Active Beauty
Voda: koľko jej vypiť a prečo je wellnessom pre telo?
Text: Andrea Fallent
čas čítania: min
Dostatok tekutín

Voda: koľko jej vypiť a prečo je wellnessom pre telo?

Táto tekutina bez farby, vône a zápachu je elixírom života, bez ktorého by človek neprežil ani tri dni. Okrem toho má aj ďalšie výnimočné účinky na naše zdravie, vyžarovanie a duševnú rovnováhu. Svoju silu nám dokazuje zvnútra aj zvonka.

Naše telo si pýta viac vody

Potenie, dýchanie, vylučovanie moču: počas dňa stratí naše telo viac ako dva litre vody. Lenže voda je základ života, preto by sme ju mali pravidelne dopĺňať. Naše telo je zo 60 % tvorené tekutinou. Len keď sú tieto zásoby naplnené, môžeme z nich čerpať. Bez vody nie sú všetky tie miliardy buniek v našom tele schopné plniť dôležité životné funkcie a procesy látkovej výmeny. Čím skôr si zvykneme pravidelne piť vodu aj bez pocitu smädu, tým viac nášmu zdraviu prospejeme.
Zosnulý lekár Fereydoon Batmanghelidj bol dokonca presvedčený o tom, že chronický nedostatok vody je príčinou najrôznejších chorôb. Tento poznatok nadobudol začiatkom 80. rokov 20. storočia, keď bol takmer tri roky politickým väzňom v Iráne. V tom období vyliečil viac ako 3000 spoluväzňov, ktorí trpeli bolesťami žalúdka, a to len s pomocou vody. Dnes už poznatky pána Batmanghelidjiho potvrdzujú aj vedci.

Počas horúcich dní potrebujeme viac piť

Ten, kto pije, až keď pociťuje smäd, ubližuje svojmu organizmu. V priemere by mal dospelý človek vypiť minimálne 1,5 litra tekutín. Ideálne rovnomerne počas celého dňa. Pocit smädu je však často pomerne nespoľahlivý. Najmä starí ľudia a malé deti často smäd nepociťujú vôbec. Preto je u nich obzvlášť dôležité dbať na pravidelný prísun tekutín. Pri hrách môže denná spotreba vody u detí a mládeže stúpnuť na dva až štyri litre, a to najmä počas horúcich dní. Potením v teplom letnom období okrem toho naša krv vylučuje elektrolyty. Vápnik, sodík a horčík môžeme získať z minerálnych vôd alebo ovocných a zeleninových štiav zriedených s vodou v pomere 1:2 až 1:4.

Prečo posilniť príjem vody pri lete lietadlom?

Čo na ceste na zaslúženú dovolenku často prehliadame? Vlhkosť vzduchu v lietadle je asi 20 percent, čo je takmer ako na púšti. Naše sliznice v tomto prostredí relatívne rýchlo vysychajú. Z toho dôvodu sa veľmi rýchlo dostaví pocit suchých očí a zvýši sa naša náchylnosť na vírusové ochorenia. Práve preto je prechladnutie po pristátí takým častým javom. Ako s tým bojovať? Na palube lietadla pravidelne dopĺňajte zásoby tekutín nealkoholickými nápojmi, ideálne minerálnou vodou.

Účinný ochladzovací prostriedok

Počas letných mesiacov je pre nás voda aj osvedčeným životabudičom. Ak máte ráno problémy s prebúdzaním, doprajte si sprchu so striedaním teplej a studenej vody. Striedavé ochabovanie (teplo) a sťahovanie (chlad) ciev uchováva ich elasticitu, znižuje náchylnosť na infekčné ochorenia a udržuje pokožku pružnú. Optimum je viacero studených fáz po dobu približne desiatich sekúnd. Medzitým si môžete dopriať teplú vodu po dobu dvoch až troch minút. Sprchu zakončite prúdom studenej vody. Skúste sa inšpirovať pitným režimom ľudí z arabských krajín, ktorí vyznávajú čajovú kultúru. Ľadové nápoje totiž napriek osviežujúcemu dojmu nespôsobujú ochladenie organizmu. Práve naopak, na zohriatie studeného nápoja telo potrebuje veľa energie, kvôli čomu sa zahrieva. Preto je práve počas horúcich dní vhodné piť vlažné alebo len mierne vychladené nápoje.

Upokojenie a dobrý spánok s mokrými nohami?

Vysoké teploty v spálni v kombinácii so stresom – to je snáď ten najhorší predpoklad pre osviežujúci spánok. Keď naša myseľ neúnavne pracuje na plné obrátky, pomôžu nám harmonizovať nervový systém mokré ponožky. Pôsobia ochladzujúco, znižujú krvný tlak a tým upokoja rozbúrenú myseľ. Na tento prírodný prostriedok na lepší spánok budete potrebovať pár ľanových ponožiek so zakončením na vzdialenosť dlane od kolena a pár teplých vlnených ponožiek. Ľanové ponožky ponorte do studenej vody, dobre vyžmýkajte a natiahnite na nohy. Následne si na ne natiahnite vlnené ponožky. Vlhkosť bude vaše chodidlá obklopovať tak dlho, kým to bude príjemné – pokojne aj celú noc. Ak trpíte problémom s kŕčovými žilami, nemali by ste mať ponožky na nohách viac ako 15 minút.

Hor sa do vody

Teplý kúpeľ, plávanie v mori či jazere – voda je zdrojom dokonalého uvoľnenia. Aj šum vĺn alebo žblnkot horského potôčika pôsobia upokojujúco a stimulujú naše zmysly. Svaly sa uvoľnia, dýchanie sa prehĺbi a myšlienky sa rozplynú. A keď pohľad upriete do diaľky, rozšíri sa vám horizont nielen vizuálne. Tieto účinky vám najlepšie padnú po náročnom dni alebo pred ťažkou skúškou: jednoducho si pustite zvuky prírody na CD alebo YouTube a zažeňte ťaživé myšlienky. Modrá je okrem toho farbou uvoľnenia. Vedci skúmajúci stres zistili, že testované osoby mali pokojnejší tep, keď bolo ich pracovisko zariadené v odtieňoch modrej. Voda pôsobí uvoľňujúco aj opticky. Ak zrovna nemáte poruke more, ozdobte si modrými doplnkami svoje pracovisko.

Každodenná vodná rovnováha

Ľudské telo sa skladá zo 60 percent vody, organizmus malých detí dokonca až zo 75 percent. Množstvo funkcií nášho organizmu je na vode absolútne závislé. Patrí medzi ne napríklad rozvod kyslíka a živín, ochladzovanie potením, detoxikačná funkcia obličiek a pečene a podpora imunitného systému zvlhčovaním slizníc, ktoré nás chránia pred infekciami. Za normálnych okolností, t.j. žiadna fyzická námaha, žiadne vysoké vonkajšie teploty, žiadna horúčka, hnačka ani zvracanie, potrebuje človek 35 až 40 mililitrov vody na kilogram hmotnosti. Približne tretinu z toho prijmeme v potrave.

Denný prísun

  • 0,3 l metabolickej vody (vzniká pri látkovej výmene)
  • 0,9 l v strave
  • 1,3 l v nápojoch


Denný výdaj

  • 0,1 l v stolici
  • 0,5 l dýchaním
  • 0,5 l pokožkou
  • 1,4 l močením

Plávanie patrí rozhodne k tým najzdravším druhom športu

Voda odľahčuje chrbticu a kĺby. Dokonca aj pri ľahkom natrhnutí alebo bolestiach svalov si môžete plávanie dopriať bez obáv. Okrem toho pôsobí chladná voda obtekajúca pokožku ako jemná masáž a uvoľňuje stuhnuté svalstvo v oblasti krku, ramien a chrbta. Kto prepadne kúzlu vody, uľaví nielen svojej chrbtici a kĺbom, ale udrží sa aj viditeľne vo forme. Vo vode aktivujeme väčšinu svalových skupín bez nadmerného zaťaženia kĺbov a šliach. Pri plávaní si dokážeme relatívne rýchlo cielene vybudovať svalovú hmotu a zároveň zredukovať tukové vankúšiky. Kto sa pravidelne vrhá do boja s odporom vody, spáli rovnako veľa kalórií ako pri jazde na bicykli.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.