Mliečne zuby: keď príde zúbková víla
Fíha, kýva sa prvý zúbok? Úžasné, zúbková víla už netrpezlivo čaká, kým vypadne a jeho majiteľ alebo majiteľka ho hrdo uloží pod vankúš. Víla si zúbok vezme a na oplátku zaň pod vankúšom nechá milú pozornosť, tradične mincu, no pokojne to môže byť aj milý odkaz. A k tomu ešte priloží peknú detskú knižku alebo napríklad aj parádnu zubnú kefku.
Príbeh o zúbkovej víle sa v čase výmeny zúbkov šíri z pokolenia na pokolenie. Takže poväčšine v čase, keď majú deti okolo päť alebo šesť rokov. Pretože vtedy sa začnú kývať prvé mliečne zuby. Samozrejme, u každého dieťaťa to nie je rovnaké: „Závisí to na genetike,“ hovorí Karin Vornwagner, zubná lekárka z Viedne. Tiež to záleží od faktu, kedy dieťaťu mliečne zuby vyrástli. Vypadávajú potom spravidla v rovnakom poradí ako narástli.
Chceli by ste vedieť o výmene mliečnych zubov viac? Prezradíme vám, ako vaše dieťa zvládne výmenu zubov bez problémov a tiež, ako mu alebo jej môže pritom pomôcť zúbková víla:
Kýva sa prvý mliečny zub: čo teraz?
Ako dieťaťu vysvetliť, čo sa práve deje?
Dieťa rastie a s ním rastie aj čeľusť – zuby však nerastú, tie zostávajú maličké. Preto jeden po druhom postupne vypadávajú a vytvárajú tak miesto pre väčšie zuby. Dieťaťu to môžete pokojne vysvetliť takto. A do tohto vysvetlenia je dobré zapracovať aj poveru o zúbkovej víle, hovorí Vornwagner: „Môžete svojmu dieťaťu rozprávať o tom, ako zúbková víla pomáha trvalým zúbkom prerezať sa von.“
Moje dieťa si neustále kýva zúbok: môže to uškodiť?
Nerobte si starosti, ak si dieťa kýva zub jazykom, nič nehrozí. „Dbajte však na to, aby si dieťa chytalo zub len čistými prstami,“ radí odborníčka. Ak má totiž prsty špinavé, môže si privodiť v ústnej dutine zápal.
Zúbok sa kýva a kýva a nie a nie von: kedy už navštíviť zubára?
„Rodičia by zubom nemali napomáhať ísť von a nemali by to robiť ani deti,“ radí odborníčka. Pokojne to nechajte na matku prírodu. A ak sa ani po čase zúbku von nechce samému, vtedy je už vhodné navštíviť zubárku či zubára: „Môže sa stať, že zub je zakliesnený. Vtedy pomôže odborníčka alebo odborník a zub vytrhne profesionálne.“
Nové trvalé zuby nevyzerajú ako mliečne!
Nové zuby sú sivasté alebo nažltlé a sú na nich malé hrbolčeky. Prečo?
„Každý nový zub má malé hrbolčeky,“ dodáva Vornwagner. Práve hrbolčeky na zube signalizujú, že je to nový a neopotrebovaný zub. V priebehu nasledujúcich rokov a desaťročí sa hrbolčeky obrúsia a zub bude rovnejší, hladší.“
Je tiež úplne normálne, že trvalé zuby už tak nežiaria ako mliečne zuby: „Sklovina a dentín u trvalých zubov majú inú štruktúru ako u mliečnych. Je tiež prirodzené, že trvalé zuby sú tmavšie.“
Mimochodom, farba mliečnych zubov je jedným z dvoch pravdepodobných dôvodov ich pomenovania „mliečne“: tak bielučké ako mlieko totiž trvalé zuby rozhodne nebudú. Ďalší možný dôvod je, že prvé mliečne zuby nám narástli vo veku, kedy sme boli vyživovaní hlavne materským mliekom.
Zuby rastú krivo: čo s tým?
Či už v šiestich alebo desiatich rokoch: akonáhle spozorujete, že vášmu dieťaťu rastú nové trvalé zuby krivo, mali by ste sa o tom poradiť so zubným lekárom alebo špecialistkou či špecialistom na čeľustnú ortopédiu. „Odborník rozhodne, či a kedy je už nutné nasadiť na úpravu chrupu strojček,“ hovorí Vornwagner.
Problém krivých zubov môže vzniknúť na základe rôznych faktorov: tlak pier alebo jazyka na zuby, veľkosť a postavenie čeľustí, alebo za tým tiež môže stáť genetická predispozícia. Áno, krivé zuby sa žiaľ môžu aj dediť.
Zubná starostlivosť v období výmeny zubov za trvalé: ako na to
Tip od zubnej lekárky: „Rodičia by mali deťom do 10. roku života určite so starostlivosťou o zuby pomáhať.“ Najmä v období, keď mliečne zuby vypadávajú a začnú rásť trvalé, je čistenie zubov často výzvou. Tipy, ako si čistiť zúbky s deťmi, nájdete tu.
Čo by mala každopádne obsahovať dobrá zubná pasta pre deti: aminfluorid, fluorid sodný, hydroxylapatit a/alebo xylitol. „Sú to zložky, dôležité pre zdravie detského chrupu.“ Okrem toho lekárka odporúča medzizubné špáradlá. Pomocou nich je manipulácia so zubnou niťou značne jednoduchšia. „Ak dieťa nie je proti, môže používať aj detskú ústnu vodu.“
A čo teda, ak mliečne zuby jednoducho nevypadnú?
Dentálna aplázia je stav, kedy sa trvalý zub v čeľusti nevyvinie vôbec. „Trvalé zuby nerastú, pretože sa v čeľusti nenachádzajú a mliečne zuby nevypadávajú.“ Aplázia nepostihuje vždy všetky, ale zvyčajne len jednotlivé zuby. Príčiny výskytu aplázie nie sú úplne objasnené, je to ale problém, ktorý sa objavuje len zriedka a je ho možné úspešne liečiť.
A preto: žiadna panika! Ak sa vášmu dieťaťu prerezávali mliečne zúby neskôr, vyrastú neskôr aj tie trvalé. Ak si chcete byť predsa len istí, či nenastala u vášho dieťaťa aplázia, najlepšie je poradiť sa so zubným lekárom alebo lekárkou. Röntgenový snímok to v momente potvrdí alebo vyvráti.