potešia, maličkosti, ktoré prispejú k výzdobe na oslave, napríklad balón s menom gratulanta.

4. Dajte deťom možnosť vypustiť paru

Nechať deti vyblázniť sa, predovšetkým na začiatku oslavy, je stále fajn. V lete napríklad postačí vodný súboj v záhrade, ale exteriér v podobe detského ihriska či lesa, podľa veku oslávenca, je vždy dobrým miestom na detskú oslavu, samozrejme, ak praje počasie a neprší. Dajte preto pozvaným vedieť už na pozvánke, že oslava sa bude konať vonku. Rodičia tak môžu svoje ratolesti primerane obliecť.

5. Neplánujte program príliš striktne a natesno

Osláviť narodky bez slepej baby, piñaty alebo balónového tanca? Mnohým deťom pokojne postačí voľná zábava, hlavne vtedy, ak sa dá párty realizovať na čerstvom vzduchu a ak sú deti mladšie ako tri roky. Mať však v zálohe zopár jednoduchých nápadov na hry nie je určite na škodu veci. Syllabová si myslí, že najlepšie sú hry, ktoré sú pre deti zábavné, no nie priveľmi súťaživé: „Tých mladších vždy upúta slepá baba alebo hry, kde musia preukázať svoju zručnosť, ako napríklad odhryznúť si z jablka v miske s vodou so zaviazanými rukami za chrbtom.“ Hry striedajte tak, aby v nich deti ukázali rôzne talenty: športové súťaže, vedomostné hry a tiež hry na precvičenie šikovnosti. Takýmto spôsobom si príde na svoje naozaj každý.

Deti, ktoré pri hrách musia čakať, kedy prídu na rad, sa rýchlo začnú nudiť. Zapojte teda do akcie aj malých divákov, napríklad takto: „Teraz sa všetci musíme mať na pozore a poriadne a potíšku číhať, čo sa deje...“ Vyberajte prednostne hry, na ktorých sa môžu zúčastniť všetky deti naraz a ak vidíte, že ich niektorá hra nebaví, jednoducho ju stopnite.

6. Pozor na sladkosti

Oslava detských narodenín = cukrové bláznovstvo? To radšej nie, radí Linda Syllabová. Cukor totiž s istotou zabezpečí vykoľajenie z normálu. Samozrejmosťou je (nie prehnane sladká) torta, ale aj sezamové praclíky alebo iné dobroty na chrumkanie a zazobnutie. Neskôr napríklad ešte môžete podávať jednoduché jedlo, ako sú cestoviny, pizza, párky alebo toasty – hoci mnohé deti na konci oslavy nejedia vôbec nič (už nevládzu). Na pitie oslávencovi a kamarátom postačí džbán so zriedenou ovocnou šťavou plus džbán s vodou. Čo je ale veľmi dôležité: Opýtajte sa vopred rodičov pozvaných detí, či netrpia nejakými intoleranciami, na to si treba dať skutočne pozor.

7. Ako zvládnuť na oslave hádky a nejakú tú slzičku

Pri tvorbe zoznamu pozvaných hostí treba zvážiť, či sa deti navzájom znesú a budú tráviť čas „v harmónii“. Hádky však nemožno predvídať nikdy. Ak sa na narodeninovej párty ocitnú deti, ktoré spolu nevychádzajú, skúste ich od seba nenápadne oddeliť: Pri narodeninovom stole ich usaďte ďalej od seba a aj pri hrách ich šikovne rozdeľte do rôznych skupín.

Buďte pripravení aj na to, že na gratulantov toho bude v neznámom prostredí veľa. Ak dieťa spustí plač už pri príchode, pokúste sa mu venovať osobitnú starostlivosť. Ak plač neustane ani po polhodine, poproste radšej jeho maminu alebo ocina, aby si ho prišli vyzdvihnúť – atmosféra oslavy by mohla byť v ohrození. Ak sa dieťa na oslave už nechce hrať, nenúťte ho, aby sa zapojilo. Povedzte mu alebo jej, nech jedno kolo pokojne vynechá alebo mu vymyslite inú úlohu: Čo tak mu ponúknuť úlohu spolukoordinátora hry, môže napríklad zapínať a vypínať hudbu? Takto sa dieťa nebude cítiť vynechané a neskôr sa mu bude lepšie zapájať naspäť do hry.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.