Active Beauty
Koliky u bábätiek: pôrodná asistentka odpovedá na najdôležitejšie otázky
čas čítania: min
Au au! Bruško bolí!

Koliky u bábätiek: pôrodná asistentka odpovedá na najdôležitejšie otázky

Keď dieťa v prvých týždňoch po narodení veľa plače a je takmer nemožné ho upokojiť, rodičia sa častokrát domnievajú, že ide o takzvanú „trojmesačnú koliku“. Za nepohodou malých človiečikov však nestojí vždy bolesť bruška. Pôrodná asistentka vysvetľuje, podľa čoho rozpoznať skutočnú koliku, ako môžu rodičia pomôcť svojmu bábätku a kedy je už potrebné vyhľadať pomoc pediatra.

Lisa-Maria Rebhandl je pôrodná asistentka a pôsobí v Rakúskom výbore pôrodných asistentiek. Napísala tiež knihu o nosení detí. Pre redakciu ACTIVE BEAUTY odpovedala na otázky na tému kolika u bábätiek.

Čo spôsobuje koliku u bábätiek?

V prvom rade musíme vedieť rozlišovať nasledovné: Trpí dieťa skutočne kolikou alebo ide o normálny priebeh trávenia? V prvých týždňoch a mesiacoch sa toho v brušku bábätka deje skutočne veľa. Malé, ešte nezrelé črevo musí doslova odvádzať tvrdú prácu. Peristaltika, teda pohyb svalov, ktoré posúvajú potravu, je pre bábätká úplne novou záležitosťou, mikrobióm sa stále vyvíja. Pre dojčatá je to nesmierne vyčerpávajúce.

Bolesti bruška však nie sú vždy príčinou niekoľkohodinového plaču, ktorý sa zvyčajne objavuje večer, aj keď tento stav sa často skrýva práve za „diagnózu“ kolika. Bábätku sa cnie po domčeku maminky, kde žilo deväť mesiacov, má cez deň príliš veľa podnetov, málo cez deň spí alebo má jednoducho potrebu blízkosti – tieto všetky faktory a možno niekedy aj všetky spolu naraz často ústia do plaču a kriku. Avšak tak či onak, pre detičky je to spôsob, ako v ranom detstve vyjadriť nepohodlie a zároveň sa vyrovnať so stresom.

Jednou z možností je o tom premýšľať aj z opačnej strany: mozog je úzko prepojený s enterickým nervovým pletencom v črevnej stene. Keď je toho na dojča priveľa, vplýva to na pohodu žalúdka a prejavom sú detské bolesti bruška.

Ako viem, že má moje dieťa koliku?

Typickými príznakmi pravej koliky sú červená tvár, zaťaté pästičky, nafúknuté bruško s napnutou brušnou stenou, pokrčené kolená, kopanie, napínanie tela a prenikavý plač, ktorý možno len veľmi ťažko utíšiť. Pravá kolika sa však vyskytuje zvyčajne oveľa zriedkavejšie.

Kedy sú prejavy koliky najhoršie? Existuje skutočne tzv. „trojmesačná kolika“?

Koliky sa zvyčajne vyskytujú niekoľko týždňov po narodení a vrcholia okolo šiesteho až ôsmeho týždňa života. Záchvaty plaču obvykle spontánne odznejú do konca tretieho alebo štvrtého mesiaca života dieťaťa. Aj tu však platí, že takéto fázy plaču sú súčasťou normálneho vývoja dojčaťa. Nemusia byť nevyhnutne spojené s kolikou.

Ako môžem svoje dieťa rýchlo upokojiť, ako ho trápia bolesti bruška v rámci koliky?

Bez ohľadu na to, či bábätko skutočne trápi kolika alebo plače z iných dôvodov, jedno je isté. Bábätká potrebujú od rodičov pochopenie, podporu a pomoc pri sebaregulácii. Bábätká upokojí, ak ich rodičia nosia, masírujú im bruško, prípadne ich zavinú a hlavne im zabezpečia výdatný spánok v dostatočnom množstve. A ak už naozaj nezaberie nič z toho, mama a rovnako aj otec by si mali uvedomiť, že nie sú zodpovední za plač svojho bábätka a že ho jednoducho nemusia vedieť zastaviť. Najdôležitejšia je podpora a prítomnosť. A rodičia by nemali zabúdať byť k sebe dobrí a láskaví a starať sa aj o vlastnú pohodu.

Teraz k jednotlivým metódam, ktoré pri nepohode tohto typu prinášajú úľavu:

Nosenie v polohe, ktorá znižuje tlak na brušnú stenu a zároveň jemne masíruje a zohrieva bruško, je v mnohých prípadoch zárukou uvoľnenia a zaspania. Vhodný a pre detský chrbátik pohodlný nosič je neoceniteľný! Ak je bolesť alebo vzrušenie dieťaťa také silné, že sa naťahuje, vzpiera a nedá sa vložiť do nosiča, stojí za to vyskúšať pružnejší, elastický detský nosič. Štúdie ukazujú, že nosené deti plačú počas dňa až o 43 % menej v porovnaní s deťmi, ktoré rodičia nenosia. Ale pozor: Často veľmi odporúčané „držanie bábätka na tigríka, na brušku na predlaktí rodiča“, sa čoraz viac dostáva do úzadia. Poloha na brušku je, zdá sa, účinná – ale bábätko je pri nej nadmerne stimulované, v dôsledku čoho bábätko nereaguje na iné podnety a zaspí. Vo všeobecnosti sa nosenie „face forward“ dôrazne neodporúča!

Masáž brucha špeciálnym olejom alebo jemné krúženie panvou s pokrčenými nohami môže pri bolestiach bruška bábätku uľaviť. Je dôležité venovať pozornosť signálom dieťaťa, pretože nie všetkým bábätkám sa masírovanie pozdáva. Niekedy stačí len dotyk a zahrievanie nožičiek. Kopkanie pod ohrievacou lampou uľahčuje deťom vyprázdňovanie. Dieťa je možné držať aj v skrčenej, podopretej polohe nad nočníkom alebo prebaľovacou podložkou. Táto poloha podporuje vylučovanie a uvoľňuje napätú brušnú stenu.

Aby bábätko nemalo počas večera príliš veľa podnetov, rodičia by mu mali zabezpečiť dostatok príležitostí pospať si počas dňa. V teple a bezpečí, nasýtené a unavené - to je najlepší recept, ako bábätko najlepšie zaspí. Aj tu sa ako dobrá metóda ukazuje práve nosenie.

Prečítajte si zaujímavé informácie o spánku detí.

Niektoré dojčatá chcú byť tiež „zavinuté“. Znamená to zabaliť bábätko do zavinovačky pevne tak, že bábätko sa cíti ako v maternici u mamy. Je dôležité, aby rodičia bábätko nezabalili do zavinovačky s vystretými nôžkami, ale vždy s mierne zohnutými nožičkami a naširoko. Je to potrebné pre vývoj ešte nezrelých bedier dieťaťa. Rodičom sa v prípade potreby odporúča požiadať pôrodnú asistentku o praktickú ukážku, ako bábätko zavinovať.

Čo ešte pomáha pri dojčenskej kolike?

Niektorí rodičia nedajú dopustiť na osteopatiu: Jemné blokády, zvyčajne v hornej časti krčnej chrbtice, vedú k ťažkostiam. Blokády potom ovplyvňujú nerv, ktorý je priamo spojený s tráviacim traktom. Osteopatia môže tieto blokády uvoľniť. Počas bežného dňa dáva zmysel, ak rodič bábätko dvíha vždy zboku. Ak rodičia dvíhajú bábätká z ležiacej polohy na chrbte, hlavička sa im môže natiahnuť smerom dozadu - čo môže tiež viesť k napätiu v krčnej chrbtici.
Najmä po sekcii alebo ak boli počas pôrodu podávané antibiotiká, môžu mať bábätká nepriaznivú črevnú flóru. Ako prospešné sa v takomto prípade osvedčilo podávanie probiotík. Uvedené je samozrejme najlepšie prediskutovať s pediatrom.

Sú potraviny, ktorým by sa dojčiace mamičky mali vyhýbať?

Dojčiacim ženám sa často neodporúča konzumácia potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie a tým aj bolesti bruška u detí. Rozhodujúcim faktorom však pravdepodobne nie je strava ani intervaly medzi jednotlivými dojčeniami. Jedinou výnimkou je kravské mlieko. Zdá sa, že nezanedbateľný počet dojčiat trpí alergiou na bielkovinu kravského mlieka kazeín. Bielkovinu dieťa prijíma cez matkinu stravu prostredníctvom dojčenia. Ak sa okrem bolestí bruška a plynatosti objaví aj krv v stolici, bábätko pomaly priberá alebo sa na tvári a v plienkovej oblasti objaví kožný výsyp, diagnóza sa zdá byť jasná. V takomto prípade môže naozaj pomôcť, ak sa dojčiaca mamina radšej bude vyhýbať výrobkom z kravského mlieka.

Na čo by si mali rodičia dávať pozor u nedojčených detí?

Pôrodné asistentky odporúčajú len predvýživu. Pri príprave umelého mlieka je dôležité dodržiavať presné pokyny uvedené na obale, zabezpečiť správnu teplotu pokrmu a tiež to, aby sa v tekutine nachádzalo čo najmenej vzduchových bublín. Ideálne je, ak sa bábätko kŕmi v náručí a má kontakt s telom - podobne ako pri dojčení. Kŕmenie z fľaše by určite nemalo prebiehať ako akási sprievodná akcia v autosedačke. Po jedle by mali rodičia nechať bábätko odgrgnúť. Na trhu sú aj špeciálne antikolikové cumlíky.

Kedy by mal rodič pri kolikách už zvažovať návštevu pediatra?

Ak dieťa nepriberá dostatočne, celkovo neprospieva alebo ak má bábätko zelenkastú, vodnatú alebo neprimerane zapáchajúcu stolicu, je určite načase vyhľadať pomoc pediatra. To isté platí aj v prípade podozrenia na alergiu na bielkovinu kravského mlieka - hoci takáto alergia nie je vždy jednoznačne diagnostikovateľná.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.