Puberta: 6 spôsobov, ako tam byť pre dieťa
Keď prídu deti do puberty, spočiatku sú rodičia často preťažení. Existujú však spôsoby, ako zostať v kontakte so svojím „pubertiakom“.
Ešte pred nedávnom sedela na pohovke hrajúca sa žiačka základnej školy alebo slušne vychovaný jedenásťročný chlapec – a zrazu sa na nej vyvaľuje drzý tínedžer. Počas puberty mnohí rodičia svoje dieťa nespoznávajú a zaujíma ich, či bola ich doterajšia snaha, ktorú vynaložili na výchovu, úplne márna.
Nie, hovorí Jessica Hess, psychologička, koučka pre mládež a rodinná poradkyňa pre rodičov, podľa školy Jespera Juula: výkyvy nálad sú u mládeže úplne normálne. Pretože vaša dcéra alebo syn sa teraz musia vyrovnať so závažnými zmenami. Nielen ich telo, ale aj mozog prechádza mnohými zmenami: vznikajú v ňom nové impulzy, nervové bunky tvoria nové prepojenia a mozog sa zároveň sústredí aj na posilnenie často používaných prepojení.
Puberta: Aké zmeny nás čakajú?
„Pozor stavenisko“, bude naším mottom na pár rokov. Pripravme sa, že bude treba nejaký čas na to, aby sa vyvinulo nezávislé myslenie, empatia a rozhodovanie, obvykle sprevádzané impulzívnym, na prvý pohľad neprimeraným správaním. Dôvodom je: čelový lalok – zodpovedný za racionálne myslenie a rozvážne plánovanie – sa obnovuje ako úplne posledný, často až v skorej dospelosti.
Holandská kognitívna vývinová psychologička Eveline Crone dospela výskumom k záveru, že dospievajúci dokáže len ťažko hodnotiť emócie, keďže v mozgu dochádza k rozsiahlej prestavbe. Vo svojej knihe „Pubertálny mozog: Ako deti dospievajú“ píše: „Je to, akoby mal tínedžer okuliare s nesprávnymi dioptriami, ktoré všetko skresľujú.“ Niet divu, ak deti ledva vnímajú urazený výraz človeka, s ktorým sa práve rozprávajú.
6 tipov pre rodičov, aby zvládli pubertu svojich detí
Tip 1: Skúste to s humorom
Prinášame dobrú správu hneď na úvod: Ak budú mama a otec brať búrlivé roky svojich detí s čo najväčším nadhľadom, zostane stabilný aj vzťah rodiča s dieťaťom. Majte na pamäti: Váš tínedžer sa teraz snaží zvládnuť náročnú úlohu vo svojom vývine. Preto chce, ba priam musí vyvolávať trenice vo vzťahu s rodičmi.
Tip: Prekvapivá, vtipná odpoveď zoberie nejednému dospievajúcemu provokatérovi vietor z plachiet. Príklad: „Hej, to bol perfektný tón hlasu! Znel si skoro ako Tom Hanks. Prosím, povedz to ešte raz rovnako.“
Zostať uvoľnený neznamená ale: hodiť všetky pravidlá za hlavu hneď na začiatku. Ak sa 13-ročný tínedžer sťažuje, pretože dostal zákaz hrať počítačovú hru plnú zabíjania, pokojne odpovedajte: „Tak potom som teda hlúpy, no a?“
Tip 2: Diskutovať len o dôležitých veciach
Puberta je čisto nervová záležitosť: Vzniká každých pár minút nové bojové pole? Ak nechcú rodičia doma sústavné hádky, zredukujú kontroverzné diskusie na skutočne dôležité témy. Možno vieme akceptovať aj niektoré veci, ktoré sú v puberte úplne normálne, a to zatváranie sa v izbe, oblečenie v štýle oversize alebo extravagantné účesy.
Mimochodom: Mladistvému prináša čudácky styling inštinktívne niečo prínosné. O fakte, že neustále nosí stiahnutú kapucňu, či mikinu s kapucňou, alebo o jeho snahe mať vo svojej izbe šero, hovorí Jessica Hess nasledovné: „Toto všetko ich trochu chráni pred okolitým svetom. Dáva to zmysel, pretože hlava potrebuje na intenzívne neurálne procesy remodelovania veľa pokoja.“
Tip 3: Skúsme brať dospievajúcich vážne
Rodičia vedú svoje deti k dospelosti. Rodinný terapeut Jesper Juul to kedysi sformuloval nasledovne - rodičia spĺňajú funkciu ako maják navigujúci loď plávajúcu na mori. Bez ohľadu na to, či je dieťa malé alebo v puberte: Základom vzťahu je rovnocenný prístup rodičov.
„Mladí ľudia chcú byť podporovaní, ale zároveň ich treba brať vážne a chovať sa k nim ako k seberovným“, hovorí Jessica Hess. To znamená napríklad postupné uvoľňovanie pravidiel spoločne s vašou dcérou alebo synom. Táto skúška dôvery je pre rodičov ľahšia, ak rodičia považujú nové skúsenosti svojich detí za dôležité kroky v ich vývoji.
Napriek tomu môžu existovať jasné pravidlá – napríklad, aby rodičia vedeli, kde a s kým sa ich deti stretávajú. Zato môžu pubertiaci kedykoľvek mame alebo ocovi zavolať a požiadať o pomoc, ak sa nejaký večer vyvinie problematicky.
Iste, mladí ľudia nekonajú vždy rozumne. Ak rodičia napríklad zistia, že ich 14-ročná dcéra fajčí, je najlepšie zhlboka sa nadýchnuť a reagovať tak, že jej najprv porozprávate o svojich hriechoch z mladosti. A až potom bez výčitiek poviete tínedžerovi o svojich obavách. „To vytvára lepší základ pre diskusiu ako samé výčitky od rodičov“, hovorí psychologička.
Tip 4: Správny rozhovor s pubertiakom
Dôležitým základom vzťahu medzi rodičom a dieťaťom zostáva aj v puberte schopnosť navzájom sa porozprávať. Preto: Pokúste sa vytrvať, aj keď sa mladí ľudia zdanlivo schovávajú do svojej ulity: „Dobre, teraz s nami nechceš ísť, to je v poriadku. Ale čo by si povedal na večer s pizzou a filmom, ktorý pre nás všetkých vyberieš ty?“
Niekedy sú však potrebné jasné slová, ak vaša ratolesť vysloví želanie, hrať v noci počítačové hry: „Chceme, aby z teba vyrástol zdravý dospelý človek a aby si sa zajtra mohol opäť dobre sústrediť.“ Skúste mu ponúknuť kompromis, ktorý zvýši šancu akceptovať váš postoj: „Ale necháme ti ešte hodinu zapnutú wifi.“
Tip 5: Rodičia, nájdite si čas pre seba
Práve v čase korony sa od matiek a otcov vyžaduje veľmi veľa. Ak v domácnosti býva ešte aj citlivý tínedžer, je obzvlášť dôležitá rovnováha rodičov. Chvíľky relaxu pevne začlenené do každodennej rutiny ako ranná joga alebo popoludňajší čaj prinášajú pohodu a udržujú stabilnú psychiku rodičov.
Tento efekt môžete zvýšiť, ak ešte skôr ako vstanete, budete myslieť na čo všetko sa v ten deň tešíte a krátko si to zapíšete. K starostlivosti o seba patrí tiež rešpektovať svoje hranice a úprimne priznať, keď si želáte mať pokoj.
Tip 6: V núdzi vyhľadať pomoc
Niekedy situácia s dieťaťom v puberte eskaluje. Dôvodov môže byť viac – ak sa váš dospievajúci veľmi utiahne do seba, odmieta školu alebo má sklony k násiliu. Potom pomôže externá podpora. Prvým kontaktným miestom môžu byť rodinné poradenské centrá v krajine. „Aj keď sa rodičom nepodarí nájsť hneď vhodné poradenské zariadenie, tento prvý krok im poskytne úľavu“, hovorí Jessica Hess. V prípade potreby odkážu rodinu tak či onak na vhodnejšie zariadenie.
Akým spôsobom má však mama alebo ocino prinútiť svoju ratolesť, aby bola ochotná zúčastniť sa takéhoto stretnutia? Aj tu môže pomôcť jasná komunikácia, napríklad takto: „Dospeli sme do bodu, keď už nemôžeme takto ďalej pokračovať. Napadlo nás, že spoločne vyhľadáme pomoc." Pod vedením nezainteresovaného človeka je často možné hovoriť medzi sebou opäť uvážene. V prípade diskusií na citlivé témy môžu rodičia tiež navrhnúť, aby bola prítomná ďalšia osoba, ktorá podporuje výlučne dieťa.