Active Beauty
Rodičia, začnite čítať svojim deťom
Text: Annalina Jegg
čas čítania: min
Za siedmimi horami

Rodičia, začnite čítať svojim deťom

Nie všetci stíhame deťom pravidelne čítať knihy. Najmä tým najmenším to ale do budúcna dá ozaj veľa.
Ešte jednu stranu, ešte jednu kapitolu, jednu rozprávku na dobrú noc, prosííím! Možno to poznáte z večerného ukladania detí do postele. Čítanie rozprávok zvykne byť pre deti najobľúbenejší čas dňa. Príbehy Červenej Čiapočky alebo Bračeka Jelenčeka v detskej hlavičke spustia kreatívny proces fantázie, ktorý ich odprevadí do ríše snov. Čítanie je pre deti nielen zábavou, ale aj dobrým základom do budúcna.


Toto je pri spoločnom čítaní si dôležité

Ak chcete a stíhate deťom čítať, je to skvelé. Najdôležitejším pravidlom, ako by to malo byť pri deťoch vždy, je byť tam s nimi naplno. Mobily s notifikáciami je najlepšie držať ďaleko od seba, aby ste sa vedeli plne sústrediť na to, čo sa deje. Pretože vy aj dieťa by ste sa pri predčítaní cítiť pohodlne a útulne. Nepodceňujte to, takáto atmosféra utužuje vzťahy.

Najlepšie je naučiť deti na to, že sa číta pravidelne, ideálne vždy v rovnakom čase a aspoň 15 minút. Najmä neprepadajte panike, ak sa vaše 2-ročné dieťa nedokáže sústrediť na tú istú knihu celú štvrťhodinku, je to úplne normálne. Schopnosť koncentrácie sa s vekom zlepšuje.

S čítaním môžete začať už od bábätiek. V prvom roku si môžete listovať v látkových obrázkových knihách a vymýšľať príbehy obrázkových kníh vlastnými slovami. Obrázky si deti časom dokážu spojiť so slovami, ktoré sa neskôr naučia vyslovovať aj samé.

Je super, že pri kúpe kníh (či už v predajni alebo v e-shopoch) sú už knihy rozdelené aj podľa veku detí, takže nemusíte tápať. Keď dieťa povyrastie, zoberte ho do knižnice. Radosť z čítania bude vďaka pravidelným výletom ešte väčšia.

3 x áno čítaniu deťom

Vytvárajte priestor pre pokojné chvíle aj intímne rozhovory

Pre nás dospelých ale aj pre deti môže byť v dnešnej rýchlej dobe čoraz ťažšie nájsť pokoj. Útulná atmosféra čítania pred spaním alebo po obede pomáha deťom naučiť sa oceniť tiché chvíle.

Pri čítaní si môžu utriediť myšlienky, uniknúť do čítaného príbehu ale aj zbaviť sa možného stresu zo škôlky či školy (dokonca sa aj otvoriť a porozprávať o ňom). Dovoľte im aj hovoriť. Čítanie nie je o prečítaní celej rozprávky, je to o vašom vzťahu. Ak dieťa počas čítania rado hovorí o tom, čo prežíva, je to preto, že sa s vami cíti pohodlne a bezpečne. Čas na čítanie tak naberá úplne iný rozmer.

Budujte im slovnú zásobu

Deti, ktorým sa číta, majú často oveľa väčšiu slovnú zásobu ako ostatné. Štúdia Chicagskej univerzity ukazuje, že dvojročné deti, ktorým sa pravidelne číta, sú schopné povedať o 291 slov viac ako deti, ktorým sa nečíta. Najmenší sa popritom učia spoznávať aj rôzne slovesné tvary jazyka a našu gramatiku.

A čo je ešte lepšie, mnohé deti sa nevedia dočkať školy, kde sa konečne naučia čítať sami. Škola tak nie je žiadnym strašiakom. Navyše je pre nich začať s čítaním aj jednoduchšie, ako ukazuje štúdia z roku 2018: približne pre 78 % detí, ktorým sa čítalo niekoľkokrát týždenne alebo denne, je ľahké naučiť sa čítať. V prípade detí, ktoré nečítali alebo čítali len zriedka, je to len 50 %.

Naučte ich byť empatickými a citlivými ľuďmi s bohatou predstavivosťou

Čítanie príbehov podnecuje fantáziu a kreativitu. Stimuluje sa pravá hemisféra mozgu a dieťa si obrazy k príbehu tvorí samo. Nepochádzajú iba pasívne z televízie či tabletu, čo je veľmi dôležité. Príbehy, v ktorých sa spomínajú náročnejšie témy zo života (sťahovanie, strata domáceho miláčika alebo iné znepokojujúce udalosti), deťom pomáhajú spracovať podobné situácie v živote.

Vžiť sa do kože rôznych aktérov príbehu je navyše tréningom citlivosti. U dieťaťa sa rozvíja porozumenie pre iných ľudí, čo má zase pozitívny vplyv na jeho sociálne zručnosti.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.