Vyžehlite si vlasy v 6 krokoch
Horúca žehlička, coolovejší look: načo treba dbať pri žehlení vlasov.
Pre mnohé z nás patrí žehlička k základnému vybaveniu kúpeľne. Pretože žiadny iný stylingový pomocník nám nezabezpečí tak rýchle a skvelé výsledky ako žehlička. Aj samotní profíci len ťažko dosiahnu tak úžasný vyhladený look po fúkaní cez okrúhlu kefu. Predtým, ako sa naše vlasy ocitnú medzi dvomi horúcimi platňami, je dôležité ich na to patrične pripraviť. Trénerka kvality pre dm, Susanne Forobosková, nám prezradí tie najdôležitejšie triky.
Žehlenie vlasov: 6 tipov pre hodvábne lesklé vlasy
1. Vlasy si nikdy nežehlite, ak sú ešte vlhké
Najdôležitejšie pravidlo pri žehlení vlasov: vlasy by sa mali žehliť len vtedy, ak sú úplne suché. Pretože ak sa vlasy v mokrom stave dostanú do kontaktu s extrémne horúcimi keramickými platňami, môže dôjsť k ich trvalému poškodeniu.
Dôvodom je: žehlička sa môže zohriať až na 230 stupňov. Z mokrých vlasov sa počas žehlenia odparuje veľa vody. Ak sa potom dostanú vlhké vlasy do kontaktu s horúcimi platňami žehličky, k bolestivým popáleninám pokožky hlavy a korienkov dochádza pomerne často. V najhoršom prípade to môže skončiť vypadávaním, lámaním vlasov či rozštiepenými končekmi.
Odborníčka radí: „Vlasy si vopred vyrovnajte tak, že ich vyfúkate cez veľkú plochú kefu na rozčesávanie alebo cez okrúhlu kefu!“ Tak sa postaráte o to, že hladký look vám vydrží dlhšie – a na niekoľko nasledujúcich dní si ušetríte pár opätovných žehlení.
2. Aká horúca môže byť žehlička?
Skrátka: záleží to na štruktúre vlasu. Väčšina výrobcov odporúča na žehlenie riedkych, chemicky upravovaných a poškodených vlasov teploty medzi 120 a 150 stupňov. Prirodzené, zdravé vlasy znesú aj teplotu 200 stupňov. Ak sú vlasy nepoddajné a veľmi vlnité, môže byť teplota žehličky aj vyššia. Platí tu však hranica maximálne 230 stupňov.
A tip od trénerky kvality pre dm: „Po vyžehlení vlasov vždy použite produkty ako napríklad olej na vlasy! Vlasy budú vďaka nim krásne lesklé.“
3. Nikdy bez prípravkov na ochranu vlasov pred teplom!
Každé žehlenie vlasov pre ne znamená extrémnu situáciu. Vlasy sú totiž viac namáhané, ak sú vystavené horúcim keramickým platniam ako keď ich napríklad fénujeme alebo češeme kefou. Skúste začať vyživujúcim hydratačným šampónom a kondicionérom.
Ďalší krok – skôr ako začnete vlasy žehliť – nikdy nevynechajte prípravky na ochranu vlasov pred teplom. Tieto produkty vytvoria na vlasoch film, ktorý sa postará o to, aby vlasy neprišli pôsobením vysokej teploty o viac vlhkosti ako je to nutné. Okrem toho film zvýrazní aj účinok samotného stylingu.
„Prípravky na ochranu pred teplom jemne vmasírujte do dĺžky ako aj do končekov suchých vlasov, pričom naozaj treba dbať na to, aby boli vlasy úplne suché,“ radí expertka.
4. Žehlite prameň po prameni
Aj keď máte naponáhlo: ak žehličkou zaberiete naraz príliš široký prameň vlasov, k želanému výsledku sa veru nedostanete! A dokonca hrozí, že sa vlas zlomí pri korienku. A preto: vlasy si rozdeľte to prameňov, navrchu hlavy ich pripnite sponkami a potom prameň po prameni plynule prechádzajte žehličkou. Pri žehlení vlasov je však podstatná rýchlosť! Ak po prameni prejdete príliš rýchlo, musíte ho potom vyžehliť ešte raz. A poškodené vlasy predsa nechceme. Ale ani prechádzať po prameni príliš pomaly nie je v poriadku, vlasy totiž môžete spáliť.
„Správna technika žehlenia spočíva v týchto krokoch: vlasy pekne vyhlaďte, napnite a následne prichyťte žehličkou a ťahajte smerom dolu.,“ hovorí trénerka kvality pre dm.
5. Ktorá žehlička je tá správna pre vás?
Na trhu sú žehličky v rôznych prevedeniach – a nie nadarmo: už pri kúpe by ste mali pre zvolenie si toho správneho modelu zohľadniť parametre ako štruktúra a dĺžka vlasov. Dôležitú rolu tu pritom hrajú výhrevné články: žehličky s keramickými platňami na rozdiel od tých (cenovo výhodnejších) s oceľovými vám zaistia rovnomerné rozloženie tepla po celej ploche platní. Okrem toho keramický povrch lepšie kĺže po vlasoch.
Malé a úzke modely sú ideálne, ak máte krátke vlasy alebo ak potrebujete žehličku na vyrovnanie ofiny. Čím máte vlasy dlhšie a pevnejšie, tým väčšiu a širšiu žehličku by ste si mali zadovážiť.
Náš tip: Na skrotenie príliš nepoddajných vlasov existujú na trhu špeciálne krémy na vyhladenie vlasov.
6. Vyžehlite si aj ofinu
Ofine sa musíte povenovať osobitne. V rámci predprípravy najprv vyfúkajte ofinu cez guľatú kefu. Želaný výsledok sa dá obvykle dosiahnuť na ofine aj bez použitia žehličky. Ak sa to však nepodarí, nech sa páči, zaručený trik: „Vlasy oddeľte priečne smerom k čelu. Čím menšie pramienky sa vám podarí oddeliť, tým bude výsledok krajší. Ak sa vám žehličkou nepodarí dostať až ku korienkom, jednoducho začnite vyrovnávať vlasy dve centimetre od nich. Potom už len opatrne žehlite po obvode hlavy smerom dole a pramene ťahajte smerom dovnútra.