Kontrakcie: tieto informácie vám nikto nepovie
Rozpoznajte kontrakcie, zmerajte ich trvanie a vydržte: 7 faktov
1. Ako sa prejavujú: ako spoznám, že ide o kontrakcie?
Aby sme si dokázali o kontrakciách vytvoriť aký-taký obraz, v každom prípade len teoretický, musíme pochopiť súvislosti spojené s procesmi, ktoré prebiehajú v tele ženy. Odborníčka vysvetľuje: „Pri kontrakciách sa nakoniec nejedná o nič iné ako o sťahy svalov. Pri každej kontrakcii sa veľmi intenzívne sťahuje množstvo svalových buniek maternice. Je to ako kŕč, ktorý sa opakuje v jednej a tej istej časti tela v stále kratších časových odstupoch. A to často po dobu niekoľkých hodín.“
Pri kontrakciách sa horná časť maternice intenzívne zúži tak, že spojivové tkanivo v jej dolnej časti sa zároveň roztiahne a s ním aj vstup do krčka maternice. „Možno pomôže, ak si predstavíte balón: ten sa vo svojej vrchnej časti stiahne tak silno, že v časti pri otvore sa tým pádom stále viac a viac rozťahuje.“
2. Interval: ako rozpoznám, že sa jedná skutočne o kontrakciu?
Pôrodné asistentky a zdravotníci hovoria o „pravých“ kontrakciách vtedy, ak sťahy maternice spôsobia, že sa otvorí krčok maternice. Je to ten prípad, kedy sa sťahy opakujú v krátkych a pravidelných intervaloch a trvajú určitý čas. „Ak kontrakcie prichádzajú zhruba každých päť minút a trvajú cca minútu.“
3. Trvanie: môžu vás skutočne potrápiť kontrakcie aj tridsať hodín?
Všetko, čo začína nástupom kontrakcií, sa označuje ako latentná fáza: v tejto fáze nastupujú kontrakcie, ktoré sú nepravidelné a neproduktívne – takže nijako nepôsobia na krčok. Tieto „cvičné kontrakcie“ síce môžu byť podobne bolestivé, no nepovažujú sa za začiatok pôrodu.
Sú tiež dôvodom, prečo sa často líši ponímanie trvania pôrodu rodičkami a zdravotníckym personálom. „Mnoho žien do trvania pôrodu totiž započítava aj latentnú fázu. Pravé pôrodné kontrakcie spravidla neprebiehajú dlhšie ako 12 hodín.“
4. Aké sú kontrakcie bolestivé?
Ako veľmi kontrakcie bolia nezávisí ani tak od toho, ako dobre žena toleruje bolesť, ich bolestivosť sa odvíja od toho, ako veľmi je žena vyčerpaná. „Ak sa latentná fáza veľmi naťahuje, ženy sú unavené. Niekedy zabúdajú aj jesť aj piť. Nato, aby žena pokračovala v pôrodnom procese opäť v plnej zbroji, často pomôže aj trošku sa posilniť.“
Mimochodom veľmi nápomocná tu môže byť nielen pôrodná asistentka, ale aj osoba, ktorá ženu pôrodom sprevádza. „Zväčša sú to otcovia. Môžu žene ponúknuť nejaký dobrý snack (napríklad oriešky, müsli tyčinku, banán), vodu alebo ovocie a pripomenúť jej, že jej telo jednoducho potrebuje dobiť energiu.“
5. Čo robiť, ak sú pôrodné bolesti neznesiteľné?
Či už teplý kúpeľ, krátke masáže alebo zmena pôrodnej polohy: pôrodné asistentky dokážu rodičkám ponúknuť rôzne metódy na zmiernenie bolesti pri pôrode. „Ktorá z nich bude účinná a bude fungovať, to je u každej ženy individuálne,“ hovorí pôrodná asistentka.
Prirodzene bolesť môže byť znesiteľnejšia aj vďaka liekom. Pôrodné asistentky ako aj zdravotníci sú oprávnení ženám podávať takéto lieky. Epidurálnu anestéziu (PDA) môže podať len lekár. Pôrodná asistentka hovorí: „Ženy môžu pokojne požiadať o podanie utišujúcich liekov. Pôrod by mal koniec koncov prebiehať v kľude a bez stresov do takej miery ako je to len možné.“
6. Kontrakcie prijať ako fakt a predýchať ich: mentálny tréning
Ženám sa často radí, aby sa mentálne s kontrakciami zžili, stanú sa tak znesiteľnejšie. Pôrodná asistentka hovorí: „Kontrakcie bolia. Na tom žiaľ nič nedokáže zmeniť ani fakt, že si ich ženy samy pre seba nazvú príjemnými vlnami či inými lichôtkami.“
Dôležitú úlohu z tohto pohľadu tu hrá aj psychika. „Napríklad je veľký rozdiel, či sa budem sústrediť na bolestivé kontrakcie alebo na pauzy medzi nimi. Skúste sa tešiť na to, že kontrakcia čoskoro odznie a vy si opäť budete môcť vydýchnuť. Pomáha aj správne dýchanie. Čím intenzívnejšie sa v tomto smere pripravíte pred pôrodom, tým lepšie to pri samotnom pôrode zužitkujete.“
Skúste sa už v rámci predpôrodnej prípravy zamerať na to, čo vám v takejto stresovej situácii pomôže. Relaxačná hudba? Horúci kúpeľ? Útecha od partnera? Alebo radšej úplný pokoj. Pripravte si repertoár vlastných relaxačných stratégií, pri pôrode sa vám určite zídu.
7. Prekonajte sa: dokážete to
Faktom teda je: kontrakcie udierajú naozaj silou prírody. A my ženy sme dozreli na to, aby sme tejto elementárnej sile čelili. Avšak pôrod dokáže doviesť ženy až na hranice ich možností, potvrdzuje pôrodná asistentka. Ale: „Zároveň nám kontrakcie môžu ukázať cestu, ako prekonať samy seba. Po pôrode už ženy nikdy nie sú tým, čím boli predtým. Sú badateľne silnejšie a sú na seba hrdé, viac ako kedykoľvek predtým.“
A odhliadnuc od všetkého, aj tie najsilnejšie kontrakcie raz pominú. A to, čo príde ako ďalšie v poradí, je rovnako neopísateľné ako pôrodná bolesť sama!