Active Beauty
Relax šitý na mieru?
Text: Antonia Werner, Nina Horcher
čas čítania: min
Relaxačné techniky šité na mieru

Relax šitý na mieru?

Relax je vzrušujúci. Nie každý relaxuje rovnakým spôsobom, no aj napriek tomu pre každého existuje relaxačná technika šitá na mieru. Už ju len nájsť, však?

Konečne víkend! Už len pomyslenie na víkend sa dokáže väčšine ľudom postarať o dobrú náladu. Pritom všetci dúfame, že sa nám cez víkend podarí jedno: relaxovať. Ako však pre seba nájsť tú správnu relaxačnú techniku? Táto otázka zarezonuje najmä vtedy, keď zavládne stres. Či už relaxujete pri zvukových kulisách alebo si zvyknete ísť zabehať: máte kopec možností!

Jedno je isté, relax neznamená ničnerobenie. Keď relaxujete, prebieha v tele, podobne ako v stresových situáciách, veľa fyzikálnych a biochemických procesov. Dôležitú úlohu hrá prepojenie tela a mysle. Presne toto je pre mnohých problém, nedokážu sa po náročnej fáze prepnúť do pohody. No keď objavíte tú správnu relaxačnú techniku, v budúcnosti to zvládnete ľavou zadnou.

Pohoda alebo šport? Poďme teda nájsť tú najvhodnejšiu relaxačnú techniku

V prvom rade: fakt, že vaša najlepšia kamoška sa po hodine jogy cíti ako znovuzrodená ešte neznamená, že sa pri pozdrave slnku dostanete do harmonickej rovnováhy aj vy. Je dôležité, aby ste si vytvorili svoje vlastné rituály a nerobili nič nasilu. Inými slovami, k oddychu nepatrí žiadny stres.

Relax: otázka vkusu

Ako zistiť, ktorá relaxačná metóda vám sadne? Skúste zaostriť na svoje obvyklé návyky. Ergoterapeutka a liečiteľka Doris Ehret-Wemmerová popisuje vo svojej knihe: „Relaxácia podľa typu“ tri skupiny ľudí:

Vizuálnym typom môžu vnášať pokoj a blaho vizualizácie, prostredníctvom ktorých si napríklad dokážu vyvolať príjemnú spomienku.

Akustické typy, na druhej strane, si vedia užiť relax v prírode, upokojuje ich šumenie mora či cvrlikanie svrčkov.

Na kinestétov, ktorí sa vyznačujú zmyslovou vnímavosťou pohybu, zas zázračne pôsobí masáž.

Upokojte telo i myseľ

Mnohí z nás sú po namáhavom týždni fyzicky unavení, no ich myšlienky sa nedokážu upokojiť. Opačne to funguje detto, hlava už môže byť z toľkého myslenia úplne vyčerpaná, no telo stále funguje na plné obrátky. V oboch prípadoch je za stresovú reakciu zodpovedný náš mozog. Relaxácia sa potom stáva výzvou – no pri správnej stratégii je k nej možné dospieť.

Ak ste psychicky vyčerpaní, môže vám pomôcť fyzická námaha: skúste si ísť na hodinku zabehnúť, poupratovať byt alebo zahrať sa s deťmi na naháňačku – uvidíte, hneď budete o krok bližšie k víkendovému pocitu.

Keď ste vyčerpaní skôr fyzicky, platí jedno, upokojte najprv svoju myseľ. Kto podáva každý deň poctivé fyzické výkony – čo je častý prípad mamičiek – tomu šport pomáha len vo výnimočných prípadoch. Čas pre seba a meditácie tu ale dokážu zázraky.

Stres môžete vytancovať

Tí z vás, ktorých život je skôr hektický, môžu vyskúšať Tai-Chi: toto bojové umenie učí meditácií a vnútornému kľudu. Pri cvičení je dôležité správne dýchanie, musí byť v súlade s jemnými pohybmi, len tak môžete dosiahnuť vnútornú rovnováhu a pokoj. Životná sila Chi má pritom prúdiť celým telom. K obnove rovnováhy však môžete dospieť aj inou formou pohybu, skúste tanec alebo vytrvalostné športy.

Ďalšou osvedčenou relaxačnou technikou je Jacobsonova progresívna relaxácia. Zaslúžil sa o ňu americký lekár Edmund Jacobson. Jednotlivé svalové skupiny sú striedavo napínané a uvoľňované, správnym cvičením je možné dosiahnuť hlboký pocit pokoja.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.