Farbenie vlasov rastlinnou farbou: s týmito tipmi je úspech zaručený
Či už chcete oživiť svoju prirodzenú farbu vlasov alebo jemne prekryť prvé šediny - rastlinná farba na vlasy je rozhodne šetrnejší spôsob farbenia vlasov. Naše odborníčky poradia, na čo pri takomto farbení dbať.
Na rozdiel od rastlinných farieb na vlasy obsahujú bežné komerčné farby na vlasy chemické prídavné látky, ako napríklad amoniak alebo peroxid vodíka. Tieto látky neškodia len životnému prostrediu, ale z dlhodobého hľadiska poškodzujú aj štruktúru vlasov. Chemické farby totiž za účelom dosiahnutia optimálnych farebných výsledkov a hĺbkového a dostatočného preniknutia farebných pigmentov zdrsňujú vrchnú vrstvu vlasovej kutikuly. Z dlhodobého hľadiska to vlasy vysušuje a vlasy sa stávajú krehkými, sú náchylné na štiepenie končekov a tiež lámanie. Avšak rastlinné farby na vlasy – to je celkom iná pesnička!
Rastlinné farby na vlasy so svojimi prirodzenými farebnými pigmentami obaľujú vrchnú štruktúru vlasov. Práve tá chráni vlasy pred škodlivými vplyvmi prostredia a zabraňuje ich vysušovaniu. Rastlinné farby na vlasy obsahujú prírodné rastlinné výťažky, ako je henna, indigo alebo cassia. Ideálne sú aj ďalšie prírodné zložky, ako napríklad škrupiny vlašských orechov, kurkuma alebo čaj z kvetov ibišteka, ktoré farebný výsledok dokonale zintenzívnia.
V súčasnosti sú na trhu moderné farby na vlasy na rastlinnej báze, ktoré obsahujú minimálne množstvo chemikálií, skutočne ale toľko, koľko je potrebné na dosiahnutie žiarivého a predovšetkým viditeľne dôrazného farebného výsledku. Pretože: „Rastlinné farby na vlasy nemajú stopercentnú kryciu schopnosť," hovoria Susanne Forobosko a Janine Hausegger, školiteľky kvality pre kadernícke štúdiá dm. S odborníčkami sme sa porozprávali o výhodách a nevýhodách rastlinných farieb na vlasy a o tom, na čo dať pri farbení týmito farbami pozor.
Aké má farbenie rastlinnými farbami na vlasy výhody?
„Najlepšie výsledky, čo do farbenia vlasov rastlinnými farbami, zaznamenávajú veľmi teplé farby, zväčša červenkastá farba. Farba obalí vrstvu kutikuly a dodáva vlasom lesk. Čím častejšie sa rastlinná farba na vlasy používa, tým lepší je farebný výsledok," hovorí Susanne Forobosko.
Pre koho sú vhodné rastlinné farby na vlasy?
„Hlavnou výhodou rastlinných farieb na vlasy je, že sú šetrné k vlasom, takže sú vhodné pre všetkých tých, ktorí dokážu oceniť prírodné produkty. Keďže rastlinné farby na vlasy obsahujú prírodné rastlinné látky, ako sú kvety, stonky, semená alebo korienky, obsahujú aj menej chemických prídavných látok a preto sú šetrné k štruktúre vlasov," zdôrazňuje Janine Hausegger.
Na čo si dať pozor pri farbení rastlinnými farbami na vlasy?
„Rastlinnými farbami nie je možné vlasy zosvetliť, ani nimi na 100 % rovnomerne prekryť šediny. Farebný výsledok vždy závisí od východiskovej farby. Rastlinné farby na vlasy majú zvyčajne červenkastú pigmentáciu a studené tóny sa dosahujú len veľmi ťažko, prípadne vôbec," hovorí odborníčka.
Sú rastlinné farby na vlasy vhodné na šedivé vlasy?
„Rastlinné farby na vlasy sú schopné prekryť biele alebo šedivé vlasy, avšak nie na 100 %. Na bielych vlasoch sa pri farbení rastlinnými farbami dosahujú výraznejšie farebné výsledky. Prírodné farby sa prispôsobujú prirodzeným bielym a sivým odtieňom vlasov a preto vyzerajú veľmi prirodzene. Čím častejšie sa vlasy rastlinnou farbou farbia, tým lepší a dlhotrvajúcejší je výsledok," dodáva Susanne Forobosko.
Na čo si dať pozor pri farbení rastlinnými farbami na vlasy, ak sa vlasy predtým alebo potom odfarbujú?
„Ak sa vlasy po použití rastlinnej farby na vlasy následne odfarbujú, farebný výsledok môžu extrémne zmeniť farebné odchýlky. Preto odporúčame najprv zafarbiť na skúšku len jeden pramienok vlasov, či už doma alebo v kaderníckom štúdiu. Keďže rastlinná farba na vlasy nie je schopná zosvetliť prirodzené vlasy a môže ich iba tónovať, rastlinné farby sa neodporúča aplikovať na vlasy, ktoré už boli predtým odfarbené," zhodujú sa odborníčky.
Ako možno zintenzívniť farebný výsledok rastlinných farieb na vlasy?
„Na dosiahnutie dokonalého výsledku odporúčame z vlasov dôkladne odstrániť zvyšky stylingových a ošetrujúcich prípravkov. Podľa toho, aký je cielený farebný odtieň, neodporúčame farbu miešať s vodou, ale s čajom príslušného odtieňa. Čierny čaj je vhodný na tmavé vlasy a harmančekový zasa na svetlé. Červené tóny je možné krásne dosiahnuť napríklad primiešaním čaju z ibiškových kvetov."
Tipy od odborníčok na farbenie vlasov s rastlinnými farbami:
- Farby na vlasy na rastlinnej báze by sa mali vždy nanášať na čerstvo umyté a uterákom vysušené vlasy.
- Farba sa mieša nasledovne: Privedieme nakrátko do varu vodu, potom ju necháme mierne vychladnúť, pretože príliš horúca voda by rastlinné zložky spálila. V dôsledku toho by farba prišla o výživné zložky rastlinného pôvodu. Na druhej strane, ak by sa použila na miešanie príliš studená voda, farby by sa nemohli správne rozvinúť.
- Na zabránenie vysychania farbiacej hmoty počas aplikácie odporúčame zakryť vlasy potravinovou fóliou.
- Namieste je používať rukavice, zabránime tak neželanému pofarbeniu.
- Aby sme dosiahli čo najtrvácnejšie farebné výsledky, na ošetrenie vlasov odporúčame používať prípravky na starostlivosť o farbené vlasy.