Balzamy, kúry a iné ošetrujúce prípravky na vlasy
Doprajete svojim vlasom výdatnú starostlivosť, no oni vyzerajú aj tak fádne? Tak potom je isté, že to s tou starostlivosťou preháňate. Čoho sa vyvarovať a ako dosiahnuť, aby boli vaše vlasy opäť zdravé?
To, čo platí pre starostlivosť o pokožku, často platí aj pri vlasoch: menej je viac! Pretože ak vlasy pôsobia spľasnuto a bez lesku, zvyčajne nepotrebujú extra intenzívnu starostlivosť, skôr naopak: oddych. Keď sa vám napríklad vlasy rýchlo nabíjajú statickou elektrinou a pôsobia fádne a akoby bez iskry, svedčí to tiež pre prílišnú starostlivosť. Čo teda zahŕňa správnu starostlivosť o vlasy a kedy sa je lepšie ošetrujúcich prípravkov ako masiek na vlasy či balzamov radšej zrieknuť.
Starostlivosť o vlasy: 3 znaky, že to so starostlivosťou o vlasy preháňate
-
Niečo o vyživujúcich zložkách
Nie všetky typy vlasov si vyžadujú prípravky s obsahom vyživujúcich zložiek. Ak napríklad balzam obsahuje veľa bambuckého masla, ale vlasy potrebujú zvlhčiť len minimálne, môže to narušiť štruktúru vlasu.
V zásade platí, že len chemicky ošetrené alebo odfarbené vlasy si vyžadujú intenzívnu starostlivosť v podobe masiek či vlasových kúr. V tomto prípade môžete pri každom umytí aplikovať na vlasy takýto regeneračný prípravok, nakoľko dokáže uzavrieť vlasovú kutikulu.
Naopak, ak sa dá vaša koruna krásy aj namokro bezproblémovo upravovať a vlasy majú prirodzený lesk, ošetrujúcich prípravkov sa radšej vzdajte. Úplne postačí raz týždenne balzam. Bezoplachové prípravky by ste však vlasom mali dopriať, aplikujte ich do vlhkých vlasov. Postarajú sa o uzavretie vlasovej kutikuly po umývaní vlasov.
-
Zvyšky sa ukladajú
Silikóny už dlho nemajú v kozmetickom priemysle dobré meno. Stále sa však nachádzajú v niektorých prípravkoch na starostlivosť o vlasy, napríklad v balzamoch či maskách na vlasy. To isté platí aj pre syntetický keratín. Namáhané vlasy síce môže vrátiť späť do formy, no zároveň ich aj príliš zaťažuje. Použitie takejto kúry určite konzultujte s odborníkmi. Postupom času sa tieto syntetické zvyšky prípravkov vo vlasoch hromadia, následkom čoho pôsobia vlasy mdlo a matne.
-
Niektoré zložky majú vysušujúce účinky
Ak sú vlasy aj napriek pravidelnej starostlivosti suché, okrem prostriedkov na tepelnú úpravu vlasov sa skúste zamerať aj na vysušujúce zložky obsiahnuté v prípravkoch. Napríklad glycerín, ktorého úloha v mnohých výrobkoch je postarať sa vlasom o lesk. Pri nižšej koncentrácii viaže vlhkosť, no pri vyššej môže vlasy vysušiť.
Pri výbere šampónu venujte zvýšenú pozornosť prítomnosti zložky „laurylsulfát sodný“. Vďaka týmto aktívnym tenzidom šampón pení. Väčšie množstvá tejto zložky však môžu vlasy ako aj pokožku hlavy vysušiť. Pri kúpe prípravkov si dôkladne posvieťte na zložky uvedené na obale – vyššie spomínané látky by sa tam vo väčších množstvách vyskytovať určite nemali.
Správna starostlivosť o vlasy, u ktorých sme to so starostlivosťou už prehnali
Takisto ako nášmu telu, aj vlasom niekedy spraví dobre detox. Obzvlášť vtedy, keď sme ich oslabili prílišnou starostlivosťou. Na zbavenie zvyškov z ošetrujúcich či stylingových prípravkov sa odporúča šampón na hĺbkové čistenie vlasov. Produkty určené na hĺbkové čistenie či starostlivosť vyčistia vlasy a pokožku hlavy oveľa výraznejšie ako bežné šampóny.
Postarajú sa dokonca aj o odstránenie zvyškov silikónu z vlasov. Kvôli ich intenzívnym účinkom by sa však nemali používať príliš často. Na záver procedúry naneste na vlasy ľahký zvlhčujúci prípravok, aby sa vlasová kutikula znovu uzavrela.