3. Ochorenia srdca
Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí. Nedávne štúdie naznačujú súvislosť medzi črevným mikrobiómom a týmito ochoreniami. Podľa Aedína Cassidyho z Inštitútu globálnej potravinovej bezpečnosti na Queen's University v Belfaste je črevný mikrobióm dôležitý pre trávenie flavonoidov, ktoré môžu zabrániť napríklad vysokému krvnému tlaku. Flavonoidy sa nachádzajú okrem iného v čaji a mali by sa konzumovať pravidelne.
4. Čaj vs. meditácia
V Japonsku čaj nie je len nápoj, je to životný štýl – to sa odráža aj v ich čajovom obrade. Japonský rituál sa dá v jednoduchšej verzii realizovať aj v bežnom živote. Urobme si na chvíľu z pitia čaju obrad: Ak budete vedome pozorovať stúpajúcu paru, cítiť teplo v tele a vnímať chuť, objavíte podobnosti s mindfulness meditáciou.
5. Kofeínová podpora pre vlasy
Poznáme to z mnohých
šampónov: kofeín posilňuje vlasy a dokonca dokáže bojovať proti vypadávaniu vlasov. Čierny čaj vás teda nielen udrží v bdelom stave, ale tiež poženie vaše vlasy ku kráse a sile. Nalejte si na vlasy vychladený čierny čaj a potom ich dôkladne opláchnite. Pitie zeleného čaju môže pomôcť aj pri vypadávaní vlasov vďaka jeho účinku ako DHT blokátora proti testosterónu.
6. Pitie čaju môže znížiť úmrtnosť
Zelený čaj dokáže nielen predchádzať vážnym ochoreniam, ale aj udržať tie existujúce na uzde. Vedci vykonali štúdiu s Japoncami trpiacimi cukrovkou 2. typu. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pili aspoň štyri šálky zeleného čaju denne, mali o 40 percent nižšiu úmrtnosť ako ľudia, ktorí zelený čaj nepili vôbec. Napriek tomu, pitie čaju nenahrádza lekársku liečbu, ale môže mať podporný účinok.