Active Beauty
Kúzelné korčuľovanie
Text: Maria Kapeller
čas čítania: min
Na nože

Kúzelné korčuľovanie

Korčuľovanie na ľade je zdravou voľnočasovou aktivitou na čerstvom vzduchu. Potrebujete len ľadové korčule a teploty hlbokou pod bodom mrazu. A samozrejme jazero. Tam, kde sa dá v lete príjemne okúpať, si môžete v zime užiť skvelé korčuľovanie.

Ak sa v zime dočkáme dostatočne dlhého obdobia mrazov, stanú sa z niektorých jazier perfektné prírodné klziská. Čo s tým? Zbaliť korčule a vyraziť do prírody, vychutnávať si čaro zimy, kým sa dá.

Korčuľovanie na prírodnom ľade sa nedá porovnať s korčuľovaním na umelom mestskom klzisku. „Ak ste zvyknutí na umelý ľad, pôjde vám to na prírodnom ľade zo začiatku zrejme trošku ťažšie,“ hovorí Stefan Lilg, predseda spolku ľadových korčuliarov na jazere Weissensee a viceprezident spolku ľadových korčuliarov Korutánska. Príčinou sú najmä dlhé, pokojne aj metrové praskliny, ktoré na zamrznutých jazerách a rybníkoch môžu vznikať. Rozpínaním ľadu totiž dochádza k jeho deformácii. „Praskliny sú relatívne dobre viditeľné, kto však na ne nie je zvyknutý, má strach a korčuľuje strnulo, čo znemožňuje uvoľnené kĺzanie po ľadovej ploche,“ hovorí Lilg. Jeho tip: „Doprajte si čas, zvykajte si na nový povrch postupne. Taktiež je potrebné preniesť váhu tela viac na päty, čo môže zo začiatku viesť k pádom.“

Ďalším špecifikom prírodného korčuľovania je takzvaný čierny ľad. Ten vzniká vtedy, keď jazero zamrzne bez snehu. Cez priezračnú ľadovú vrstvu môžu korčuliari často vidieť až na dno jazera a obdivovať plávajúce ryby.

Korčuľovanie u nás

Na Slovensku má zimné korčuľovanie dlhú tradíciu a je obľúbeným športom všetkých generácií. Najznámejším a zároveň aj najobľúbenejším jazerom na ľadové korčuľovanie je Štrbské pleso. Vysokohorské jazero uprostred Vysokých Tatier ponúka fascinujúce scenérie a jedinečný zážitok z korčuľovania. Je atraktívne nielen pre domácich, ale aj pre zahraničných návštevníkov Tatier.

Korčuľovanie je však obľúbeným zimným športom na celom Slovensku, nielen v Tatrách. Ľudia využívajú najmä prírodné klziská, ako sú menšie jazerá, riečky a potoky. Aj v hlavnom meste, v Bratislave, sa na korčuľovanie pri silných mrazoch využíva napríklad prírodné kúpalisko Kuchajda, Štrkovecké jazero, alebo jazero Zlaté Piesky. Veľmi obľúbeným miestom na korčuľovanie na prírodnom ľade je Oravská priehrada, ktorá vďaka svojej polohe na severe krajiny, zamŕza častejšie, ako iné vodné plochy. Na východe Slovenska patrí medzi vyhľadávané plochy na korčuľovanie Jazero, nachádzajúce sa priamo v mestskej časti Košice – Nad jazerom.

Najkrajšie prírodné klziská Európy

Maďarsko
V Maďarsku môžu zimné teploty klesať až k -20° C. Balaton, najväčšia vnútrozemská vodná plocha strednej Európy, pri týchto podmienkach zamŕza. Na jeho pobrežiach si počas zimného korčuľovania môžete vychutnávať nádhernú prírodnú panorámu. Množstvo kaviarní a reštaurácií pozdĺž pobrežia láka ku krátkemu odpočinku. Ak túžite po troche romantiky, mali by ste skúsiť ľadové korčuľovanie v budapeštianskom mestskom lesíku. V bezprostrednej blízkosti vianočných trhov v Ice Rink Palace si môžete dať poriadne do tela.

Srbsko
Mestom Zlatibor pretekajú tri rieky a množstvo malých potokov. V centre mesta sa okrem toho nachádza malé jazero, ktoré je ideálne na malebné prechádzky a ľadové korčuľovanie v krásnom prostredí.

Rakúsko
Jazero Neusiedler See v Burgenlande má čo ponúknuť aj v zime. So svojou rozlohou viac ako 300 kilometrov štvorcových sa z neho pri vhodnom počasí stáva najväčšie klzisko strednej Európy. „V uplynulých dvoch rokoch sme sa tešili z dobrých podmienok,“ hovorí Stefan Schindler, obchodný riaditeľ spoločnosti Neusiedler See Tourismus GmbH. „Najvyššie šance na kvalitné zimné korčuľovanie sú u nás počas januára a februára. Občas dokonca aj v marci, čo potvrdzuje aj rok 2018.“ Zimné radovánky na jazere Neusiedler See si môžete vychutnať priamo pri parkoviskách, na priľahlých plážach. Môžete tu zažiť aj plachtenie, bicyklovanie alebo kitesurfing na ľade. Nezabúdajte však na opatrnosť. Vplyvom pôsobenia metánových plynov a silného vetra jazero nikdy nezamrzne úplne.

Slovinsko
V Slovinsku nájdete množstvo prírodných plôch pre korčuliarov. K tým najobľúbenejším patrí jazero Planšarsko jezero v Jezersku. Tu, v objatí majestátnych hôr, si môžete vychutnať pravú zimnú atmosféru na ľade. Za návštevu však rozhodne stojí aj jazero Bled: Keď úplne zamrzne, môžete sa na korčuliach dostať až na ostrovček v jeho strede. Ak budete na ceste k horskému priesmyku Vršič, mali by ste sa zastaviť na prírodnej ľadovej ploche Jasna. Tu si korčuliari skutočne prídu na svoje. Vychutnávanie prírodných krás ešte nikdy nebolo také zdravé a dychberúce zároveň.

Česko
Najdlhšia prírodná korčuliarska dráha sveta sa nachádza v Lipne. Ak nesneží, je tamojší ľad hladký ako zrkadlo. Na osemkilometrovej trase na korčuliach navštívite mestečká Lipno nad Vltavou, Frymburk aj Horní Planá. Pri dobrom počasí sa na túto trasu vydáva aj päťsto ľudí denne. Nezabudnuteľný zážitok ponúka aj priehrada Orlík: Keď celá zamrzne, môžete sa po nej korčuľovať v dĺžke takmer 20 kilometrov. A to všetko s krásnych výhľadom na impozantné hrady Zvíkov a Orlík.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.