Active Beauty
Ako dieťatko privyknúť na fľašku: pôrodná asistentka odpovedá na najdôležitejšie otázky
čas čítania: min
Čas na fľašku

Ako dieťatko privyknúť na fľašku: pôrodná asistentka odpovedá na najdôležitejšie otázky

Dojčenie je pre dieťatko to najlepšie. Niekedy sa však stane, že veci nejdú, ako by sme si predstavovali alebo mamička chce jednoducho nakŕmiť dieťatko odsatým materským mliekom. Privyknúť dieťatko na fľašu, to je veru pre novopečených rodičov často poriadna veda. Pôrodná asistentka odpovedá na najdôležitejšie otázky na tému „fľaškovanie“ a radí rodičom, ako postupovať ak dieťatko fľašku odmieta.
Pôrodná asistentka Sarah Brumen je vedúcou tirolskej regionálnej kancelárie Rakúskej asociácie pôrodných asistentiek. Zaoberá sa tiež poradenstvom pre rodičov.

Je možné dieťatko fľaškou aj „prekŕmiť“?

Pokiaľ sa materské mlieko (alebo umelé mlieko) podáva na požiadanie, dieťatko „prekŕmiť“ nie je možné. V prvom roku života sa deti dožadujú stravy zvyčajne každé dve až tri hodiny. Prosím, určite si však nenastavujte budík, vaše bábätko vám dá určite vedieť, kedy je hladné. Okrem toho deti, ktoré sú kŕmené fľaškou, sú niekedy dlhšie sýte. Dieťatko by ste preto mali nakŕmiť vždy, keď vám vyšle signály.

Signály hladu môžu vyzerať nasledovne:

  • nepokoj
  • hľadanie prsníka (dieťa otáča hlavičku sem a tam)
  • mľaskanie, cmúľanie rúk a nôh, vyplazovanie jazyka
  • krik a plač

Mnohými z týchto signálov však môžu deti dávať na známosť aj plnú plienku, nafúknuté bruško a podobne. Nebuďte preto frustrovaní, ak si niektoré veci zo začiatku budete vysvetľovať nesprávne. Čím ďalej tým viac budete svojmu dieťatku rozumieť lepšie a lepšie.

V akej polohe podávať dieťatku fľašu?

Dobrá poloha v sede bude pre rodičov a rovnako aj pre dieťa pohodlná. Skúste sa posadiť do pohodlného kresla, napríklad s opierkou na ruky, prípadne na gauč a ak vám to tak vyhovuje, pod ruku si položte vankúš na dojčenie. Keď budete dieťatku podávať fľašku, pridržte si ho v miernom sede a uistite sa, že má hlavičku opretú o váš lakeť.

Hoci pri dojčení nie je problém, ak je dieťa v polohe ležmo na chrbte, pri kŕmení fľaškou je rozumné, aby malo dieťa hlavičku položenú o niečo vyššie ako telo. Keďže strava z fľaše tečie rýchlejšie a menej kontrolovane ako z prsníka, riziko udusenia je tu rozhodne väčšie.

Snažte sa tiež nadviazať očný kontakt s dieťaťom, aby ste s ním mohli lepšie komunikovať a rýchlejšie tak reagovať na jeho potreby. Nemusíte sa báť ani vymeniť strany a podržať si dieťatko v druhej ruke. Je dôležité, aby ste si našli takú polohu, v ktorej obaja nejaký čas v pohodlí zotrváte.

Mali by sa počas kŕmenia robiť prestávky?

Prestávky počas kŕmenia v podstate nie je potrebné robiť. Ak je dieťa nepokojné, zabehlo mu alebo si potrebuje odgrgnúť, opatrne uvoľnite podtlak na cumlíku a na chvíľu si urobte pauzu. Keď si dieťa odgrgne, je opäť pokojné a je stále hladné, v kŕmení možno pokračovať.

Kto by mal kŕmiť dieťatko fľaškou?

Fľašku by mali podávať dieťaťu predovšetkým jeho hlavní opatrovatelia. To sú v prvom rade rodičia. Samozrejme to však môžu byť aj rodinní príslušníci alebo priatelia, ktorí majú s dieťatkom vzťah. Platiť by však malo jedno: Čím menej zmien, tým lepšie.

Čo robiť, ak dojčené dieťa odmieta fľašu?

V prvom rade sa uistite, že používate vhodný cumlík, ktorý dieťatku pripomína prsník. Niekedy treba vyskúšať viac rôznych cumlíkov, pretože aj deti si rady vyberajú svojich favoritov.

Dôležité však je nevzdávať sa: Bábätká si vytvárajú návyky pomerne rýchlo, avšak ak sú naučené na prsník, nebudú to chcieť tak rýchlo zmeniť. Skúste ponúknuť bábätku pred každým dojčením fľašu. Na cumlík dajte trošku materského mlieka a navlhčite ním bábätku pery, aby si uvedomilo, že z fľaše prichádza niečo známe. Rovnako ako pri dojčení, aj pri kŕmení fľaškou je veľmi dôležité nadviazať s bábätkom blízky fyzický kontakt. Zaujmite polohu, ktorú by ste zaujali pri dojčení a udržiavajte s bábätkom dostatočný fyzický a očný kontakt. Niekedy je zo začiatku prechodu na fľašku jednoduchšie, ak dieťatku prvých niekoľko fľašiek podá váš partner, dieťa si tak môže zvyknúť na cumlík. Na začiatku však vždy zostaňte pri partnerovi, dieťatko tak bude cítiť, že ste mu nablízku.

Čo robiť, ak dieťa pri podávaní fľaše plače?

Pre rodičov je veľmi nepríjemné, keď ich dieťa pri podávaní fľaše plače. Rozpoznať príčinu plaču ich ratolesti totiž nie je často také jednoduché. Dieťa častokrát plače, ak:

  • je mlieko príliš horúce: dieťa plače hneď od začiatku. Pozor: V tomto prípade hrozí riziko popálenia! Teplotu jedla je preto nutné vždy vopred skontrolovať.
  • nevyhovujúci tok mlieka: z fľaše vyteká príliš veľa alebo príliš málo mlieka. Skúste jednoducho vyskúšať iný cumlík.
  • bolesť bruška a plynatosť: ak dieťa plače len po kŕmení, môže to byť spôsobené tým, že prehltlo príliš veľa vzduchu a preto trpí plynatosťou.
  • choroby: v zriedkavých prípadoch môže za detským plačom stáť choroba. Ak plač neutícha alebo už začnete mať vážne obavy, neváhajte sa poradiť s pediatrom.


Ako dieťatku uľahčiť kŕmenie z fľaše v noci?

Dobrý spánok je pre rodičov posvätnou záležitosťou! Aby ste v noci ušetrili čas, môžete si patričnú dávku umelého mlieka večer predpripraviť a rovnako tak aj prevarenú, studenú a horúcu vodu. Na horúcu vodu možno použiť termosku, ktorú si položíte blízko postele. Správny pomer na zamiešanie mlieka si rodičia osvoja pomerne rýchlo. Keď sa ozve hlad, pripravené ingrediencie už len stačí zmiešať a jedlo je hotové.

Na zmeranie správnej teploty v noci, aj keď dieťatko na polovicu spí, existuje jednoduchý trik. Mlieko by malo mať približne 37 stupňov, malo by mať teda približne rovnakú teplotu, akú má pokožka na vašom zápästí. Nechajte si teda zopár kvapiek mlieka stiecť po zápästí. Ak nezaznamenáte žiadny rozdiel v teplote, môžete svojmu dieťaťu bez váhania ponúknuť fľašku. Existujú aj špeciálne fľaše, ktoré v prípade, že je nápoj vo fľaške príliš horúci, zmenia farbu. Na zmeranie teploty možno samozrejme použiť aj malý kuchynský teplomer.

Dokedy sa „smie“ kŕmiť dieťatko v noci fľaškou?

Príkrmy by sa mali zaviesť najneskôr od šiesteho mesiaca. Od toho momentu by sa bábätkám mala podávať na pitie aj voda. Je to teda správny čas, kedy si má dieťatko začať pomaly odvykať od nočného kŕmenia z fľašky - najmä v prípade, keď začnete s večerným kŕmením.
Odstaveniu zo dňa na deň však môžu samozrejme zabrániť aj iné okolnosti, napríklad rast, infekcie alebo vývojové skoky. Snažte sa teda ponúknuť dieťatku na začiatok aspoň trochu vody. Ak už nepomôže nič iné, z času na čas samozrejme fľašku v noci vytiahnuť možno.

Na čo dbať pri skladovaní materského mlieka?

Materské mlieko by sa malo odsávať do sterilnej nádoby a rovnako by sa v sterilnej nádobe alebo vrecku na materské mlieko malo aj skladovať. Mlieko by sa malo čo možno najskôr uskladniť na chladnom mieste. Ak viete, že ho nebudete podávať v horizonte 24 hodín od odsatia, môžete ho bez váhania nechať zamraziť a neskôr rozmraziť. Ak ste však mlieko zabudli v chladničke, už ho dieťaťu nepodávajte! Zužitkovať ho však možno, napríklad ho možno pridať do kúpeľa pre bábätko – mliečko v kúpeli sa krásne postará o hladkú pokožku a cenné materské mlieko tak nevyjde nazmar.

Ako podávať odsaté mlieko na cestách?

Primerané množstvo materského mlieka možno naplniť do fliaš alebo si ho vziať so sebou vo vreckách na uskladovanie materského mlieka. Je dôležité, aby sa odsaté mlieko prepravovalo v chladiacich vreckách, pretože materské mlieko by sa nemalo skladovať pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny. Mlieko môžete ohriať pod horúcou vodou. Ak tak chcete učiniť, jednoducho ho podržte pod horúcou vodou a mierne s vrecúškom pohybujte. Teplotu potom otestujte testom na zápästí: Zopár kvapiek si kvapnite na zápästie. Ak nezaznamenáte žiadny rozdiel v teplote, mlieko dieťaťu možno podávať.

Ako si na cestách pripraviť umelé mlieko do fľašky?

Podobne ako pri kŕmení z fľaše cez noc: Alfa a omega je príprava. Pre istotu si vždy so sebou pribaľte dve sterilizované fľaše s prevarenou vodou a k tomu extra prevarenú horúcu v termoske. Na správne množstvo umelého mlieka je dobré použiť dávkovače, ktoré sú súčasťou balenia umelého mlieka. Potom už všetko stačí len poriadne zmiešať.


Tu si prečítajte, na čo dbať, ak cestujete s bábätkami a malými deťmi.

Ako dlho by sa malo dieťa kŕmiť z fľaše?

Rovnako ako pri dojčení, pevné pravidlá odstavenia neexistujú ani pri kŕmení z fľaše. Deti sa odporúča začať pomaly odstavovať od desiateho alebo dvanásteho mesiaca. V každom prípade však prosím žiadny stres. Načúvajte individuálnym potrebám svojho dieťaťa a aj svojim vlastným.

Vo všeobecnosti sa téma podávania jedla z fľaše pre mnohé maminy spája s pocitom viny a tlaku. Väčšina mám chce svoje deti dojčiť, avšak nie každej je to dopriate. Dôležité je uvedomiť si, že aj keď dieťa kŕmite z fľaše, mamina je pre dieťa tá istá mamina, ako keby ho dojčila. Samozrejme aj matky, ktoré svoje deti kŕmia z fľaše, si môžu so svojím dieťatkom vybudovať rovnako hlboké puto. Dieťaťu tiež možno podávať fľaškou aj materské mlieko. O prípadnú odbornú radu možno vždy požiadať pediatra, respektíve pôrodnú asistentku.

Je nutné s pribúdajúcim vekom dieťaťa meniť aj veľkosť cumlíka na fľaši?

Nie je to potrebné, pretože ani pri dojčení sa nemení veľkosť prsníka ani bradavky a rovnako, materské mlieko tiež časom netečie rýchlejšie alebo pomalšie. Ak chcete bábätko kŕmiť z fľaše, zostaňte radšej pri najmenšej veľkosti cumlíka.


Je nutné sterilizovať cumlíky aj starším deťom?

Áno, fľaše a cumlíky by sa mali vždy sterilizovať, pretože baktériám sa darí práve vo vlhkom a teplom prostredí, kde sa dokážu aj rýchlo množiť. Z rovnakých dôvodov sa aj namiešané umelé mlieko musí vždy podávať okamžite po zamiešaní, nesmie sa skladovať.


Ako sa vyhnúť mikroplastom vo fľašiach?

Štúdie preukázali, že dieťa každý deň prehltne približne 1,6 milióna mikroplastových čiastočiek. Väčšina mikroplastov sa uvoľňuje práve vtedy, keď sa do fľaše naleje horúca voda a práškové mlieko sa pretrepe. Z tohto dôvodu je lepšie používať sklenené fľaše alebo si jedlo pre dieťa pripraviť v jednej nádobe a potom ho len hotové preliať do fľaše. Tú je potom potrebné po každej sterilizácii aspoň trikrát vypláchnuť.


Potrebujú deti kŕmené z fľaše cumlík?

Tieto dve okolnosti by som rozhodne nedávala do súvisu. Každé dieťa je iné. Rovnako ako dojčené deti, niektoré jednoducho potrebujú na upokojenie cumlík, iné nie. Cumlíky by sa mali používať vždy len ako terapia. Ak máte pocit, že si vaše dieťa vyžaduje kŕmenie vždy len vo vypätých situáciách, či už hovoríme o dojčení alebo o fľaši, mali by ste mu na tieto účely ponúknuť cumlík.

Kompaktná a ľahká

„Manuálna odsávačka mlieka“ od Philips AVENT

Kúpite online na mojadm.sk

Pre zásobu materského mlieka

„Vrecká na materské mlieko“ od babylove

Kúpite online na mojadm.sk

S cumlíkom podobným prsníku

„Sklenená detská fľaša Natural Response 1+ Monate“ od Philips AVENT

Kúpite online na mojadm.sk

S anti-kolikovým systémom

„Fľaša na pitie so širokým hrdlom od narodenia“ od babylove

Kúpite online na mojadm.sk

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.