Active Beauty
Prebaľovanie s látkovými plienkami: najdôležitejšie fakty a otázky
čas čítania: min
Poteší detský zadoček aj životné prostredie

Prebaľovanie s látkovými plienkami: najdôležitejšie fakty a otázky

Keď plienka, tak látková? Ako je to vlastne s prebaľovaním? Zaujíma to stále viac a viac rodičov. Veď aby bolo dieťatko pekne v suchu, prostredníctvom jednorazových plienok sa pri jednom dieťati vyprodukuje viac než tona odpadu a to je teda úctyhodné množstvo. Odpovedáme na najdôležitejšie otázky týkajúce sa látkových plienok a predstavujeme tri ďalšie ekologické alternatívy.

Odkedy sa v 60. rokoch 20. storočia objavili na trhu jednorazové plienky, spôsobili v oblasti starostlivosti o deti doslova revolúciu. Jednorazové plienky totiž priniesli rodičom obrovskú úľavu. Najmä absorpčné jadro plienok odvtedy prechádzalo neustálym vývojom. Moderné jednorazové plienky majú superabsorpčné jadro, ktoré dokáže absorbovať tridsaťnásobok vlastnej hmotnosti tekutiny, vďaka čomu bude detský zadoček pekne v suchu. Akokoľvek sú jednorazové plienky praktické, majú, žiaľ, jednu dosť značnú nevýhodu: z väčšej časti pozostávajú z plastu. Do momentu, kým dieťatko dosiahne v priemere dva a pol až tri roky, vznikne z jednorazových plienok približne jedna tona odpadu. Mnohí rodičia sa preto obzerajú po udržateľnejších riešeniach. Látkové plienky sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej obľube. Odpovedáme na najdôležitejšie otázky na tému látkové plienky a predstavujeme vám tri ďalšie alternatívy.

Ako látkové plienky fungujú?

Moderné látkové plienky sa skladajú z dvoch častí:
Vložky do plienok sú absorpčné zložky, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s citlivou pokožkou dieťaťa. Zvyčajne sú vyrobené z organických tkanín, napríklad z bavlny, bambusovej viskózy alebo konope. Môžu byť tkané rôznymi spôsobmi – buď ako klasické tkané mušelínové plienky, príjemné látkové bavlnené plienky alebo froté vložky.
Vrchné nohavičky sú z nepremokavej tkaniny, ktorá sa zapína pomocou patentiek alebo suchých zipsov. Výhodou zapínania na patentky je, že staršie deti a batoľatá si ich nedokážu samy rozopnúť. Výhodou suchých zipsov je zasa fakt, že plienky sa dajú individuálne prispôsobiť veľkosti pása a akoby rástli s dieťaťom. Vrchné nohavičky látkových plienok sú zvyčajne vyrobené z modernej PUL tkaniny. Ide o látky zalaminované polyuretánom, vďaka čomu získava nepremokavú schopnosť. V prípade potreby možno použiť aj netkané vložky do plienok. Ide o pevný savý papier vyrobený z celulózy, ktorý sa umiestni na látkovú podložku. Materiál vedie moč na látkovú vložku a chráni ju pred výrazným znečistením spôsobeným pevnými výkalmi. V závislosti od výrobcu možno vliesovú vložku pred tým, ako sa bude likvidovať, ešte vyprať. Mimochodom: Ak pri prebaľovaní dieťatka na jeho zadoček používate aj krém proti zapareninám, siahnuť po tkanine opatrenej vliesovou vložkou je viac než nutné. Z látkovej vložky sa mastný krém totiž mimoriadne ťažko vymýva a tiež zhoršuje jej savosť.

Existujú rôzne duhy plienok na opakované použitie: jednokrokové látkové plienky kombinujú absorpčnú a vodotesnú vrstvu. Dajú sa rovnako ľahko nasadiť ako jednorazové plienky. Pri dvojkrokových látkových plienkach trvá síce prebaľovanie o niečo dlhšie, ale v tomto prípade je potrebné prať iba vložku, samozrejme ak vonkajšia tkanina nebola znečistená.

Aké sú výhody a nevýhody látkových plienok?

Najväčšia výhoda: drasticky sa redukuje množstvo odpadu, pretože kvalitné látkové plienky, ktoré je možné používať opakovane, sú pri správnej starostlivosti jednak veľmi odolné a jednak ich možno používať aj pri viacerých deťoch. To tiež znamená, že nie je potrebné neustále kupovať nové plienky a z dlhodobého hľadiska sú látkové plienky lacnejšie ako jednorazové plienky. Niektoré deti majú tiež veľmi citlivú pokožku na zadočku a na povrch jednorazových plienok reagujú začervenaním. Ak sa látkové plienky perú hygienickým spôsobom a ak sa pravidelne vymieňajú, pokožka dieťaťa ich jednoznačne znáša lepšie, pokožka je tak menej vystavená mechanickému poškodeniu. Ak rodičia používajú látkové plienky, deti sú automaticky zavinuté naširšie ako pri tenkých jednorazových plienkach – čo dokázateľne podporuje zdravý vývoj bedier u detí.

Látkové plienky však nie sú akceptovateľným riešením, ktoré si vie automaticky predstaviť každý rodič. Najmä pre neskúsené mamičky a oteckov je prebaľovanie s látkovými plienkami v porovnaní s tými jednorazovými časovo náročnejšie. Ak je dieťatko v zariadení, so zamestnancami sa je tiež potrebné dohodnúť vopred, či je u nich prebaľovanie látkovými plienkami vôbec možné. Kvôli znečisteným textíliám je to rozhodne práca naviac, ktorú netreba podceňovať. A zohľadniť treba samozrejme aj fakt, že väčšina rodín má stresu v každodennom živote s malým dieťaťom už aj tak dosť. A nevýhoda by tu bola ešte jedna: látkové plienky sú pomerne hrubé a pod oblečením sú objemné. Pri výbere body a nohavíc je preto vhodné zabezpečiť také oblečenie, aby v ňom malo dieťa aj v plienkach dostatočnú voľnosť pohybu. Na trhu sú dostupné aj rôzne nadstavce na body, ktoré sa stláčacími cvokmi pripevnia k bežnému body, čím sa vytvorí o niečo viac manipulačného priestoru.

Kedy sa oplatí používať látkové plienky – čo na to klíma a peňaženka?

Podľa štúdie Organizácie Spojených národov z roku 2021 sú látkové plienky, čo sa prebaľovania týka, tou najšetrnejšou alternatívou. Prínos pre životné prostredie však nie je nosenie látkových plienok automatické: Pri opakovane použiteľných látkových plienkach dochádza totiž k spotrebe zdrojov, najmä energie a vody, nakoľko látkové plienky je nutné prať. V záujme primeranej hygieny by sa látkové plienky mali prať aspoň na 60 stupňoch. Keď sú plienky vyprané, nastupuje na scénu sušička, ktorá je rovnako energeticky náročná. Ak sa látkové plienky čistia neefektívne, môžu mať dokonca horšiu ekologickú bilanciu ako jednorazové plienky. Na rozdiel od jednorazových plienok však majú rodičia pri používaní látkových plienok viac možností, ako zaobchádzať čo najekologickejšie. To znamená naplniť práčku čo možno najviac doplna (avšak pozor, nemala by byť naplnená až príliš!), sušiť plienky na šnúre na vzduchu namiesto v sušičke a používať pokiaľ možno zelenú elektrinu. To všetko šetrí elektrickú energiu a zdroje. Ak sa rozhodnete pre látkové plienky trebárs aj z druhej ruky alebo použijete novo zakúpené látkové plienky pre viacero detí, urobili ste z hľadiska ekologickej rovnováhy to najlepšie, čo ste mohli.

Koľko látkových plienok potrebujem?

Novorodenci sa v začiatkoch počas dňa pomerne často vyprázdňujú, až desaťkrát denne - vtedy im mama a otec musia najneskôr vymeniť plienku. Látkové plienky v porovnaní s tými jednorazovými tiež menej sajú a je potrebné ich častejšie meniť. Ak budete používať látkové plienky a prať ich aspoň každé dva dni, treba mať pri novorodencovi pripravených aspoň 20 až 24 látkových plienok. Ak berieme do úvahy ešte aj čas na vysušenie plienok na vzduchu, pridajme k 24 plienkam ešte zopár. Staršie deti už nenarobia počas dňa toľko „akcie“, ako tie menšie. Preto pri o niečo starších bábätkách postačí už aj 15 až 20 látkových plienok vo väčšej veľkosti.

Ako dlho vydržia látkové plienky?

Látkové plienky majú menšiu absorpčnú schopnosť ako jednorazové plienky. Aby citlivá pokožka v oblasti plienok zostala suchá a zdravá, mali by rodičia meniť látkové plienky každú hodinu a pol až tri hodiny a po stolici samozrejme automaticky okamžite. Na noc sa potom môžu používať do plienok aj špeciálne nočné vložky. Ak látková plienka často preteká, môže to byť spôsobené tým, že dieťa je v plienkovej oblasti oblečené príliš priliehavo.

Ako sa skladujú použité látkové plienky?

Veľmi dôležité je, aby rodičia zabezpečili, aby bol priestor, kde sa skladujú plienky, dostatočne dobre vetraný. Teplý moč totiž obsahuje amoniak, ktorý nielenže spôsobuje štipľavý zápach, ale môže tiež napadnúť vlákna tkaniny. Okrem toho, amoniak je takmer nemožné vyprať. Nedostatočné vetranie má často za následok aj vznik plesňových škvŕn alebo plesní. Existujú špeciálne vlhčené vrecká z priedušného PUL materiálu alebo koše na látkové plienky, ktoré zabezpečujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Tie sú často dokonca odolné voči zápachu.
Použité látkové plienky je najlepšie skladovať na čo možno najchladnejšom mieste. A ako často by sa mali látkové plienky prať? Ideálny prací cyklus je dva až tri dni. Najneskôr po štyroch dňoch sa zápach v mokrom vrecku alebo koši na plienky zvyčajne stane nepríjemným a zásoba čistých látkových plienok sa vyčerpá. Navyše, čím dlhšie sa použité látkové plienky skladujú, tým viac času majú baktérie na usadenie a rozmnožovanie.

A čo prebaľovanie s látkovými plienkami, ak s dieťaťom cestujeme?

Ak používame mimo domu jednorazové plienky, tie jednoducho končia v najbližšom koši. Avšak použité látkové plienky musíme opäť dopraviť domov. Niektorí rodičia sa preto pri plánovaní dlhších výletov látkových plienok jednoducho vzdávajú a na tieto obdobia siahajú po plienkach bežných, jednorazových. Na cestovanie však existujú praktické vlhčené vrecká, v ktorých sa použité látkové plienky dajú uskladniť tak, aby sa zápach nešíril mimo vrecka.

Ako čistíte látkové plienky?

Jedna z prvých otázok, ktorú si rodičia kladú v súvislosti s látkovými plienkami, znie: Možno látkové plienky prať s ostatnou bielizňou? Aj keď sa niektoré mamičky a oteckovia pri tejto myšlienke cítia nepríjemne, odpoveď znie: v podstate áno. Ak sa plienky perú s ostatnou bielizňou, človek sa vyhne tomu, že neekologicky rozbieha poloprázdnu práčku – to by zase malo negatívny vplyv na ekologickú rovnováhu látkových plienok.

Príprava na pranie

Ak sú plienky výrazne znečistené, pred samotným praním sa odporúča ich dôkladne vypláchať. Pred praním by sa však nemali namáčať, pretože sa tým znižuje životnosť jemných vlákien. Vrchné nohavičky a iné tkaniny z PUL materiálu by sa nemali prať tak často, aby nepriepustná vrstva vydržala čo najdlhšie.

Ktorý prací program je vhodný na pranie látkových plienok?

Vložky do plienok sa vyčistia v plnom pracom programe pri teplote minimálne 60 stupňov a vysokom počte otáčok. Výhodou je aj program predpierania: špinavá voda sa odčerpá a obsah bubna sa vypláchne čerstvou vodou. Prídavná možnosť „voda plus tlačidlo“ je vhodná aj na pranie látkových plienok: Látkové plienky vďaka svojej savosti absorbujú počas pracieho programu veľa vody a čím viac vody je v bubne, tým lepší je výsledok prania. Pri úsporných alebo ekologických programoch sa často používa menej vody a nižšia teplota, preto sa neodporúčajú.
Vrchné nohavičky sa perú v sieťke na pranie. Cvoky musia byť pri tom roztvorené a suché zipsy rozopnuté. Vrchné nohavice sa môžu prať v programe na 60 stupňov, ale môžu sa prať aj pri nižších teplotách, ak nie sú znečistené výkalmi.

Ktorý prací prostriedok používať na pranie látkových plienok?


Absorpčné vložky je najlepšie prať s práškovým pracím prostriedkom, na pranie vrchných nohavičiek je zasa vhodný prací prostriedok na farebnú bielizeň alebo jemný prací prostriedok. Dôležité: Pracie prostriedky by nemali obsahovať chlórové bielidlá, zmäkčovadlá ani vonné látky. Chlórové bielidlo napáda vlákna a poškodzuje PUL materiál. Zmäkčovače zasa upchávajú vlákna a znižujú absorpčnú schopnosť látkových plienok. Vonné látky môžu u detí vyvolať alergické reakcie. Ak sú vašim cieľom ekologické výhody, určite si vyberajte pracie prostriedky bez optických zosvetľovačov a konzervačných látok - tieto síce nepoškodzujú tkaniny, ale ťažko sa rozkladajú a preto sú pre životné prostredie škodlivé.

Namiesto zmäkčovača môžete do priehradky v práčke naliať kyselinu citrónovú. Tá uvoľní vlákna bez toho, aby ich zlepila. Po častom praní sa môže stať, že látkové plienky stvrdnú alebo začnú škriabať a pre detský zadoček už nie sú také príjemne nadýchané.

Sušenie látkových plienok

Po vypraní sa látkové plienky dôkladne vytrepú - vlákna látky sa tak uvoľnia a plienka nestvrdne. Hoci je sušenie v bubnovej sušičke rýchlejšie ako sušenie na šnúre, spotrebuje sa pri ňom veľa elektrickej energie a znižuje sa životnosť látkových plienok.

Prečítajte si, ako môžete aj praním zmierniť znečistenie plastami.

Čo robiť, ak látkové plienky zapáchajú?

Ak látkové plienky zapáchajú, môže to mať rôzne príčiny. Ak je zápach štipľavý, bude za tým moč alebo amoniak. V tomto prípade neboli plienky dostatočne prepláchnuté. Je to preto, že moč sa časom pôsobením baktérií rozkladá na amoniak. Riešenie: Látkové plienky namočte na pol hodiny do vlažnej vody s trochou kyseliny citrónovej alebo odvápňovača. Potom vložte plienky do práčky pri 60 stupňoch s jemným kyslíkovým bielidlom na čo najdlhší a najintenzívnejší program. Potom plienky ešte raz dôkladne opláchnite. Nepremokavé vrchné nohavičky by sa mali prať osobitne s použitím pracieho prostriedku na farebnú bielizeň.
Ak plienky páchnu zatuchlinou, znamená to, že po vypraní neboli dôkladne vysušené. Aj v tomto prípade je dôležité látkové plienky dobre opláchnuť, vytriasť a vysušiť - najlepšie na slnku, pretože UV žiarenie má prirodzene dezinfekčné účinky.

Nakoľko hygienické sú látkové plienky?

Látkové plienky na opakované použitie môžu byť rovnako hygienické ako plienky jednorazové - na zopár vecí tu však treba dbať. Ak látkové plienky nie sú dôkladne vypraté a po praní na nich zostanú nečistoty, u detí sa pri nosení plienok môžu následne objaviť vyrážky. Vyrážky v plienkovej oblasti sú často spôsobené kolonizáciou pokožky plesňou. Látkové plienky sa pri nízkych teplotách nevyperú dostatočne. Vyžadujú si teplotu prania vždy minimálne 60 stupňov. Mnohé moderné spotrebiče však nedosahujú ani túto teplotu prania. Spotreba energie sa znižuje, ale žiaľ na úkor hygieny. Ak má práčka špeciálny hygienický program, je to často lepšia voľba. Okrem toho by sa na pranie látkových plienok mali používať vyššie dávky koncentrovaného pracieho prostriedku s obsahom bielidla, aby sa z plienok úplne odstránili organické materiály. Ďalším riešením by bolo nechať látkové plienky čistiť priemyselne. To však pre mnohé rodiny predstavuje ďalšiu organizačnú a finančnú záťaž. Komerční dodávatelia látkových plienok, ktorí poskytujú služby zberu a prania, sú v našich geografických podmienkach stále len veľmi zriedkavou záležitosťou.

Tri alternatívy látkových plienok

Látkové plienky nie sú vhodnou voľbou pre všetky rodiny, ktoré chcú prebaľovať svoje dieťa ekologickým spôsobom. Existujú však iné alternatívy, ktoré sú menej škodlivé pre životné prostredie a klímu ako bežné jednorazové plienky.

Ekologické plienky

Ekologické plienky sú jednorazové plienky, ktoré fungujú rovnako ako bežné jednorazové plienky. Veľkým rozdielom je, že z veľkej väčšiny pozostávajú z prírodných a obnoviteľných materiálov, ako je bavlna, kukurica alebo celulóza. Neobsahujú vonné látky, farbivá ani pesticídy a sú bielené bez chlóru. Z fosílnych zdrojov sa už vyrábajú len suché zipsy a lepiace pásiky. Sú tiež priedušnejšie ako jednorazové plienky s vysokým obsahom plastu - preto je pri ekologických plienkach nižšie riziko vzniku alergií či tvorby vyrážok. Jednou z nevýhod, ktorú je fair spomenúť najmä pre rodiny je, že eko plienky sú častokrát tri- až štyrikrát drahšie ako bežné plienky.

Hybridné plienky

Hybridné plienky predstavujú systém prebaľovania, ktorý je kombináciou jednorazových a opakovane použiteľných plienok. Hybridné plienky sa skladajú z textilnej vrchnej plienky, ktorú je možno prať v práčke, a absorpčnej jednorazovej vložky, ktorá po jednom použití putuje do odpadu.

Bezplienková metóda

Novopečení rodičia sa čoraz častejšie dozvedajú o „bezplienkovej“ metóde. Čo to znamená? Tento trend sa často označuje ako „prirodzená starostlivosť o kojencov“ alebo „elimination communication“. Ide o úplné alebo rozsiahle upustenie od používania plienok. Rodičia venujú osobitnú pozornosť signálom, ktoré im dieťa vysiela, keď chce vylúčiť moč alebo stolicu. Rodičia dieťa následne po prijatí signálu držia nad záchodom alebo špeciálnym nočníkom. Najmä v prvých mesiacoch je dôležité, aby rodič reagoval na vylučovacie signály dieťaťa. Ak sa tak neudeje do štvrtého mesiaca života, treba sa zmieriť s tým, že dieťa si zvyklo na plienku. Je na každej rodine, aby učinila rozhodnutie, nakoľko je bezplienková metóda praktická v každodennom živote. V každom prípade má tento koncept oproti používaniu plienok jednu jasnú výhodu: dieťa sa nemusí neskôr odplienkovávať.

Tieto produkty nájdete v dm:

Od narodenia až po nočník

Látková plienka Swinging Sloth od Bambino mio

Kúpite online na mojadm.sk

Nebielené nohavičky

Bavlnené plienkové nohavičky od xkko

Kúpite online na mojadm.sk

Bez parfumácie

Hybridná plienky veľ. S od babylove nature

Kúpite online na mojadm.sk

Z obnoviteľných zdrojov

Ekologické plienky veľ. 2 od babylove nature

Kúpite online na mojadm.sk

Pre citlivú detskú pokožku

Prírodný prací prostriedok od Bambino mio

Kúpite online na mojadm.sk

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.