Active Beauty
Ktoré domáce zvieratko je vhodné pre vašu rodinu?
Text: Annalina Jegg
čas čítania: min
Keď deti prosíkajú

Ktoré domáce zvieratko je vhodné pre vašu rodinu?

Psíka či mačiatko do rodiny: áno alebo nie? Od detí by ste určite počuli hlasné „áááno“. No ako je to s vami? Vedeli by ste si predstaviť, že by sa vaša rodina rozrástla o domáceho miláčika? V prípade, že áno, ktoré by to bolo? Pri rozhodovaní vám radi pomôžeme.
Domáce zviera môže vášmu dieťaťu priniesť mnoho výhod: či už je to pes alebo mačka, hladkanie a túlenie si zvieratka je upokojujúce, znižuje krvný tlak a spomaľuje pulz. Okrem toho deti, ktoré majú domáce zviera, pociťujú väčšiu emocionálnu stabilitu. Čo je však na domácom miláčikovi najlepšie? Dokáže bezhranične milovať – a nezáleží mu na fyzickom vzhľade, veku a ani iných ľudských normách. Najmä deťom s nižším sebavedomím môže domáce zviera poskytnúť podporu a istotu.

No aj keď sa staršie deti dokážu už pekne o zvieratko postarať, platí, že konečná zodpovednosť leží na pleciach rodičov. Preto predtým, ako sa pre to ktoré zvieratko rozhodnete, vždy si to dobre rozmyslite. A ak nie ste o jeho zaobstaraní úplne presvedčení, nedajte sa žobronením detí obmäkčiť.

Navyše: ak je nejaký člen vašej rodiny alergik, pred kúpou zvieratka sa určite uistite, že tento člen rodiny nemá alergiu na zvieracie chlpy. Ak ľudia nezvážia aj tento pohľad na vec, zvieratká ako králiky či mačky potom často končia v útulkoch pre zvieratká, pretože člen rodiny mal na miláčika akútnu alergickú reakciu.

Ktoré domáce zvieratá sú vhodné pre deti?

Mačka: patrí k najobľúbenejším domácim zvieratám

Mačky patria k najobľúbenejším domácim miláčikom. Toto domáce zvieratko sa teší obľube členov rodiny zhruba 20% slovenských domácností. A má na to dobré dôvody: mačky sú nenáročné na starostlivosť, čistia sa samy a netreba s nimi chodiť na prechádzky. Okrem toho ich ľudia majú radi aj preto, že sa nechajú hladkať a maznaťsamozrejme, každá mačka sa rozhodne sama, či sa jej to páči alebo nie...

Mačka ako domáci miláčik: Čo je dobré vedieť

  • Mačky v zásade nemusia byť vždy samotárske. Ak si plánujete zaobstarať mačku do bytu, zožeňte jej parťáka či parťáčku. V opačnom prípade by sa cítili osamelé a poľahky by sa u nich mohli prejaviť poruchy správania. Mimochodom aj mnohé útulky poskytujú mačičkám (a mačiatkam) domov len v pároch a nezáleží na tom, či sú to bytové mačky alebo tie, ktoré žili vonku.
  • Čo sa táka kastrácie a jej efektu, kastrované mačky sa dožívajú raz toľko ako nekastrované. V neposlednom rade sa týmto zákrokom vyhnete veľkému zvieraciemu utrpeniu: jediný nekastrovaný mačací pár spustí hotovú lavínu a poňaté čisto matematicky - štúdie hovoria, že v priebehu 10 rokov takýto pár vyprodukuje viac ako 80 miliónov nových mačiek.
  • Mačky sa môžu infikovať mačacím ekvivalentom HIV, vírusom imunodeficiencie mačiek (FIV). Určite si zaobstarajte len jedince, ktoré boli testované na prítomnosť FIV a ak chováte vonkajšie mačky, je dobré ich dať raz ročne na tento vírus testovať.

Pes: najlepší priateľ človeka

Psi sú v porovnaní s inými domácimi miláčikmi pomerne finančne náročné: daň za psa, veterinár a krmivo – a okrem toho stoja aj dosť času, treba s nimi predsa chodiť na prechádzky. Na druhej strane, psíky dokážu vniesť do života rodiny dynamiku a v najlepšom prípade v novom členovi domácnosti nájde vaše dieťa verného priateľa. Štúdie ukazujú, že pes môže byť dokonca prospešný pre imunitný systém vášho dieťaťa.

Pes ako domáci miláčik: Čo je dobré vedieť

  • Psi si vyžadujú aspoň raz denne dlhú prechádzku v trvaní zhruba jednej hodiny. A aj vtedy, ak prší a bijú hromy blesky. A to po dobu 12 a viac rokov.
  • Vášho psíka dokážete naučiť, aby zostával doma aj sám. No viac ako štyri hodiny by teda sám ostať nemal. Psi sú zvieratá žijúce v svorke a v rámci návykov svojho druhu potrebujú okolo seba rodinu.
  • Čo sa týka hierarchie v domácnosti, psík sa nemôže dostať na vyššie miesto ako vaše deti, pretože by mohlo dôjsť k nepríjemným incidentom, obzvlášť ak žijú v domácnosti menšie deti. Najlepšie je so psíkom absolvovať špeciálny výcvik u profesionála alebo získať takzvaný psí vodičák – ten je dostupný rovnako pre psíka ako aj pre dieťa.


Morské prasiatka a králiky: náročnejšie malé zvieratká

Roztomilé na pohľad a super huňaté – dokonalé domáce zvieratko pre dieťa, nie? No žiaľ nie. Králiky a morské prasiatka sú skutočne náročné malé zvieratká, ktorých správny chov ide naozaj do peňazí. Už len samotný poctivý a zvieratku uspôsobený výbeh stojí viac ako sto eur. Okrem toho králiky, ako aj morské prasiatka nie sú práve fanúšikmi nosenia sa na rukách a zdvíhania. Ani hladkanie im veru veľmi nevonia. Králiky a morské prasiatka sú zvieratká, ktoré si zaobstarávame hlavne za účelom pozorovania.

Králiky a morské prasiatka: čo je dobré vedieť

  • Tieto zvieratá potrebujú na to, aby sa cítili dobre a pohodlne, po svojom boku minimálne jedného jedinca svojho druhu. Čo sa týka chovu v pároch, morča nie je vhodnou dvojkou pre králika. A platí to aj naopak – sú to dva úplne odlišné druhy, ktoré si navzájom nerozumejú.
  • Králiky a morčatá potrebujú priestor. Pre králika musíte počítať s dvomi metrami štvorcovými výbehu – a to nepretržitého! Komerčne dostupné klietky a výbehy sú príliš malé, pre zvieratká sú vhodné len ako prístrešok. Morčatá potrebujú tiež aspoň meter štvorcový výbehu, plus dodatočný priestor pre každodenný výbeh.
  • Či už v prípade králikov alebo morčiat: samčekov je nutné dať kastrovať, ideálne pred dosiahnutím pohlavnej zrelosti. Dva (alebo viac) nekastrované samce oboch druhov by si mohli spôsobiť vážne, život ohrozujúce zranenia!
  • Mimoriadne náročné je v prípade morčiat i králikov aj zabezpečenie správnych stravovacích návykov: komerčne dostupné suché krmivo nie je vhodné, pretože z dlhodobého hľadiska poškodzuje zuby, ktoré týmto zvieratkám rastú po celý život a správne sa obrusujú len konzumáciou správneho krmiva, trávy a rastliniek. Dôsledkom nesprávneho kŕmenia môžu nastať poškodenia chrupu, abscesy, čo spôsobí vysoké účty za veterinára a v neposlednom rade trpiace zvieratá. Králiky a morčatá potrebujú dvakrát denne čerstvé zelené krmivo (trávu, listovú zeleninu, ovocie a mrkvu len ako pochúťku). O správnom stravovaní sa porozprávajte so svojím veterinárom.
  • Na svoju druhú šancu čaká mnoho králikov a morčiat v útulkoch, záchranných staniciach či iných podobných združeniach na záchranu zvierat. Vysvetlite svojim ratolestiam, že práve tento druh zvieratka nemusí byť práve tým pravým roztomilým domácim maznáčikom.

Škrečok: Len pre staršie deti

Podobne ako morčatá a králiky, pre menšie deti nie sú vhodné ani škrečky: Cez deň spia a aktívne žijú v noci. Okrem toho sa dožívajú len 2 až 3 roky. A len zriedka si užívajú, keď ich ľudia hladkajú. Aj škrečky sa radia k zvieratkám, ktoré je lepšie len pozorovať.

Škrečok ako domáci miláčik: čo je dobré vedieť

  • Škrečok potrebuje priestor, minimálne klietku/akvárium/terárium o rozmeroch 100 x 50 cm. Pre mnohé škrečky je to aj tak príliš málo, lepšie je naplánovať zvieratku základný výbeh o rozlohe 1 meter štvorcový. Škrečky sa radi hrabú a aj zahrabávajú, preto by mala byť podstielka v klietke alebo akváriu vysoká minimálne 20 cm.
  • Koliesko pre hlodavce by malo mať priemer aspoň 25 cm. ALE: žiadne koliesko pre hlodavce nenahradí voľný výbeh! Tieto zvieratká potrebujú pravidelný denný výbeh v zabezpečenej miestnosti alebo vo výbehu. Škrečky majú obrovskú potrebu pohybu: na slobode zabehnú každú noc aj niekoľko kilometrov.
  • Nakoľko sú škrečky samotárske zvieratá, mali by sa chovať vždy po jednom.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.