Active Beauty
Epsomská soľ: tajomstvo krásnej pleti?
Text: Nina Horcher
čas čítania: min
Jej blahodarné účinky

Epsomská soľ: tajomstvo krásnej pleti?

Horká soľ vám nič nehovorí? Tak už je na čase ju spoznať, pretože na naše telo pôsobí detoxikačne a okrem toho robí dobre aj pokožke. Predstavíme vám 3 dôvody, prečo by ste ju mali vyskúšať.

Pre niektorých slúži ako elixír krásy – a tajomstvo: o epsomskej soli len málokto vie, že má na človeka blahodarné účinky aj zvonka. Doteraz bola zvyčajne známa len medzi športovcami a športovkyňami, a to hlavne pre jej regeneračné účinky. Niektorí ju poznajú v súvislosti spôstom – pri mnohých detoxikačných kúrach sa používa síran horečnatý ako prírodný detoxikant (laxatívne účinky).

A čo pekná pleť? Tu v prvom rade kombinujeme liečivé účinky s kozmetickým využitím, napríklad v podobe tvárovej sauny alebo séra na pleť. Ale len doteraz. Aj epsoms soľ totiž dokáže – ak je správne použitá krásne zjemniť pleť.

Čo je epsoms soľ vo všeobecnosti?

Jej vzhľad zavádza, pretože epsoms soľ sa na prvý pohľad nelíši od klasickej kuchynskej soli. Kryštalický prášok je však síran horečnatý, zlúčenina zložená z magnézia, síry a kyslíka. Názov dostala podľa miesta jej pôvodu. Vďaka svojmu prírodnému zloženiu sa považuje za prírodnú kozmetickú prísadu.

3 spôsoby, ako vyskúšať epsoms soľ v rámci kozmetickej starostlivosti

  1. Kúpeľ sepsomskou soľou pôsobí detoxikačne a upokojujúco

Či už chcete zahnať svalové napätie alebo stres: kúpeľ s horkou soľou by vás mal uvoľniť azároveň stimulovať metabolizmus. A to vďaka horčíku, ktov tele udržuje rovnováhu tekutín a tiež vyrovnáva pH. Tiež uvoľňuje napäté svaly, a preto je obľúbený hlavne u športovkýň a športovcov.

Kúpeľ s epsomskou soľou pomáha aj pri poruchách spánku, odporúča sa ako prírodné liečivo na upokojenie pri nervozite. Presvedčilo vás to? Do vane stačí pridať asi 500 g horkej soli.

  1. Ako píling krásne zjemňuje pleť

Keďže má horká soľ hrubozrnnú konzistenciu, môže sa pridávať do kúpeľa a využiť ako telový píling. Odstráni tak z pokožky odumreté čiastočky a vďaka jej protizápalovým účinkom prospieva pokožke a zmierňuje prejavy nečistoty pleti, ako napríklad vyrážky.

Vedecky podložené tieto fakty nie sú, ale ak túžite mať hebkú a vláčnu pleť, bez váhania môžete soľný píling vyskúšať. Krúživé pohyby pri pílingovaní stimulujú prekrvenie pokožky, čo veľmi prospieva pleti. Ak si chcete takýto píling vyrobiť doma, zmiešajte jednoducho trochu horkej soli s pár lyžicami rastlinného oleja, napríklad jojobového tak, aby ste dostali krémovú konzistenciu.

  1. Parou proti upchatým pórom

Ak máte citlivú alebo reaktívnu pokožku, pri ktorej musíte veľmi opatrne postupovať aj so zavádzaním novej kozmetiky, skúste napríklad tvárovú saunu s výluhom síranu horečnatého. Pretože kuchynská a epsoms soľ majú niečo spoločné, rýchlo sa rozpúšťajú v horúcej vode. Stačí len pridať do misky s horúcou vodou pár polievkových lyžíc horkej soli. A čo táto zázračná para dokáže? Soľná parná sauna by mala rozširovať póry a účinné zložky soli zas zjemňovať pokožku. Keďže má soľ protizápalové účinky, pomáha zmierňovať aj prejavy neurodermatitídy či akné.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.