Vegánska starostlivosť o vlasy: Čo ju robí výnimočnou
Dôvodov, prečo sa chcú ľudia vyhnúť konzumácii produktov živočíšneho pôvodu, existuje mnoho. Ich rozhodnutie môže mať pozadie environmentálne alebo im ide o zníženie utrpenia zvierat. Fakt, že vegáni sa v rámci svojho životného štýlu zriekajú aj konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov, je samozrejmosťou. Možno by vám však nenapadlo, že aj kozmetické produkty môžu obsahovať zložky živočíšneho pôvodu.
Šesť faktov o vegánskej vlasovej kozmetike
Vegánska vlasová kozmetika je čím ďalej tým obľúbenejšia. Týchto šesť faktov vás môže zaujímať.1. Aké zložky nemá vegánska vlasová starostlivosť?
Musia vôbec šampón, kondicionér a iné produkty obsahovať zložky živočíšneho pôvodu? Odpoveď je, nemusia, ale mnohé výrobky zložky živočíšneho pôvodu obsahujú. Napríklad keratín pre posilnenie vlasov sa vyrába z kopýt alebo peria. Obľube sa v oblasti vlasovej kozmetiky teší aj tekutý hodváb. Má skvelé hydratačné účinky a vo vlasoch sa postará o hodvábny lesk. Hodvábny proteín sa získava z vlákien kokónu priadky morušovej a vegánskeho pôvodu teda rozhodne nie je.2. Vďaka čomu fungujú vegánske vlasové produkty?
Síce niektoré živočíšne zložky majú v jednotlivých výrobkov svoju dôležitú funkciu, vegánskych alternatív existuje pomerne veľa. Tu je prehľad tých najbežnejších:
- Urea: Názov tejto zložky na prvé počutie veľmi lákavo neznie – skutočne sa ňou myslí močovina. Ale to, čo sa kedysi získavalo z konského moču, sa dnes vyrába synteticky. Znamená to, že močovina nie je živočíšneho, ale ani rastlinného pôvodu. Tiež to znamená, že výrobky s obsahom tejto zložky sa nepovažujú za prírodnú kozmetiku! Urea vlasy hydratuje, znižuje elektrostatický náboj vo vlasoch a tie sa vďaka nej aj ľahšie rozčesávajú.
- Proteíny: Na základe svojich hydratačných a tiež vlasy posilňujúcich účinkov sa vo vegánskej kozmetike na vlasy časti používajú ovsené a sójové proteíny.
- Za studena lisované oleje: Sušené semená rastlín sa nalisujú za tepla, čím sa v nich zachovávajú cenné živiny a vitamíny. Spektrum je pomerne široké, od avokádového oleja až po olej mandľový. V závislosti od toho, pre aký olej sa rozhodnete, môžu oleje zabrániť štiepeniu končekov, môžu hydratovať, dodať lesk alebo sa postarať o väčší objem.