Svrbenie pokožky hlavy: 5 tipov od dermatológa pre zdravú pokožku hlavy
Svrbí vás pokožka hlavy a nepríjemné lupiny nezmiznú ani po dôkladnom umytí vlasov? Často je to spôsobené suchým vzduchom z kúrenia a čapicami v zime. Tieto rady od dermatológa vám pomôžu dosiahnuť zdravú pokožku hlavy!
Už žiadne svrbenie pokožky hlavy vďaka týmto piatim tipom!
1. Vyhnite sa tepelnému stylingu pri svrbivej pokožke hlavy
Ak je to možné, fén, kulmu a žehličku na vlasy by ste mali často nechávať v zásuvke, pretože vysušujú pokožku hlavy. Príliš horúca voda tiež počas umývania odstraňuje z pokožky hlavy vlhkosť a ochranné lipidy. Všeobecné pravidlo: "Snažte sa neumývať si vlasy príliš často. Každodenné umývanie vlasov môže spôsobiť rozpoznateľnú alebo viditeľnú nerovnováhu v pokožke hlavy, a tým ju odmastiť," hovorí viedenská dermatologička Verena Beck. Ak sa vlasy predsa len začnú mastiť pred ďalším plánovaným umývaním vlasov, rýchlym a účinným prostriedkom je suchý šampón. "Pri používaní suchého šampónu sa vždy uistite, že ste ho dobre rozčesali a venujte pozornosť zloženiu," radí dermatologička.
Keď sa oteplí, noste klobúk. Slnko poškodzuje pokožku hlavy, aj keď sú vlasy husté. Najmä svetlé typy pokožky a vlasov a ľudia so svetlými miestami potrebujú UV ochranu vlasov - všetci ostatní potrebujú UV ochranu aspoň na temene hlavy. Preto by každá plážová taška mala obsahovať vlasové prípravky s UV filtrami. Ešte lepšie: nemastné spreje na ochranu pred slnkom, ktoré majú výrazne vyššie filtre.
2. Správny hrebeň či kefa na vlasy
Dobrá kefa na vlasy je samozrejme nevyhnutná pre správnu starostlivosť. Kvalitná kefa vlasy nielen rozčesáva, ale stará sa aj o pokožku hlavy. Doktorka odporúča prírodné kefy na vlasy. "Pri česaní nezabúdajte na pokožku hlavy. Jednoducho ju pri každom ťahu kefy jemne masírujte. Tým sa vyprodukovaný maz rovnomerne rozloží po celých vlasoch. Maz pôsobí ako prírodný balzam, dodáva vlasom lesk a kefovanie hydratuje pokožku hlavy."
Dôležité: Kefy alebo hrebene pravidelne čistite šampónom a odstraňujte z nich vlasy, šupinky a zvyšky.
3. Takto dôležitý je peeling pokožky hlavy
Okrem lupín zostávajú na pokožke hlavy aj zvyšky po stylingu. Tieto zvyšky môžu byť také odolné, že ich nedokáže úplne odstrániť ani hĺbkovo čistiaci šampón. Jednoduché riešenie: raz týždenne dôkladne premasírujte pokožku hlavy peelingom, nechajte pôsobiť približne štvrť hodiny a potom dôkladne opláchnite. Peeling pokožky hlavy prospieva aj rastu vlasov, pretože ak zvyšky prípravku blokujú vlasový folikul, vlasy rastú pomalšie a môžu dokonca predčasne vypadávať.
4. Domáci liek na svrbiacu pokožku hlavy
Jablčný ocot je všestranný: pomáha regulovať hodnotu pH pokožky hlavy, a preto bojuje proti suchým šupinkám. Zároveň znižuje svrbenie a má dezinfekčný účinok proti plesniam a baktériám. Môže tiež spomaliť obnovu buniek pokožky hlavy.
Takto to funguje: Zmiešajte dve polievkové lyžice s jedným litrom čistej vody a vmasírujte do vlasov po umytí. Potom opláchnite. Ale nemusíte, kyslý zápach zmizne, keď zaschne. Dermatológ odporúča aj ďalšie potraviny, ako napríklad výživný pivný oplach na vlasy alebo výživnú masku z vajec.
5. Strava pre zdravú pokožku hlavy
Nevyvážená strava môže mať negatívny vplyv na pokožku hlavy a zhoršiť existujúce problémy. Napríklad nárazová diéta môže mať na pokožku hlavy vplyv aj po troch mesiacoch. Aj keď sa stravujete bez mäsa, mali by ste dbať na dostatočný prísun živín a dopĺňať najmä vitamín B12. Nie je vaša strava vždy vzorná z dôvodu nedostatku času? Potravinové doplnky so zinkom, meďou, selénom a biotínom chránia pred problémami s vlasmi a pokožkou hlavy.
Okrem vonkajších vplyvov a nevyváženej stravy môžu mať na zdravú pokožku hlavy negatívny vplyv aj hormonálne zmeny alebo chronický a psychický stres.
Dôležité: Okrem všetkých týchto malých rád a pomocníkov platí aj toto: V prípade náhlych alebo dlhotrvajúcich a bolestivých zmien na pokožke hlavy by ste sa mali obrátiť na dermatologickú ambulanciu.