Tehotná v zime: dobre postarané, aj keď je vonku chladno
Byť tehotná počas zimy má mnoho pozitívnych stránok, ktoré si možno skvele vychutnať – ale tiež aspektov, ktoré vyvolávajú otázky. Napríklad maminy v očakávaní sa zaoberajú tým, čo na seba a čo si obuť. Zaujímajú sa tiež o to, či je rozumné v zime navštevovať saunu. Dôležitá je pre nich aj otázka starostlivosti o suchú pokožku, ktorá trpí prehriatym vzduchom v interiéroch, a tiež sú zvedavé, ako šetrným spôsobom zatočiť s nachladnutím.
Tehotná v zime
Ak sa zahĺbite do debát na tehotenských fórach, rýchlo zistíte, že názory na fakt, či je príjemnejšie byť tehotná v zime alebo v lete, sa rôznia – napokon, každé tehotenstvo je tak individuálne ako aj každá jedna nastávajúca mamina. A predsa, taká jemná tendencia je tu zjavná: mnoho tehotných žien skôr obľubuje chladné nižšie teploty ako letné horúčavySprávne oblečenie pre tehotné v zime
Oblečenie pre tehotné ženy v zime by malo byť príjemné teplé a predovšetkým pohodlné. Čo napríklad také tehotenské termo legíny alebo pančuchové nohavice a k tomu dlhý oversize pulóver alebo pletené šaty? To funguje ideálne aj pri zaoblenom tehotenskom brušku aj v mínusových teplotách.Mnohé mamy v očakávaní nedajú dopustiť na tzv. „cibuľový look“. Vrstva na vrstve sa prispôsobí rôznym pocitovým teplotám – či už majú teploty hormonálny alebo poveternostný základ. Zimné bundy a kabáty si maminy môžu kľudne zaobstarať aj väčšie – v mnohých prípadoch ich potom využijú aj v období po pôrode. Zídu sa najmä vtedy, ak budú maminy po pôrode nosiť svoju ratolesť v šatke a bundu či kabát si prehodia cez bábätko. A samozrejme, čiapka, rukavice a šál patria k štandardnej zimnej výbave, či už s tehotenským bruškom alebo bez neho
Tehotná v zime: Bezpečnosť na prvom mieste
Na absolvovanie prechádzok v treskúcej zime by sa určite nemalo šetriť na správnej obuvi. Veď napokon tu ide o to, že výnimočná žena nosí pod srdcom vzácny majetok a preto by mala mať aj na klzkom povrchu stabilnú oporu. Odporúčajú sa klasické zateplené čižmy – značne opuchnuté studené nohy v tehotenstve sa vám veru poďakujú – s podrážkou s poriadnym protišmykovým profilom. Dôrazne sa odporúča obuv so spevneným členkom. Výrazne sa tým redukuje možnosť prípadného zadržiavania vody, ako aj vzniku bolesti kĺbov.Môže ísť tehotná žena do sauny?
V princípe neexistujú žiadne prekážky, prečo by sa tehotná žena nemohla ísť vypotiť do sauny. Najmä ženy, ktoré majú so saunovaním bohaté skúsenosti, sa určite nemusia obávať saunovať sa aj s dieťatkom pod srdcom. Takéto ženy sú na podobnú záťaž zvyknuté a ich telá sú patrične vytrénované. Budúce maminy, ktoré sa s myšlienkou saunovania len zahrávajú a chceli by túto aktivitu zahájiť počas tehotenstva, by tak mali urobiť len po ukončení prvého trimestra. Dôvodom je, že ich obehový systém je už beztak zaťažený jednak hormonálnymi zmenami a jednak vyživovaním bábätka, saunovanie by im len „priťažilo“.Sauny by sa mali úplne zriecť ženy, ktoré podstupujú rizikové tehotenstvo alebo u nich počas tehotenstva nastali určité komplikácie. Navštevovať saunu sa tiež neodporúča krátko pred pôrodom. Vysoké teploty a rôzne aromatické prísady v pare totiž môžu vyvolať kontrakcie.
Veľa znamená veľa, hlavne pomoci: správna starostlivosť o suchú pokožku počas tehotenstva
Počas zimy si striedanie suchého vykúreného vzduchu v interiéri s mrazivými teplotami vonku vyberá na pokožke svoju daň. Obzvlášť to platí pre tehotné ženy – vysušovanie pokožky je podmienené aj v tele prebiehajúcimi hormonálnymi zmenami. A preto platí zásada: starať sa, starať sa a ešte raz – starať sa poriadne o pokožku. Najlepšou cestou je intenzívna hydratačná starostlivosť. O kvalitné hydratovanie pokožky sa postarajú telové mlieka na báze ošetrujúceho mandľového, kokosového alebo avokádového oleja. A majú aj skvelý vedľajší efekt: hladením bruška nastávajúca mamina nerozmaznáva len pokožku, nadväzuje aj kontakt so svojím potomkom.Nachladnutá počas tehotenstva: Čo robiť?
Nachladnutie vyvoláva u mnohých nastávajúcich matiek obavy. Avšak aj napriek škriabaniu v hrdle, nádche a dunení v hlave zvyčajne nie je dôvod na obavy. Na jednej strane vírusy u žien zväčša pri nachladnutí napádajú najmä sliznicu nosa a hltana, ako aj horné dýchacie cesty. Predtým, ako preniknú hlbšie do tela, imunitný systém už spravidla zabojuje a vyprodukuje dostatok protilátok. Na strane druhej ešte nenarodené bábätko profituje z tzv. hniezda ochrany, teda z placentovej bariéry.Tehotné ženy trpia v skutočnosti nachladnutím častejšie ako ženy, ktoré nie sú v očakávaní. Jedným z dôvodov je, že materský organizmus je vystavený veľkej záťaži a imunitný systém je preto náchylnejší na vírusy a rôzne baktérie.
Ako si teda posilniť imunitu?
Počas tehotenstva sa „bežné“ lieky užívať neodporúča. V prvom kroku by vždy mala nastúpiť liečba domácimi prostriedkami, ako sú napríklad octové náplasti, cibuľový sirup, uvoľňujúce čaje a pokoj na lôžku. Ak má však žena akékoľvek pochybnosti alebo obavy, vždy je lepšie navštíviť lekára častejšie ako tak neurobiť vôbec.