Active Beauty
5x koniec mastným vlasom
Text:
čas čítania: min
Poradňa

5x koniec mastným vlasom

Časté umývanie rýchlo sa mastiacich vlasov nie je tou správnou cestou, skôr naopak. Ako sa popasovať s mastnými vlasmi? Pomôžu rady expertov a tipy na účesy.

Aj keď sedíme doma na home-office či sa s ľuďmi stretávame kvôli bezpečnosti len s odstupmi, pocit čerstvo umytých vlasov je aj tak na nezaplatenie. Ale len čo si umyjete vlasy, ani sa nenazdáte a už zase pôsobia mastne? To nepoteší nikoho. Zozbierali sme poznatky expertov z jednotlivých dm kaderníckych štúdií: odborníci radia, ako udržať prirodzenú rovnováhu pokožky hlavy a zabojovať proti mastným vlasom. No čo keď napríklad potrebujete z domu vypadnúť narýchlo? Áno, máme pre vás núdzové triky a účesy na zamaskovanie mastných vlasov.

Prečo mám mastné vlasy?

Problém mastiacich sa vlasov obvykle spočíva vo zvýšenej produkcii mazových žliaz na pokožke hlavy. Má to však aj dobré stránky: prirodzený maz udržiava naše vlasy zdravé a lesklé. No permanentne veľmi mastné nás iritujú. Čo robiť? Znížiť produkciu mazových žliaz opäť na optimálnu.

Ako predchádzať tomu, aby sa vlasy mastili?

  1. Správne sa stravujte:

Áno, zdravá a vyvážená strava nevplýva blahodarne iba na zvyšok tela, ale aj na našu pokožku hlavy a jej produkciu mazu. Pretože potraviny obsahujúce hlavne rafinované uhľohydráty, tuky alebo cukry stimulujú produkciu mazu v pokožke. Tiež sa skúste vyhýbať tak často, ako sa len dá, spracovaným potravinám.

  1. Používajte vhodné šampóny

  • Výber šampónu prispôsobte vášmu typu vlasov a vyhnite sa prípravkom obsahujúcim zložky, ktoré dráždia pokožku:
    • Silikóny zaťažujú vlasy a zanechávajú na pokožke hlavy chemické zvyšky, čoho následkom je, že mazové žľazy vo finále produkujú viac mazu. Treba spozornieť, ak sa na zozname zložiek produktu nachádzajú tie, ktoré končia na „-cone“ alebo „-conol“.
    • Tenzidy a sulfáty ako „Sodium Laureth Sulfat (SLES)“ dráždia aj vysušujú pokožku hlavy, čo opäť len stimuluje produkciu mazových žliaz. Tenzidy sa však používajú aj v mnohých vlasových prípravkoch prírodnej kozmetiky, vystupujú v nich pod názvom „Sodium Coco Sulfat“.
    • Tiež parabény (konzervačné látky) a parfumy dráždia zbytočne pokožku a okrem vedľajšieho účinku mastenia sa vlasov môžu byť aj spúšťačom alergií.
  • Siahnite radšej po jemných a zvláčňujúcich šampónoch, ktoré nedráždia pokožku hlavy a sú také šetrné, že ich teoreticky môžete používať aj na dennej báze.

Výbornými pomocníkmi na obnovenie rovnováhy mastnej pokožky hlavy sú napríklad šampóny s výťažkami citrónovej trávy. Šampóny s výťažkami z mäty majú okrem revitalizačných aj ochladzujúce účinky a nádherne rozžiaria vlasy.

  • Tip: šampón uchovávajte v chladničke, citeľne tak po umytí zvýšite efekt práve umytých vlasov!
  1. Umývajte si vlasy správne:

  • Čo už vieme: studená voda je zdravá. Skúste si aj vlasy umyť studenou vodou. Póry na pokožke hlavy sa pôsobením chladu stiahnu a pokožka sa bude menej mastiť.

A trik na oklamanie nepriateľa, keď sa už inak nedá: minimálne na konci sprchovania si hlavu ešte raz opláchnite studenou vodou.

  • Neumývajte si vlasy príliš často. Zo začiatku to bude vnútorný boj, ale verte – výsledok je zaručený! Odborníci z dm kaderníckych štúdií odporúčajú, že ideálna frekvencia umývania vlasov je tak 1 až 2 krát do týždňa. Pokožka hlavy je citlivá a nezmení sa z večera do rána. Ale keď budete citlivú pokožku hlavy ošetrovať a patrične sa o ňu starať po týždne či dokonca mesiace, navrátite jej stratenú rovnováhu. V najhoršom prípade si umyte len chvost alebo vrch vlasov.
  • Vlasy si umývajte správne: pokožku hlavy nedrhnite pri korienkoch, jemne ju masírujte krúživými pohybmi.
  1. Kondicionér používajte správne:

  • Kondicionér či masku na vlasy nenanášajte na korienky, zapracujte ich až od stredu dĺžky vlasov.
  • Tajná rada, ako intenzívne ošetriť jemné vlasy, aby nestratili na objeme: Reverse Hait Washing! Alebo inak povedané obrátené umývanie vlasov. Postup je úplne jednoduchý: na suché vlasy najprv nanesieme masku alebo kondicionér, necháme chvíľku pôsobiť a až následne vlasy umyjeme šampónom.
  1. Správny styling:

  • Správna kefa na vlasy dokáže zázraky: namiesto kief s prírodnými štetinami (ktoré maz z pokožky hlavy úspešne roznesú aj do celej dĺžky vlasov) radšej siahnite po kefách s umelými štetinami.
  • Pozor na vyššie teploty: je nutné sa naučiť, ako správne fénovať vlasy. Ideálne si vlasy nefénujte vôbec, keď sa však už inak nedá, vlasy fúkajte zdola nahor po častiach.
  • Pokiaľ možno vyhnite sa po umytí vlasov ošetrujúcim prípravkom s obsahom silikónov či olejov.
  • A aj keď je to ťažké: pokúste sa často sa vlasov nedotýkať, roznášate si tak do vlasov maz z pokožky hlavy.

Vhodné účesy pri mastných vlasoch

OK, aj keď sa snažíme zdravo sa stravovať, používame na vlasy správne ošetrujúce prípravky a vlasy si aj správne umývame: niekedy proste musíme z domu vypadnúť narýchlo a tým pádom potrebujeme aj nejaké vhodné rýchle riešenie. Tu sú traja účesoví záchrancovia:

  • Skúste štýlovú čelenku alebo šatku. Šmahom ruky tak zakryjete tie najmastnejšie partie.
  • Vlasy si učešte do konského chvosta, mokrý ulízaný look je predsa chic!
  • Staré, dobré, vyskúšané: keď máte naponáhlo, suchý šampón jednoducho musíte mať vždy poruke. Mimoriadne efektívne je používanie suchých šampónov s farebným nádychom, ktoré na vlasoch nezanechajú biely povlak. Blondínkam na tento účel úplne postačí detský zásyp!
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.