Zatiaľ čo leto je pre väčšinu z nás zárukou dobrej nálady, na jeseň je to trošku iný príbeh: Sychravá a daždivá sivosť veru neraz vplývajú aj na naše duše. No po x-tom kúpeli a príjemnom leňošení na gauči sa konečne cítime ako znovuzrodení. Našťastie aj chladnejšie obdobie roka nám má čo ponúknuť. Prečítajte si našich sedem udržateľných nápadov, ako tráviť jeseň, doma i vonku.
Udržateľne a sezónne: 7 udržateľných nápadov, ako si na jeseň spríjemniť dlhé chvíle
1. Nazbierať si do udržateľnej kuchyne voľne rastúce rastliny
Mnohé divoké rastliny prinášajú na jeseň plody – vynikajúci zdroj živín priamo z rúk prírody. Napríklad hloh je ideálne zberať v októbri: rastie ako malý tŕnistý strom alebo veľký ker a rodí tmavočervené, približne centimeter veľké plody. Sladučko chutia práve vtedy, ak sa zberajú po odznení prvých mrazov. Keďže plody obsahujú veľa pektínu, môžu sa použiť aj ako želírujúca látka, jednoducho z nich stačí spolu s iným ovocím pripraviť
marmeládu.
V októbri a niekedy dokonca v novembri dozrievajú aj šípky, z ktorých sa dá pripraviť úžasný šípkový čaj. Obľúbené sú aj ako sladká prísada do hustých omáčok.
Listy žihľavy, či už do šalátov alebo do čaju, tie sú nám k dispozícii počas celého roka. Vedeli ste však, že cenné živiny obsahujú aj semienka žihľavy? To, že sú počas októbra zrelé, spoznáte podľa ich hnedastej farby. Vďaka svojej ľahkej orieškovej chuti sú skvelé ako posýpka na šaláty, polievky, sendviče a tiež müsli.
2. Nie kúpiť. Čo tak si šál upliesť?
Ak si svoju garderóbu chcete vylepšiť novým kúskom, nemusíte preto hneď bežať do obchodu. Čo tak napríklad upliesť si šál? Pletenie je ako meditácia a výsledkom snaženia je unikátny kúsok, na ktorý budete pyšní, pretože ste ho vytvorili vlastnými rukami. A aby bol dodržaný aj koncept udržateľnosti, čo tak použiť na svoj mäkučký šál recyklované priadze? Stačí vypárať starý vlnený sveter, ktorý už nenosíte alebo napríklad na tenulinké prúžky nastrihať vyradené tričko.
3. Udržateľné jesenné nápady, čo s opadaným lístím
Namiesto vyhadzovania opadaného lístia do bioodpadu ho môžete využiť oveľa rozumnejšie. Rozhádzané na záhonoch sa lístie správa ako mulčovacia zmes, ktorá chráni rastlinky aj s koreňmi pred chladom a zásobuje ich dôležitými živinami. Ak lístie použijete ako kompost, ďalší rok sa vám odvďačí - krásne prevzdušnenou pôdou. Dôležité však je, aby ste hnijúce lístie pred mulčovaním rozdrvili, resp. nasekali na menšie kúsky, urýchli to proces hnitia. Jesenné lístie môžete pokojne nasypať aj pod stromy alebo kríky: Poslúžia ako zimné útočisko pre ježkov, ako aj iné malé živočíchy, napríklad jašterice, žaby, červy a tiež hmyz.
4. Vlastnoručne si vyrobiť prací prostriedok z gaštanov
Jedným z najobľúbenejších nápadov, ako tráviť jeseň – hlavne medzi deťmi – je zbieranie gaštanov. Tieto jesenné plody však nie sú skvelé len na výrobu milých panáčikov, gaštankov, dá sa z nich vyrobiť aj
prací prostriedok. Gaštany totiž obsahujú saponíny. A ako na to? Nazbierajte si osem až desať gaštanov a zbavte ich nečistôt. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky, zalejte vo veľkom pohári horúcou vodou a počas noci nechajte lúhovať. Mliečnu spenenú tekutinu už potom len stačí precediť a hotovo, udržateľný prací prostriedok je na svete! Ak ho použijete na pranie v pračke, len ho nalejte do zásobníka určeného na tekuté pracie prostriedky. Na zvýšenie pracej sily pridajte ku gaštanovému prípravku ešte tri lyžice jedlej sódy.
5. Zájdite si MHD na pešiu turistiku
Jeseň je skvelé ročné obdobie na turistiku. Dopraviť sa však autom na miesto, odkiaľ budete vyrážať, nie je veru ekologické.
6. Namiesto streamovania: jesennými nápadmi za lepšou udržateľnosťou
Vedeli ste, že streamovanie produkuje CO2? Našťastie však existuje kopec alternatív, ako si užiť jesenné večery tak, aby sme boli spokojní my a aj naše životné prostredie. Z poličky sa na vás určite túžobne pozerá veľa kníh, ktoré ste si v lete nestíhali užiť. Alebo čo tak vytiahnuť spoločenské hry a zorganizovať tak zábavný večer pre celú rodinu, susedov či okruh priateľov? (Ďalšie tipy na digitálny detox si môžete prečítať
tu).
7. Zmajstrovať kŕmidlo pre vtáky
Nie všetky vtáky tiahnu na jeseň na juh: drozdy, sýkorky, červienky sa tu napríklad zdržujú celú zimu a krmivo v kŕmidle im rozhodne spestrí zimný jedálniček. Je tu však nutné mať na pamäti niekoľko vecí. Kde je kŕmidlo najlepšie umiestniť? V ideálnom prípade by malo byť kŕmidlo v dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek sklenených tabúľ, tie totiž pre vtáctvo predstavujú smrtiacu pascu. Kríky a stromy zas naopak poskytujú útočisko pred dravými vtákmi. Kŕmidlo by malo byť konštruované tak, aby v ňom vtáky nemohli pobehovať a znečisťovať ho svojimi výkalmi. Krmivo by sa nemalo baliť do plastových sieťok – vtáky by si na nich mohli vážne poraniť končatiny. Čo do maškŕt, slnečnicové semienka sú u vtákov obľúbené vo všeobecnosti. Na vlhkom krmive, ako napríklad na hrozienkach, ovocí, ovsených vločkách či otrubách si určite radi pomaškrtia oriešky či červienky.