Active Beauty
Dovolenka s bábätkom: ako zariadiť, aby prvá spoločná dovolenka vyšla na jednotku
čas čítania: min

Family on board

Dovolenka s bábätkom: ako zariadiť, aby prvá spoločná dovolenka vyšla na jednotku

Prvá spoločná dovolenka s dieťatkom môže byť pre novopečených rodičov celkom výzva. Kde by mali takúto prvú dovolenku tráviť? Aký spôsob dopravy je najlepší? A hlavne: čo si treba zbaliť? Náš článok vám napomôže pri plánovaní cesty.

Dovolenka s bábätkom - kedy vyraziť na cesty po prvýkrát?

Ideálny čas, kedy by si mala rodinka vyraziť na svoju prvú dovolenku s bábätkom, taký snáď neexistuje. Zmena prostredia môže byť pre novorodencov veľmi stresujúca, s prvou cestou mimo komfortnej zóny – domova, sa často odporúča počkať približne tri mesiace. V ideálnom prípade bude mať v tomto veku vaša malá objaviteľka či malý dobrodruh už subjektívne nastavený spánkový rytmus, takže bude jednoduchšie uspokojiť jeho individuálne potreby v neznámom prostredí. Kedy a ako prvýkrát niekam vycestujete, je však vždy len a len na vás.
Dôležité je, aby bolo dieťa zdravé a čulé a vy, aby ste sa cítili pripravení na vašu prvú spoločnú cestu.

Dovolenka s dieťaťom - kam by ste mali ísť?

Po otázke „kedy“ prichádza otázka „kde“? A aj tu sa musia rodičia v prvom rade pýtať sami seba: čo chceme s dieťaťom zažiť a kam by sme chceli cestovať? Destinácie s podobnou klímou sú vhodné najmä pre bábätká, ale ak ste dobre pripravení a prispôsobení potrebám vášho dieťaťa, cestovanie do väčších vzdialeností spravidla nie je problém.
Rovnako individuálny ako výber destinácie je aj výber ubytovania. Možnosti vlastného stravovania, ako je kempovanie alebo prenájom dovolenkového apartmánu či domčeka, sú však spojené s extra organizačným úsilím, zatiaľ čo hotely, ktoré sú v ideálnom prípade aj baby-friendly, ponúkajú celej posádke viac pohodlia a rodičom menej práce s celkovou organizáciou.

Pri výbere rodinného hotela by ste mali ísť podľa nasledovných kritérií:

  • Môže vaše dieťa spať v ubytovacom zariadení v tichom prostredí?
  • Je izba vybavená pre potreby dojčaťa? (detská postieľka, prebaľovacia podložka, detská vanička, ohrievač fliaš)
  • Dá sa do hotela a po hoteli ľahko dostať s kočíkom?
  • Je v bezprostrednej blízkosti hotela dostupná lekárska pomoc v prípade núdze? (vyškolení pracovníci prvej pomoci, nemocnice)

Či už sa rozhodnete cestovať len na skos alebo niekam ďalej: Pri výbere destinácie majte na pamäti fakt, že vaše dieťa môže reagovať na zmeny klímy citlivejšie ako staršie deti alebo dospelí. Horúce a vlhké teploty vzduchu sú pre bábätká stresujúce, pretože ešte nie sú schopné primerane regulovať telesnú teplotu a ich potné žľazy sú zatiaľ vyvinuté len poslabšie. Z tohto dôvodu sa bábätká s teplom vyrovnávajú ťažko. S deťmi mladšími ako 12 mesiacov by ste sa mali vyhýbať intenzívnemu a priamemu slnku a deti by vždy mali nosiť špeciálnu ochranu proti slnku. Ponúkame vám preto tipy na opaľovacie krémy pre bábätká, vďaka ktorým budete informovaní o tom, ako najlepšie chrániť citlivú pokožku vášho dieťatka. Na druhej strane, počas zimných dovoleniek zasa musia mať rodičia vždy na zreteli, že bábätká sú náchylné na prechladnutie a preto musia byť vždy dobre oblečené a aj zababušené. V nosiči alebo v kočíku si veľa pohybu bábätká jednoznačne neužijú – preto im pravidelne treba kontrolovať telesnú teplotu!
Či už trávite dovolenku na cestách alebo v pohodlí doma, v tomto článku sa dozviete, ako sa starať o jemnú detskú pokožku.

Auto, vlak alebo lietadlo: čo je najlepšia voľba, ak cestujete na dovolenku s dieťatkom?

Auto

S autom ste flexibilní, môžete si toho nabaliť toľko, koľko len potrebujete a kedykoľvek si počas cesty urobiť prestávku. Na pamäti však v tomto prípade cestovania treba mať to, že novorodenci by nemali stráviť v autosedačke dlhšie ako 30 minút. Staršie deti môžu stráviť v autosedačke ležmo približne dve hodiny.

Tip: počas cesty autom je dobré si robiť časté prestávky, do auta si so sebou nabaliť veľkú deku, aby sa tam dieťatko mohlo počas pauzy výdatne ponaťahovať. Viac informácií na túto tému nájdete v článku Cestovanie s bábätkom.

Vlak

Nemáte k dispozícii auto? Potom je cestovanie vlakom udržateľnou možnosťou. Rodinné kupé a spacie vozne ponúkajú pohodlie a potrebné súkromie. Dôležité: Nezabudnite si kúpiť vopred lístky aj s miestenkami a pokiaľ možno sa vyhnite prestupom, cestovanie tak bude pre malých, ale aj pre tých veľkých oveľa menej stresujúce.

Tip: zbaľte si všetky dôležité veci (vlhčené utierky, plienky, niečo na pomaškrtenie, hračky) tak, aby ste ich mali poruke. A: cestovanie s batohom a taškami cez rameno je jednoduchšie ako s kufrom na kolieskach.

Lietadlo

Každá letecká spoločnosť má iné pravidlá týkajúce sa nároku na bezplatnú letenku pre dieťa. Pred cestou si overte webovú stránku leteckej spoločnosti a zistite, či a kedy môže vaše dieťa cestovať.

Tip: detskú postieľku si na diaľkových linkách zabezpečte v dostatočnom predstihu pred odletom. Vďaka tomu bude cestovanie pre vaše dieťa pokojnejšie. Dôležité: To, či si môžete vziať so sebou kočík až na palubu alebo vám ho poskytne letecká spoločnosť, to je individuálne, záleží na leteckej spoločnosti. Potrebné informácie si určite vopred overte na stránke leteckej spoločnosti.
Dôležité zdravotné upozornenie: u dojčiat a malých detí vyrovnávanie tlaku cez Eustachovu trubicu ešte nefunguje tak ako u dospelých. Ak dieťa nemá počas letu čisté zvukovody, môže mu to spôsobiť silnú bolesť, v extrémnych prípadoch môže dôjsť u dieťaťa aj k poškodeniu bubienka. Zatiaľ čo u malých detí obvykle pomáha znížiť tlak v ušiach neustálym prehĺtaním, dojčatá a batoľatá by naopak nemali počas vzletu a pristávania spať a tiež by ste im mali podávať nápoje v krátkych intervaloch. Ak je to nutné, pediater môže dieťaťu predpísať dekongestívne nosové spreje.

Zoznam, čo zbaliť: perfektne vybavení na dovolenku s dieťaťom

Jedno je isté: pri cestovaní s dieťaťom sa zriedkakedy cestuje len s príručnou batožinou - chcete byť predsa pripravení na všetky prípady. Ale: vopred si zistite, či je vo vašom ubytovacom zariadení k dispozícii vybavenie, ako je detská postieľka alebo babyphone - ušetríte si tak zbytočné starosti.
Dôležité: ak vaše dieťa nie je dojčené, mali by si preň pribaliť dostatok detskej stravy.

Okrem dôležitých dokladov, ako sú platné doklady totožnosti, očkovací preukaz a preukaz poistenca, by ste mali mať v batožine vždy aj nasledujúce veci: lekárnička (lieky proti horúčke, teplomer, nožnice na nechty, lieky proti nevoľnosti, proti hnačke, proti zvracaniu, lieky, ktoré vaše dieťa pravidelne užíva).