Dojčenie: Laktačná poradkyňa a pôrodná asistentka odpovedá na 5 najčastejších otázok
Všetky začiatky sú ťažké: hoci je dojčenie údajne tou najprirodzenejšou vecou na svete, nové mamičky majú často pochybnosti. Zozbierali sme päť najčastejších otázok dojčiacich mamičiek a položili sme ich laktačnej poradkyni a pôrodnej asistentke Christine Kulle. Odborníčka pozná odpoveď na každú otázku.
Christina Kulle je vedúcou pôrodnou asistentkou v nemocnici v Klagenfurte a vedúcou regionálnej kancelárie rakúskeho združenia pôrodných asistentiek v Korutánsku. Pre ACTIVE BEAUTY odpovedala na najdôležitejšie otázky o dojčení.
Dojčím svoje dieťa príliš často?
Nie, to sa nedá. Záleží od mnohých individuálnych faktorov, ako často chce dieťa dojčiť. Osem až dvanásťkrát denne je úplne normálne. V žiadnom prípade by ste nemali odkladať dojčenie - zvyčajne to robíte preto, že sa tak dostanete do rytmu dojčenia. Ukázalo sa však, že najlepšie je kŕmiť dieťa hneď, ako je hladné alebo smädné.
Ako zistím, že moje dieťa pije dostatok môjho mlieka?
Spoznáte to podľa toho, ako dieťa prospieva - a predovšetkým podľa vylučovania: plne dojčené dieťa by malo mať od štvrtého dňa života štyri až šesť mokrých plienok denne a po druhom týždni života šesť až osem. Bábätká majú aj dve až päť žltých výkalov - tie sú mäkké a beztvaré.
Mala by som svoje dieťa pravidelne vážiť?
Nie, o to sa postará vaša lekárka. Pravidelne bude vážiť vášho novorodenca a poradí vám aj s dojčením. Nestresujte sa ani si nerobte starosti príliš častým vážením bábätka.
Môže moje dieťa počas dojčenia zaspať?
Dojčenie, najmä v prvých dňoch, je pre novorodenca veľmi vyčerpávajúce a únavné. Niekedy sa vyskytuje aj žltačka. Je dôležité, aby dieťa nezaspávalo, ale aby sa znova a znova povzbudzovalo k pitiu, napríklad jemným stimulovaním nožičiek. Toto vám bude vysvetlené a ukázané počas poradenstva o dojčení.
Čo pomáha pri zápale prsníkov?
Dostatok odpočinku a žiaden stres. Vaša lekárka bude pozorovať dojčenie, poradí vám a ukáže vám aj možnosti lokálnej terapie, napríklad tvarohové obklady. Ak máte horúčku alebo sa necítite dobre, lekárka vám určite poradí.