Active Beauty
Príroda namiesto fitka: 5 nápadov, ako si zašportovať vonku
čas čítania: min
Outdoor Workout

Príroda namiesto fitka: 5 nápadov, ako si zašportovať vonku

Šup von z fitka, dnes sa cvičí vonku! Chcete objaviť ten správny druh športu, ktorý by vás bavil a dal sa zosúladiť aj s vaším každodenným životom? Pár nápadov by sme pre vás mali.
S novým druhom športom sa oplatí začať kedykoľvek. Outdoorové športy sú nielen zábavné, ale aj mimoriadne efektívne. Taký dobrý outdoor workout sa odporúča praktizovať kľudne aj v strede veľkomesta, hovorí o tom aj jedna štúdia Kodanskej univerzity. Nezáleží na tom, či si zacvičíme v meste, v lese alebo na horách: Ustavične sa meniace podmienky v exteriéri sú výzvou pre naše telo a aj myseľ. Hrboľaté cesty, protivietor, ktorý nám šľahá do tváre alebo výstupy, do ktorých musíme vložiť všetky svoje sily – to všetko zaťažuje svaly a šľachy viac ako cvičenie vo fitness štúdiu. Popri tom si trénujeme aj pozornosť a tiež reakčné schopnosti. A ďalšia výhoda pre fitness lenivcov: Pri outdoorovom športe beží čas rýchlejšie ako na monotónne vrčiacom bežiacom páse.


Takto si nájdete ten vhodný outdoorový šport

Chcete objaviť ten správny druh športu, ktorý by vás bavil a dal sa zosúladiť s vaším každodenným životom? Tieto otázky vám pomôžu zorientovať sa, ktorým smerom by ste sa mali vydať:
  • Ktorý druh športu by mi teraz prospel?
  • Aké fyzické danosti si tento šport vyžaduje?
  • Čo práve teraz potrebujem – akciu a výzvu alebo skôr pokoj a rovnováhu?
  • Čo ma tešilo v detstve?
  • Ako v sebe znovu objaviť túto radosť?

5 nápadov, ako si zašportovať vonku

1. Beh

Outdoorová klasika. Že sa vám beh zdá nudný? Neexistuje!

Vhodný pre: všetkých, ktorí si chcú zlepšiť kondíciu.
Vybavenie: správna obuv. Určite si nechajte poradiť v špecializovanom obchode.
Dobrý na: vytrvalosť a kardiovaskulárny systém.
Tipy na začiatok: nezačínajte hneď naplno, tri tréningové jednotky po 30-60 minút za týždeň poslúžia ako dobrý štart. So zlepšujúcou sa kondíciou môžete postupne meniť aj bežecké trasy. Správne sa nabudiť určite pomôžu aj fitness aplikácie, ako napríklad „Strava“.


2. Bodyweight exercises

Dostať telo do formy bez akýchkoľvek posilňovacích strojov – presne táto myšlienka stojí za trendovým bodyweight cvičením.

Vhodný pre: všetkých, začiatočníčky a tiež pokročilé.
Vybavenie: postačí obyčajná podložka, zapojte do cvičenia aj prvky z okolia: ako skvelí pomocníci poslúžia aj lavičky v parku či kmene stromov.
Dobré na: svalstvo stredu tela, takzvaný „core“.
Tipy na začiatok: začnite zľahka s dvomi až tromi tréningovými jednotkami v trvaní 45 minút týždenne. Pri outdoorových cvičeniach dokážu úžasne podporiť aj aplikácie ako „Freeletics“ alebo „Kernwerk“ .


3. Kalistenika

„Kalistenika“ je výraz gréckeho pôvodu a znamená „dobrá sila“. Aj tento druh športu sa zakladá na cvičení s vlastnou váhou a je aktuálne obrovským hitom v New Yorku.

Vhodná pre: všetkých, ktorí chcú budovať a zlepšovať schopnosť ovládať svoje telo a získať silu.
Vybavenie: bradlá, tyče a lavičky na ihriskách alebo vlastných športových parkoch alebo stroje na outdoorových workout cvičiskách.
Dobrá na: celé telo.
Tipy na začiatok: začnite so základnými cvikmi, ako sú zhyby, kliky a drepy. Krok po kroku potom prechádzajte na ťažšie cviky. Návod, ako cvičiť kalisteniku, nájdete napríklad aj na Youtube.


4. Plávanie

Či už si zaplávate v bazéne alebo v jazere – plávanie je skutočne zábava a odkedy prišlo do módy plávanie vo voľnej prírode (a to aj v chladných ročných obdobiach!), opäť sa mu venuje viac pozornosti.

Vhodné pre: všetkých, predovšetkým pre tých, ktorých trápia bolesti kĺbov.
Vybavenie: určite sa oplatí investovať do kvalitných plaveckých okuliarov – mimochodom existujú aj okuliare pre ľudí so zrakovými vadami.
Dobré na: predovšetkým ramená, zlepšenie čerpacieho výkonu srdca a tiež pľúca.
Tipy na začiatok: kurzy plávania pre dospelých sú dobrý nápad, človek si tak opráši techniky plávania. Najlepšie je začať so štýlom prsia, kraul je značne náročnejší. Na začiatok je dobré zaplávať si dva- až trikrát týždenne aspoň po 45-60 minút.


5. Qigong

Outdoorový šport pre viac pokoja v duši: Meditačné dýchanie, pohybové cvičenia a cvičenia na zlepšenie koncentrácie z Ďalekého východu v nás nastolia rovnováhu.

Vhodné pre: všetkých, ktorí pociťujú napätie v chrbte, nohách a ramenách a ktorí sa nedokážu správne vypnúť.
Vybavenie: pekné pokojné miesto na čerstvom vzduchu.
Dobré na: precítenie tela a nastolenie vnútornej rovnováhy.
Tipy na začiatok: aby ste sa naučili cvičiť správne a efektívne, investujte do kurzu. Začiatočníčky cvičia qigong zhruba 20-40 minút tri- až päťkrát týždenne.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.