Najmenšie plienky pre najväčších bojovníkov
Krehkí hrdinovia a najväčší bojovníci, to sú deti, ktoré sa vypýtali na svet predčasne. Aktuálne sa na Slovensku až každé jedenáste dieťa narodí skôr, teda pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva.
Predčasne narodené bábätká a ich rodičov čaká po narodení dlhá cesta, no vďaka tímu lekárov, sestričiek a neziskovým organizáciám ako napríklad OZ malíček, sa týmto detičkám darí dorásť svojich rovesníkov!
Predpokladom pre spokojný vývoj je dôkladná starostlivosť odborníkov, pozornosť rodičov a, samozrejme, ničím nerušený spánok, ktorý im pomáha dozrieť. K spokojnému oddychu najnovšie prispejú aj plienočky určené pre najmenšie bábätká. Značka Pampers daruje do šiestich neonatologických centier intenzívnej starostlivosti na Slovensku plienky Pampers Preemie Protection, ktoré pokryjú potreby predčasne narodených detí na celý rok.
Prečítajte si rozhovor so sestričkou Máriou Vreštiakovou z Jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka LF SZU a UN v Bratislave o tom, aká náročná, ale zároveň krásna, je práca s krehkými bytosťami. Prezradí aj detaily o novej pomôcke pre predčasniatka.
Ako vyzerá každodenná starostlivosť na oddelení?
Na našej Jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti sa staráme o nedonosených aj donosených novorodencov. Hlavne o tie bábätká, ktoré potrebujú našu pomoc.
Aké robíte úkony s bábätkami, aká je úloha sestry?
Snažíme sa riešiť aktuálne situácie ako tím, lebo len tak je naša práca efektívna. To znamená, že sa dopredu dohodneme, kto akú prácu bude vykonávať, a tým pádom nám to pekne vychádza. Samozrejme, spolupráca s doktorom je základ.
Koľko je na oddelení sestier a koľko bábätiek?
Konkrétne na našej jednotke bývajú v službe štyri sestry a máme na starosti niekedy aj dvanásť bábätiek. Norma podľa vestníka je jedna sestra na dva a pol intenzívneho pacienta.
Ako to fungovalo s prebaľovaním doteraz, aké produkty ste používali?
Na našej jednotke bolo zaužívané používať dámske vložky na inkontinenciu, alebo sa strihali na polovicu väčšie jednorazové plienky. Uväzovali sa obväzom okolo pása.
Aké benefity plienok navrhnutých špeciálne pre predčasne narodené deti vidíte? Ako sa Vám s nimi pracuje? V čom sa mini plienky líšia od klasických?
Občas sa stalo, že nám z vložky vytiekol obsah stolice, alebo sa nám chlapci vymočili mimo. Teraz dúfame, že bude takýchto komplikácií čo najmenej. Je parádne, že aj naše najmenšie bábätká majú svoju veľkosť plienok, ktorá doteraz neexistovala. Majú jemné manžety, ktoré obopínajú krehké nožičky, nepretekajú a tiché suché zipsy nie sú rušivé. Už nebudeme musieť niekoľkokrát za deň vymieňať všetku bielizeň v inkubátore, bábätká nebudú zbytočne rušené a môžu pokojne spinkať, prospievať a rásť.
Ako učíte rodičov prebaľovať bábätko? Je iné prebaľovanie predčasne narodeného bábätka? Ak áno, tak v čom?
Rodičia na našej jednotke prebaľujú svoje deti až keď sú mimo ohrozenia života. Väčšinou sú to už bábätká pripravené na preklad, alebo dlhšie hospitalizované u nás a nemajú žiadne centrálne venózne katétre. Prebaľovanie v inkubátore je zložitejšie. Je tam obmedzený pohyb rúk, málo miesta, ale šikovná mamička to zvládne hravo.
„Je milé a radostné vidieť našich pacientov aj po desiatich rokoch.
Vtedy si poviem, že moja práca je tá naj.“
Ako prebieha interakcia s rodičmi?
Keď sa narodí bábätko a privezú ho k nám, ako prvý s ním príde do kontaktu jeho otec. Mamička má ešte popôrodné, posekciové povinnosti. Vďaka iniciatíve OZ malíček máme k dispozícii fotoaparáty, ktoré tlačia instantné fotografie. My mamičke dieťatko odfotíme a doktor, ktorý ju informuje o zdravotnom stave dieťatka, jej fotografiu v rámiku odovzdá. Väčšinou sa to udeje do dvoch hodín. Ako náhle je mamička schopná presunu, príde v doprovode otecka alebo zdravotníka. Rodičia môžu prísť za dieťatkom kedykoľvek, môžu byť u nás dlhšie, ale aj kratšie a častejšie. Môžu bábätku čítať rozprávky, dotýkať sa ho, neskôr klokankovať. Mamičky si u nás môžu odsať materské mlieko pre svoje bábätko.
Čo je najväčšou radosťou sestry, ktorá sa stará o predčasne narodené bábätká?
Najviac nás teší, keď nás prídu navštíviť už naši bývalí pacienti, po roku, po dvoch, je milé a radostné ich vidieť aj po desiatich rokoch. Vtedy si poviem, že moja práca je tá naj.
Veľkým pomocníkom pre rodičov predčasne narodených detí je aj OZ malíček.Ako vznikla táto iniciatíva a čo presne združenie ponúka?
OZ malíček je združením rodičov predčasne narodených detí, ktoré bolo založené v roku 2011. Slúži ako most medzi rodinami a nami – odbornou verejnosťou, aby sme spolu prispeli k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Z množstva aktivít by som vyzdvihla najmä pomocnú ruku a psychickú podporu pre čerstvých rodičov predčasne narodeného bábätka. Pre rodičov je veľmi dôležité vedieť, že v tom nie sú sami. Že je tu niekto aj pre nich, na koho sa môžu v tých ťažkých chvíľach obrátiť, kto rozumie ich strachu, kto si ich vypočuje, objíme ich, poplače si s nimi a dodá im silu bojovať ďalej.
Čo najviac pomáha rodičom predčasne narodených detí?
Blízkosť ich dieťaťa, kontakt s dieťatkom, klokankovanie. Potreba byť užitoční, či už len prostredníctvom odsatého materského mlieka alebo hračky, ktorú bábätku kúpili do inkubátora. Samozrejme, aj úsmev, ľudskosť a slušnosť zdravotníckeho personálu.
Kedy predčasne narodené deti najlepšie prospievajú?
Základom je dobrá a kvalitná predpôrodná príprava, bábätká narodené v pericentre a nestresované transportom. Predpokladom pre prosperujúceho malého bojovníka je pôrod bez komplikácií a následná odborná a ľudská starostlivosť o bábätko u nás, alebo kdekoľvek v špecializovaných zariadeniach na Slovensku.
O osobnosti
MÁRIA VREŠTIAKOVÁ je sestrička z Jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka LF SZU a UN v Bratislave. Práci zdravotnej sestry sa venuje už 20 rokov a veľmi si cení každú novinku, ktorá pomôže dozrieť predčasne narodeným deťom.
Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy!
Každým nákupom produktov Pampers v predajniach dm drogerie markt alebo v e-shope mojadm.sk v období od 01. 02. do 31. 03. 2020 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.
Viac informácií nájdete na mojadm.sk/pampers-preemie.