Príprava na pôrod – Päť tipov od pôrodnej asistentky
Čím viac sa blíži pôrod, tým viac o ňom nastávajúci rodičia zvyčajne premýšľajú. Pôrodná asistentka Esa Schwigerová má pre nás tipy, ako sa na pôrod správne pripraviť.
1. Príprava na pôrod súvisí s nakontaktovaním sa na pôrodnú asistentku
Tehotné ženy by rozhodne nemali pociťovať, že so svojimi otázkami a prípadnými obavami týkajúcimi sa pôrodu sú v tom samy. Ak máte otázky ohľadom prípravy na pôrod, starostlivosti o dieťa, dojčenia, atď, obráťte sa prosím na pôrodnú asistentku. Pôrodné asistentky majú na výkon svojej práce patričné vzdelanie a vedia, ako podporiť ženy od narodenia dieťatka až do jeho prvého roku života a tiež, ako odpovedať na otázky, ktoré nastávajúce maminy zaujímajú najviac. V ideálnom prípade si nájdite pôrodnú asistentku, ktorá vás bude v období čakania na bábätko navštevovať v pohodlí domova.
Tip pôrodnej asistentky: čím skôr, tým lepšie!
2. Zútulnite si domov
Vypudením či pôrodom placenty sa začína obdobie skorého šestonedelia, ktoré trvá približne desať dní. Šestonedelie je vyslovene určené na to, aby si mamička oddýchla, poležala si v posteli a zregenerovala svoje sily. Preto je dobré uistiť sa ešte počas tehotenstva, že na vás bude čakať útulný domov, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Či už to pojmete ako vypratanie starých kartónov alebo umytie okien, to je už len a len na vás.
Na druhej strane, čo vôbec nie je také dôležité, je dokonale pripravená detská izba, ako je to často prezentované na internete. Vaše dieťatko sa bude najbezpečnejšie a najpohodlnejšie aj tak cítiť v náručí svojich rodičov, nie v drahej dizajnovej kolíske či postieľke. Skúste dať tieto tlaky bokom a nestresujte sa, ak ste v tomto smere neurobili všetko, čo sa od vás očakáva v rámci požiadaviek komerčnej a dokonalej spoločnosti.
Voľný čas pred pôrodom využite radšej na to, aby ste sa predzásobili vareným jedlom, prípadne o to požiadajte niekoho zo svojho okolia. Neskôr oceníte určite jedlá ako husté polievky, karí omáčka alebo číre polievky. Uvarené jedlá potom jednoducho len zamrazte a vyberajte z mrazničky podľa potreby – ušetríte tak veľa času a nebude sa za čo stresovať.
3. Prijmite pomoc
„Na výchovu dieťaťa treba celú dedinu“. Myslím, že toto príslovie afrického pôvodu teda má niečo do seba a je dobré si ho vziať k srdcu. Ak sa rozhodnete, že na všetko budete sama a odmietnete pomoc iných, medailu za to s určitosťou nedostanete. Prijmite pomoc, ktorá sa vám núka. Kamarátky, známi a rodina vám môžu pokojne pomôcť s nákupmi, upratovaním, varením a sem tam, ak sa na to cítite, vám môžu aj postrážiť dieťa.Zároveň je však dôležité, aby ste svoje želania a potreby jasne pomenovali a nenechali sa zatláčať so svojimi pocitmi do úzadia. Nemáte počas prvého týždňa vo svojej popôrodnej bubline vôbec chuť prijímať návštevy, dokonca ani z rodiny? Absolútne legitímne!
Tip pôrodnej asistentky: Keď budete svojim blízkym oznamovať radostnú správu o príchode bábätka na svet, napíšte im k tomu: „Momentálne si užívame svoje prvé medové týždne a dáme vám vedieť, keď sa vrátime.“ Empatickí ľudia túto vtipnú narážku určite pochopia.
4. Nabaľte si tašku do pôrodnice
Aby ste boli už nejaký čas pred termínom pripravené vyraziť do pôrodnice kedykoľvek, odporúča sa mať prichystanú tašku do pôrodnice. Optimálne by ste ju mali mať zbalenú už okolo 37. týždňa tehotenstva. Najlepšie si dopredu v nemocnici, kde budete rodiť, zistiť, čo je nutné si so sebou priniesť (napríklad fén, nočné košele či uterák).Najvyššou prioritou, čo do zbalených vecí v taške do pôrodnice je tehotenská knižka a ďalšie relevantné dokumenty a správy z obdobia tehotenstva. Okrem toho je dobré zbaliť si veľa pohodlného oblečenia, ako napríklad dostatok nočných košiel a k tomu aj pohodlné papuče či v chladnejších mesiacoch župan. Nezabudnite si pribaliť aj niečo ľahké, ženy sa po pôrode často potia a je im horúco. Milým artiklom do tašky do pôrodnice je outfit pre bábätko, v ktorom prvýkrát poputuje domov.
Tip pôrodnej asistentky: Pribaľte si aj svoju obľúbenú fľašku na pitie, nejaké snacky (napríklad oriešky, müsli tyčinky, nejaké dobrôtky či proteínové energy balls), nočné svetielko na dojčenie alebo nočné prebaľovanie a župan.
5. Selfcare ako príprava na pôrod
Počas obdobia šestonedelia bude stáť v centre záujmu hlavne vaše novonarodené bábätko, ktoré si bude vyžadovať veľkú časť vašej pozornosti. Akcie typu návšteva kaderníka alebo manikérky sa často na istý čas posúvajú do úzadia. Ak si teda chcete oživiť vlasy novým strihom, teraz je na to vhodný čas. Súčasťou „selfcare“ programu môže byť napríklad aj dovolenka vo dvojke, výlet s priateľmi alebo kino. Proste si užite to, čo vám robí radosť, zaslúžite si to!
Na čom pôrodné asistentky skutočne nebazírujú je, či ste sa pred pôrodom ešte stihli oholiť alebo či máte nalakované nechty na nohách. Ak tak teda chcete urobiť, robte to výslovne len pre seba a nie preto, že sa to od vás očakáva. Pôrodné asistentky berú ženy také, aké sú.