Domáce zvieratá pre deti: čo by ste podľa odborníčky mali vedieť
Mnoho detí túži po domácom zvieratku. Keďže mať doma zvieratko, to je naozaj veľká zodpovednosť, rodičia by sa mali najprv zamyslieť nad niekoľkými vecami. Odborníčka zo Spolku na ochranu zvierat v Rakúsku vysvetľuje, ktoré domáce zvieratá sú vhodné pre deti a rodiny a ktoré otázky si treba položiť pred tým, ako sa ide kúpa realizovať.
Sabrina Scharner je v Spolku ochranárov zvierat v Rakúsku, vo Viedni, zodpovedná za správu domovov pre mačiek. Je tiež zástupkyňou vedúceho útulku pre zvieratá. V rozhovore pre ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, ktoré domáce zvieratá sú vhodné do rodín a dáva tipy, ako správne zaobchádzať so zvieratami.
Ktoré zvieratá sú vhodné ako domáce zvieratá?
V princípe sa ako domáce zvieratká ideálne hodia napríklad psy, mačky, hlodavce, rybičky a plazy. Otázku „Ktoré domáce zviera je vhodné pre mňa?“ si však musí každý zodpovedať sám: Som skôr za psov alebo mi viac vyhovujú mačky? Koľko času mám na to, aby som sa o zvieratko staral a venoval sa mu? Vadí mi, ak po zvieratku zostávajú chlpy? Chcem mať domáce zvieratko, ale naozaj nemám času nazvyš? „Niektorí ľudia dávajú prednosť hlodavcom, pre iných sú zasa zaujímavejšie plazy a ľudia, ktorí sú zaneprázdnení, si zvyknú zaobstarať akvárium s rybičkami,“ hovorí odborníčka na ochranu zvierat Sabrina Scharner.
Ktoré domáce zvieratá nie sú príliš náročné na starostlivosť?
Pri rozhodovaní o tom, ktoré zviera je vhodné si zaobstarať do domácnosti, zohráva úlohu čas, ktorý si naň človek nájde a tiež miera starostlivosti, ktoré si zvieratko vyžaduje. Starostlivosť o malé domáce zvieratá, ako sú škrečky, potkany, pieskomily, morčatá a rybičky, je o niečo jednoduchšia. Aj ony si však každý deň vyžadujú potravu a vodu. Hlodavce potrebujú viac priestoru ako len malú klietku v rohu. Výbeh, búdka alebo akvárium všetkých zvierat musia byť čisté. Potrebujú tiež aktivitu a rozmanitosť. Treba im zabezpečiť aj veterinárnu starostlivosť. „Starostlivosť o zvieratká nie je jednoduchá, do určitej miery sú v tomto smere náročné všetky zvieratká. Každé zviera si zaslúži starostlivosť, patričnú pre ten-ktorý druh,“ sumarizuje odborníčka na dobré životné podmienky zvierat.
Ktoré hlodavce možno chovať ako domáce zvieratká?
Hlodavce sú obľúbenými domácimi zvieratami, pretože sú inteligentné a dokážu sa učiť. Vyžadujú si relatívne málo priestoru – avšak priestor na vybehanie potrebujú určite - a náklady na ich kúpu, ako aj náklady na krmivo sú relatívne nízke. Napriek tomu ich treba chovať spôsobom vhodným pre daný druh a pravidelne sa o ne starať. Okrem toho im treba v rámci zachovania dobrého zdravia pravidelne čistiť klietku. Okrem králikov, morčiat, myší a potkanov existujú napríklad aj degu (osmak) a činčily. „Činčily sú veľmi náročné na chov a aj keď majú krásnu srsť, vďaka ktorej vyzerajú, že nechcú od ľudí nič, len hladkať a maznať, u týchto miláčikov je pravda inde, činčily sa zvyčajne chytať nedajú,“ vysvetľuje Sabrina Scharner.
Ktoré domáce zvieratká sú vhodné na maznanie?
Dokonca ani zvieratá, ktoré sú priateľské k rodine, sa nedajú vždy maznať a hladkať tak často, ako by si to ich majitelia predstavovali. Väčšina zvierat to vôbec nemá rada. Ak sa chcú nechať pohladkať, zvyčajne sa k človeku priblížia samy a vypýtajú si to. Medzi tieto kontaktné zvieratká patria domáci miláčikovia, ako králiky, psy a mačky. Tieto domáce zvieratá človeku najčastejšie dovolia, aby ich pomaznal a pohladkal. To, ako často si to zviera vyžaduje alebo ako často to človeku dovolí, to závisí od konkrétneho jedinca a najmä od jeho povahy. A samozrejme to tiež záleží na tom, čo si zviera predtým zažilo s človekom. Ak to boli negatívne stresujúce zážitky, zviera už človeku nedovolí, aby sa ho dotýkal. Preto musia dospelí venovať pozornosť tomu, ako sa deti správajú k zvieratám. Musia tiež stanoviť jasné pravidlá, aby deti vedeli, kedy zvieratá spia alebo kedy odchádzajú na svoje miesto, kde chcú mať pokoj a zostať samy.
Ktoré domáce zvieratá sú vhodné pre deti?
Vo všeobecnosti sú ako domáce zvieratá pre deti vhodné tie zvieratká, ktoré môžu deti pozorovať a s ktorými sa môžu pohrať. Najmä králiky a morčatá sa cítia v rodinách s deťmi naozaj komfortne. A má to aj bonus, pobyt v prírode. Je to pre deti to najlepšie ihrisko: Deti môžu na spoločných výletoch zbierať rastliny, napríklad púpavy, ktorými potom môžu nakŕmiť zvieratá. A úlovky z lesa v podobe kameňov alebo papekov sa dajú krásne zakomponovať do klietky či výbehu ako skvelá dekorácia. Pre zvieratká to bude znamenať rozmanitosť, v ich príbytku sa tak príjemne rozptýlia. Na jednej strane sú to výhody pre zvieratká, na druhej strane pre deti. Deti sa niečo nové naučia a nebudú sa nudiť. Ako domáce zvieratá pre deti sú tiež vhodné potkany, myši alebo ryby, pretože sa dajú dobre pozorovať. Samozrejme, aj mačky a niektoré plemená psov sú dobrým spoločníkom a adeptom na člena rodiny. Treba však s nimi už od začiatku správne zaobchádzať.
Ako by mali rodiny zaobchádzať so svojimi domácimi miláčikmi už od začiatku?
Aj zvieratá, ktoré sú vhodné ako rodinní miláčikovia, prispievajú k harmonickému spolužitiu len vtedy, ak sa s nimi správne zaobchádza. Aj v tomto prípade leží táto zodpovednosť na pleciach rodičov. Musia ísť deťom príkladom a naučiť ich, že zvierat sa nesmú báť, že potrebujú čas, aby si odpočinuli a vlastné miesto, kam sa môžu utiahnuť, keď sa im žiada - psí park by mal byť pre dieťa tabu. „To všetko pomáha zabezpečiť, aby boli zvieratká vyrovnané,“ hovorí odborníčka.
Odporúča ľuďom, aby si menej googlili informácie na internete, kde sa informácie môžu naozaj rôzniť a viac ich hľadali v spolkoch na ochranu zvierat alebo v knihách, kde sa píše o tom, ako so zvieratkami zaobchádzať. Ak sa rodičia rozhodnú zaobstarať si domov psíka, mali by si rozhodne zistiť, čím si ten-ktorý psík v minulosti prešiel. „Ak má za sebou veľa negatívnych skúseností, život v rodine môže pre zvieratko znamenať chaos a život naruby,“ vysvetľuje Sabrina Scharner. V takýchto prípadoch môže rodina vyhľadať pomoc v spolkoch na ochranu zvierat. Ľudia chcú od zvieratiek niekedy až príliš a zvieratá vo finále končia v útulku.
Od akého veku sa môžu deti starať o zvieratká? A o ktoré?
Po prvé: bez ohľadu na vek detí sú za blaho zvieraťa v konečnom dôsledku vždy zodpovední rodičia. Musia byť pripravení pomáhať deťom sa o zvieratko starať, napĺňať jeho potreby podľa toho, aké potreby má ten-ktorý druh a tiež dbať na veterinárnu starostlivosť - napríklad ak mačka dostane mačaciu chrípku. Len vtedy, ak rodičia pôjdu deťom príkladom, sa ich ratolesti naučia ako prevziať zodpovednosť aj samy. „Rodičia by si mali uvedomiť, že ak sa do rodiny zaobstará zvieratko, väčšina práce zostáva práve na rodičoch - aj keď pred zaobstaraním si zvieratka dieťa sľubuje, že sa oň bude príkladne starať,“ vysvetľuje odborníčka. Od nasledujúceho veku sa deti môžu starať o domáce zvieratá, ale zodpovednosť však ale vždy leží na rodičoch:
- Od 4 rokov môžu deti vykonávať drobné úlohy, napríklad kŕmiť ryby.
- Od 6 rokov sa deti môžu niekedy samy starať o malé zvieratá, ako sú napríklad králiky, dokážu ich kŕmiť a čistiť im klientku.
- Od 8 rokov sa deti môžu starať o domáce zvieratá samostatne.
- Od 12 rokov sa deti môžu samostatne starať o psy a mačky.
Čo by mala rodina zvážiť, kým si zaobstará domáce zviera?
Zvieratá sa musia chovať spôsobom vhodným pre daný druh. Rodiny by mali pred rozhodnutím o výbere domáceho zvieraťa starostlivo zvážiť nasledujúce body:
- Vyhovuje zviera súčasnej životnej situácii?
- Je v byte alebo dome dostatok miesta pre zvieratko?
- Do akej miery sa môže zviera začleniť do každodenného života?
- Môžete brať zviera so sebou na výlety a dovolenky - alebo budete potrebovať pomoc zvonku, napríklad útulok? Môže ísť pes s vami na turistiku, alebo to bude chcieť iné riešenie?
- Aké sú náklady spojené s kúpou domáceho zvieraťa (krmivo, poplatky u veterinára atď.)? Bude o zviera dobre postarané počas celého jeho života - 15 až 20 rokov v závislosti od zvieraťa?
- Má niektorý člen rodiny alergiu? Ako krmivo pre králiky sa často používa napríklad seno, ktoré je však silný alergén.
- Ak zviera pochádza z chovnej farmy: Je možné navštíviť chovnú farmu a vidieť, kde sa zviera chová?
Prečo sa neodporúča, aby si rodiny s dieťaťom zaobstarali šteňa?
Ak do rodiny zavíta novorodenec alebo je v rodine bábätko, rodičia si už aj tak musia zvykať na novú situáciu. Avšak rodinka si často zároveň zaobstará aj šteňa, pretože rodičia chcú, aby ich dieťa vyrastalo so zvieratami. „Šteniatka však môžu byť ešte viac stresujúce ako bábätko,“ hovorí odborníčka, ochranárka zvierat. A mimo iného, rodičia by si mali ponechať svoju energiu, trpezlivosť a fyzickú energiu na starostlivosť o vlastného potomka. Sabrina Scharner preto radí mladým rodinám, aby s kúpou domáceho maznáčika počkali, kým dieťa dovŕši jeden alebo dva roky. „Áno, deti by sa mali naučiť, ako zaobchádzať so zvieratami. Niekedy je to však otázka času. Malé deti musia byť určite „nohami pevne na zemi“ pred tým, ako do rodiny pribudne napríklad pes.“
Dôležité je tiež vedieť, že na to, aby sa zo psov stali skvelí domáci miláčikovia pre deti a verní členovia rodiny, musia vyrastať v prostredí bez stresu, musia absolvovať výcvik a tiež musia mať dostatok pohybu a byť zvyknutí na kontakt s ľuďmi. „Len takto bude v rodine všetko klapať ako hodinky a rodiny nebudú mať problém brať svojho domáceho miláčika so sebou všade a nestane sa pre nich príťažou.“
Ako môžu mať rodiny kontakt so zvieratami aj bez toho, aby mali vlastného domáceho maznáčika?
Domáce zvieratá môžu priniesť ľuďom veľa radosti (tu sa dozviete, prečo človeka domáce zvieratá robia šťastnými) a môžu byť skvelými spoločníkmi a kamarátmi na hranie pre deti. Ale aj rodiny, ktoré nemajú vlastné domáce zvieratá, môžu svojim deťom umožniť kontakt so zvieratami: V útulkoch pre zvieratá alebo súkromných organizáciách na ochranu zvierat sa dá dohodnúť, aby sa deti mohli zvieratkám venovať, aj keď si ich neosvoja, napríklad ich môžu chodiť venčiť.
Alternatívou je aj dohodnúť sa s rodinami alebo známymi, ktorí majú domáce zvieratko, aby deťom dovolili venovať sa týmto zvieratkám, prísť ich navštíviť alebo ich možno vziať na prechádzku. Ak niekto nemá v domácnosti dosť miesta na zvieratko, správnou voľbou môže byť napríklad také akvárium v detskej izbe. Pozorovanie rybičiek pôsobí upokojujúco a aj vďaka rybičkám v akváriu sa deti učia zodpovednosti. Platí však aj toto: „Ak človek alebo rodina nemá čas alebo priestor na domáce zviera alebo rodina nie je pripravená prevziať patričnú zodpovednosť, treba si to priznať a povedať narovinu. Možno momentálne jednoducho nie je ten správny čas na zvieratko, ale o niekoľko rokov sa môže situácia zmeniť. A takto úprimne by to rodičia mali vždy vysvetliť aj deťom.“