Active Beauty
Pôrod: 13 vecí, o ktorých ste nevedeli
Text: Susanne Kainhofer, Mareike Steger
čas čítania: min
To, čo očakávate

Pôrod: 13 vecí, o ktorých ste nevedeli

Čím viac sa blíži pôrod, tým väčšie obavy z neho máte? Vôbec nemusíte: vedomosti pomôžu predchádzať strachu – a tu sa k nim dostanete!
Pôrod je u každej ženy veľmi individuálna záležitosť: niektoré ženy majú pôrod ľahký, pre iné je to zažitá trauma. A samozrejme, každá žena je iná v tom, ako spracúva zážitky, dojmy a aj bolesť. Faktom ale je: pôrod je telesné tsunami, začína miernymi kontrakciami, ktoré žene pripomínajú bolesti pri menštruácii, a končí tlakovými bolesťami, pri ktorých sa ženy poriadne potrápia.

Z pôrodu nemusí mať strach žiadna žena - možné obavy zaženú predpôrodné kurzy, pretože: čím viac ženy vedia, čo očakávať od pôrodu, o to menej sa musia báť, čo ich čaká. Pôrodná asistentka alebo dula ako človek, ktorý ženu pri pôrode sprevádza, dodá mnohým ženám pocit istoty.

A mimochodom: po pôrode, keď v náručí držíme malinký balíček šťastia, na každú každučkú bolesť okamžite zabudneme (aj keď spomienky na jednotlivé fázy pôrodu si ženy dokážu vyvolať ešte roky po ňom). Spomienky na pôrod si však uchováva ženské telo, napríklad v podobe nastrihnutej hrádze. A fakt je, že pôrod telo mení, už nikdy nebude také ako pred kontrakciami. Čo môžete očakávať od pôrodu a následne od šestonedelia? Spísali sme vám to bod po bode.


Pôrod: o týchto 13 faktoch by ste mali vedieť vopred

1. Zahoďte zábrany

Ostych? Počas pôrodu naň pokojne zabudnite. Po pôrodnej sále budete chodiť aj nahá, zanadávate si, nahlas zakričíte a áno, pri tlačení si možno aj cvrknete a možno vám ujde aj stolica a keď vám praskne plodová voda, môže z vás vytrysknúť prúdom. Nerobte si z toho hlavu, všetko toto vaša pôrodná asistentka pozná. A úprimne: všetko vám to bude jedno, skutočne.


2. Potrebujem klystír?

Možno máte teraz na jazyku otázku: môžem skočiť pred pôrodom alebo počas neho na toaletu? Samozrejme, že áno. A áno, ak sa ešte pôrod nezačal, môžete tiež požiadať o klystír. Čím viac vody sa do vás podarí dostať, tým intenzívnejší bude váš pocit plnosti v podbruší, ale klystír nie je bolestivý. Keď si ale potom o chvíľku nato sadnete na toaletu, môžete tlak hlavičky bábätka na konečník pociťovať ako nepríjemný.


3. A teraz von s tebou!

SAko pár ste si všetko krásne vysnívali do detailov: váš partner alebo partnerka vás bude držať za ruku/masírovať chrbát/vlhkým uteráčikom utierať pot z čela a motivovať vás, ak by vám vo finále pôrodu dochádzali sily – a realita? Ak sa tak budete cítiť komfortnejšie, partnera či partnerku pokojne zo sály vypoklonkujte. A pokojne aj vtedy, ak to nie je váš prvý pôrod. Všetko, pre čo sa rozhodnete, je v poriadku – pravidlá určujete vy, rodička.


4. Nevýhoda epidurálu

Ak žena pocíti prvú kontrakciu, je to konečne tu: začína sa pôrod. Môže však trvať ešte hodiny. Keďže kontrakcie môžu byť pomerne vyčerpávajúce a bolestivé, mnoho žien sa vopred rozhodne pre podanie epidurálnej analgézie: znecitlivujúca látka na tlmenie pôrodných bolestí sa pichá špeciálnou ihlou do priestoru v chrbticovom kanáli. Nevýhodou epidurálky je často potlačenie prirodzených kontrakcií, čo si niekedy vyžaduje podanie liekov, aby pôrod postupoval – tieto však žiaľ spôsobujú ešte bolestivejšie kontrakcie. Nemusí to byť však hneď epidurálna analgézia, existujú aj iné prostriedky na tlmenie pôrodných bolestí: preberte možnosti so svojou pôrodnou asistentkou.


5. Keď dôjde k natrhnutiu hrádze

Žiaľ, poraneniam hrádze je možné vyhnúť sa len ťažko, obzvlášť to platí pre prvorodičky. To bola tá zlá správa. Dobrá je, že počas pôrodu budú dominantné pôrodné bolesti, takže bolesti spôsobené poranením hrádze nebudete cítiť. Mimochodom, pôrodné asistentky zastávajú názor, že pôrodná poloha má vplyv na pravdepodobnosť natrhnutia hrádze: poloha v ľahu nabok či štvornožky by mali byť v porovnaní s polohou na chrbte či v hlbokom drepe voči hrádzi šetrnejšie.


6. Červené bodky na tvári

Vyzeráte po pôrode ako koláč s posýpkou? Je to možné: vyvíjaním tlaku pri pôrode vám môžu na tvári a v očiach popraskať malé žilky. Našťastie sa to dá zakrátko po pôrode do poriadku, začervenania odznejú. Počas pôrodu sa snažte dýchať smerom dole, nie hore do hlavy.

7. A kde je môj pocit šťastia?

Keď sa bábätko konečne narodí a leží na brušku na mamine, mnohé ženy zažívajú najšťastnejší okamih svojho života. Avšak veľké ale: alebo ho nezažívajú. Mladé maminy môžu pri pohľade na malé klbko pociťovať zmätok, že bábätko patrí len im a navždy, začnú bábätku v panike počítať pršteky, či im naozaj žiadny nechýba a tiež sa zvyknú čudovať nad tým, ako ich dieťatko vyzerá – alebo sa stáva, že maminy nepociťujú vôbec nič, len sú nesmierne vyčerpané. Pocit môže prísť akýkoľvek! Doprajte si čas, aby ste si na seba zvykli. Ak k vám však príjemné pocity a emócie nedorazia ani v období šestonedelia, prosím, nezahoďte ani myšlienku, že môže ísť o popôrodnú depresiu.


8. Veci okolo čistenia

Mali ste vždy silnú menštruáciu? Tak potom sa poriadne pripravte aj na čistenie: bezprostredne po pôrode sa okrem krvácania môžu objaviť aj krvné zrazeniny až vo veľkosti tenisovej loptičky, ktoré končia vo vložke. Čistenie je spôsob, ktorým telo vypudzuje nepotrebný materiál po pôrode, zbavuje sa krvi, lymfatickej tekutiny, uvoľňuje sa tiež sliznica maternice. Špinenie má nepríjemný zápach, časom však slabne, no trvá zhruba šesť týždňov. Normálne vložky obvykle nestačia, na prvé dni čistenia budete potrebovať úctyhodnú zásobu vysoko absorpčných pôrodníckych či materských vložiek.


9. Popôrodný opuch pyskov

Pôrod na našom tele zanecháva stopy. Jedna z nich je popôrodná bolesť: extrémne opuchnuté pysky krátko po pôrode. Nezľaknite sa! Prejde pár dní a vrátia sa do normálnej predpôrodnej veľkosti.


10. Bolestivé pôrodné poranenia

Ak sa vám pri pôrode natrhla hrádza alebo, ako sa deje v zriedkavejších prípadoch, bol u vás indikovaný nástrih hrádze (epiziotómia), prvé dni po pôrode budú určite chúlostivé: stehy budete cítiť a v závislosti od polohy pri dojčení vás budú aj štípať. Ideálne je podložiť si pod dieťatko pri dojčení vankúš na dojčenie alebo si ľahnúť. Vaše telo potrebuje po pôrode veľa odpočinku. Trhlinky na pyskoch ohanbia môžu byť pri močení bolestivé. Tip: počas močenia si nalievajte na pysky vodu z fľaše, menej vás to bude páliť. Použiť môžete aj bidetovú spŕšku.


11. Popôrodné hemoroidy

Prvá stolica po pôrode je často akási zvláštna: tlačíte, tlačíte, ale napriek tomu máte pocit, že sa nič nedeje, nič nejde von. Nečudo: orgány v brušnej dutine potrebujú po pôrode čas na regeneráciu. Ženu po pôrode často potrápia aj hemoroidy, ale obvykle sú len dočasným problémom. V žiadnom prípade by ste nemali pri nutkaní na potrebu silno tlačiť, resp. tlačiť nasilu. Zápcha po pôrode môže pokojne trvať aj niekoľko dní. Pite veľa tekutín, konzumujte stravu bohatú na vlákninu a keď si dostatočne po pôrode oddýchnete, doprajte si opäť pravidelný pohyb.


12. Pomoc, oslabený močový mechúr

Po pôrode je oslabené podporné tkanivo močového mechúra, nie je dostatočne trénované. Je dosť možné, že vás po pôrode potrápi svojvoľný únik moču, hlavne pri kašli a kýchaní sa môže stať, že vám jednoducho pár kvapiek ujde. Aby ste tomu predišli, bezpodmienečne začnite trénovať svaly panvového dna. Mimochodom, dá sa to aj neskôr po pôrode.


13. Odstriekavanie mlieka

Dva až tri dni po pôrode a je to tu: prsníky sa začnú nalievať mliekom. Kým sa však úplne nalejú, vášmu bábätku sa dostane pri dojčení veľmi cenného mledziva, je to takzvané predné mlieko, bohaté na živiny. Odstriekavanie mlieka môže byť bolestivé, pretože prsia a bradavky silne opuchnú. Pokožka zostane napnutá a ženu vtedy môže potrápiť aj zvýšená teplota. Vtedy je dôležité, aby ste predišli nahromadeniu mlieka v prsných žľazách, teda upchatým mliekovodom alebo dokonca zápalu prsníka, mastitíde. Ak vás počas dojčenia trápia výrazné bolesti, určite sa poraďte s pôrodnou asistentkou či laktačnou poradkyňou.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.