Active Beauty
Správne stravovanie detí: s týmito tipmi to za rodinným stolom klapne
Dobrú chuť

Správne stravovanie detí: s týmito tipmi to za rodinným stolom klapne

Ako by sa mali stravovať deti: odborníčka na výživu radí, ako to pri rodinnom stole klapne čo najlepšie.

Barbara Holstein je odborníčkou na výživu v inštitúte SIPCAN, je expertkou podporujúcou zdravé školské stravovanie a vie, čo je dôležité, pokiaľ ide o stravu pre deti.

Ako sa deti učia stravovacím návykom

Vaše dieťatko vyrástlo, zrazu to už nie je batoľa a to znamená: rušné obdobie a veľa nových vecí, ktoré sa musí naučiť a zažiť. Ponúkame päť základných rád, ktoré chvíle pri jedálenskom stole premenia na príjemné dobrodružstvo – a to pre malých i veľkých!

1. Stolovať sa dá aj dlhšie

Čím viac času trávia rodiny spolu pri stole, tým viac ovocia a zeleniny sa skonzumuje. Tip: ponúkajte deťom jedlo v intervaloch. Obzeráte sa po receptoch, podľa ktorých vyčarujete chutné jedlo? Naše tipy nájdete tu.

2. Pri stole je dôležitá dobrá atmosféra

Ak dieťa stoluje v dobrej družnej atmosfére a necíti sa pod tlakom, získa aj správne základy stravovacích návykov. Čím uvoľnenejší sú pri stole aj členovia rodiny či iní spolustravníci, tým lepšie si deti zvyknú na rituály, ako je napríklad spoločné rodinné stolovanie.

3. Rodičia sú vzorom a majú svoj vplyv

Deti kopírujú to, čo robia ich rodičia. A preto, radšej raz ukázať ako tisíckrát o tom hovoriť. Rodičia by svojim deťom mali ísť jednoducho príkladom. Mimochodom, toto obdobie je aj skvelým obdobím na to, aby sa rodičia zamysleli nad svojimi vlastnými stravovacími návykmi: Veď predsa nemôžete očakávať, že vaše dieťa bude milovníkom ovocia a zeleniny, ak jej sami veľmi neholdujete.

4. Rozptyľovanie

Pri jedle sa nepozerá televízor a nepozerá sa do telefónov - platí to samozrejme pre všetkých stravníkov. Apropo smartfóny: v článku „Mobilné telefóny pre deti" sa rodičia dočítajú, ako by mali svojim ratolestiam sprístupniť mobily.

5. Jedlo možno pripraviť aj spoločnými silami

Zapojte svoje dieťa do plánovania jedálneho lístka a to čo najskôr. Nezáleží na tom, či sa vaša malá ratolesť zatiaľ len prizerá alebo už môže pomáhať pri krájaní: Tak či onak, spoločné varenie pomáha vytvárať pozitívny vzťah k jedlu.

Ale čo ak si moje dieťa vyberá jedlo …

… len podľa farby

U väčšiny detí sa v určitom veku prejavuje nechuť skúšať nové veci (= neofóbia). Rodičia by im preto mali vždy ponúkať jedlo tak, že skombinujú to, čo majú rady s niečím novým. Ako rodič tak nenápadne spojíte príjemné s užitočným – známu chuť a farbu, ktorú dieťatko preferuje. Evolučne je dané, že deti rady konzumujú červené, žlté a oranžové potraviny, ktoré zvyčajne chutia sladšie. Napríklad mrkvu alebo sladkú kukuricu. Ak má teda dieťatko rado mrkvu, vždy ju pridám do pokrmu, ktorý dieťatku podávam ako nový. Na druhej strane, deti majú tendenciu odmietať horké chute (napr. kel), pretože z evolučného hľadiska sa tieto spájajú s jedovatými potravinami. Deti konzumujú všetkými zmyslami - čuchom, chuťou, hmatom, sluchom a zrakom.

Tip: Máte doma vlastnú záhradku? S našimi nápadmi bude záhradkárčenie s deťmi veľká zábava.

… je dieťa nepravidelne / málo?

Keďže sa deti vyvíjajú v súlade so svojím vekom je normálne, že v niektorých fázach majú zvláštne stravovacie návyky, jedia len vybrané potraviny alebo jedia málo. Deti majú vrodený pocit hladu a sýtosti, a preto veľmi dobre vedia, kedy sú sýte. Tento pocit by sme im nemali brať (napr. stanovením veľkosti porcie, ktorú bezpodmienečne musia skonzumovať). Deti sa tiež rady nechajú počas stolovania rozptyľovať, preto je dôležité definovať, že jesť jednoducho znamená jesť a tiež im vysvetliť, že pri papaní nie je povolené sa rozptyľovať, ovplyvňuje to totiž ich vnímanie sýtosti. Počas jedla teda žiadne hranie, čítanie, ani televízia. Ak určité jedlo odsúvajú deti bokom, niekedy pomôže aj zmena jeho konzistencie. Možno je pre nich príliš tvrdé alebo naopak príliš mäkké. Ku koncu prvého roka života možno deťom ponúknuť napríklad zeleninu v pevnejšej forme, prípadne nakrájanú. Svoje robí aj forma podávania. Samozrejme, vyžaduje si to čas, ale sem-tam môžete vyčarovať na tanieri napríklad sendvič s nátierkou a veselou zeleninovou tváričkou.
Čo je tiež dôležité: Dbajte na to, aby vaša ratolesť nebola pri stole unavená. Príznakom únavy totiž môže byť u detí aj strata chuti do jedla. Ak stratu chuti do jedla sprevádza nevoľnosť a vracanie, môže to svedčiť pre menej závažnejšie infekcie. Na tie sa však musí určite pozrieť odborným okom lekár.

Tip na čítanie: Vaši malí stravníci nie sú fanúšikmi raňajok? V tomto článku nájdete tipy a rady, ako si uľahčiť rána.

S týmito produktami od dm je to jednoduché:

Dobre chránené

„Podbradník s rukávmi“ od babylove

Kúpite na mojadm.sk

Šikovné pomocníčky

„Detské lyžičky dlhé“ od babylove

Kúpite na mojadm.sk

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.