Active Beauty
ADHD: Prečo sa u žien často zistí neskoro?
čas čítania: min
Chaos v hlave

ADHD: Prečo sa u žien často zistí neskoro?

Zabúdanie kľúčov, neschopnosť sústrediť sa na domáce úlohy, nízky prah frustrácie... Ak sa na to pozrieme individuálne, áno, toto sa môže stať hocikomu. Ak sa však tieto príznaky vyskytnú súborne a dejú sa počas dlhšieho časového obdobia, môžu to byť príznaky ADHD.

ADHD: Čo všetko by ste mali vedieť o poruche pozornosti či hyperaktivite

ADHD je skratka pre hyperkinetickú poruchu, poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou. Postihnutým osobám chýba dopamín, nedokážu sa motivovať k plneniu „nudných úloh“, pretože ich centrum odmeňovania jednoducho nefunguje konvenčne. Ľudia s ADHD si nahrádzajú chýbajúci dopamín napríklad hraním videohier, trávením času na sociálnych sieťach, sladkosťami, ale aj nakupovaním alebo riskantnými športami. Okrem toho týmto ľuďom víri v rovnakom čase v mysli kopec myšlienok a rýchlo sa rozptýlia. Nedokážu vedome kontrolovať svoju koncentráciu a majú problém aj s úlohami, ktoré si vyžadujú plánovanie a určovanie priorít. Časť mozgu zodpovedná za kontrolu (prefrontálna kôra) je u ľudí s ADHD menej aktívna.

Aké rôzne formy ADHD existujú?

  • Nepozornosť: Zasnenosť, neschopnosť sústrediť sa na vyučovanie alebo na prácu, prekladanie vecí, zabúdanie na stretnutia... je ťažké sústrediť sa na jednu vec, pretože nás neustále rozptyľujú iné myšlienky.
  • ​Hyperaktivita alebo impulzivita: Neschopnosť pokojne sedieť, silné nutkanie pohybovať sa, nerovnováha bez športovej kompenzácie.
  • Kombinovaná forma hyperaktivity či impulzivity a nepozornosti: Príznaky zmiešanej formy sú nedostatočná koncentrácia, ako aj zvýšená potreba hýbať sa.

ADHD sa u žien často zistí neskoro, pretože sa často prejavuje vo forme nepozornosti. U malých chlapcov je častejší prejav práve hyperaktivita. Kým u nich sa to zistí skôr, pretože napríklad v triede náhle vstanú a bežia k oknu či ich v triede učiteľka opakovane napomína, príznaky ADHD u dievčat vo forme nepozornosti sa rozpoznávajú pomerne ťažšie. Môžu byť nedochvíľne, zabúdať na domáce úlohy alebo mať problémy so sústredením a učením, ale ich správanie je viac prispôsobené „normálu“ a teda menej nápadné. Ak dievčatá nemajú v škole príliš zlé známky (v tvorivých predmetoch môžu byť dokonca klasifikované ako veľmi nadané) a ich nepozornosť sa udržuje v určitých medziach, problémy dievčat v škole sa často nerozpoznajú a tým pádom sa u nich často ani nestanoví diagnóza. Je veľmi obvyklé, že diagnózu lekár stanoví až po tridsiatke, štyridsiatke alebo päťdesiatke – niekedy dokonca až vtedy, keď má žena vlastné dieťa, ktoré vykazuje podobné príznaky a v súvislosti s diagnostikovaním dieťaťa sa diagnostikuje aj matka.

Aké sú príznaky ADHD?

  • Časová slepota: Prechádzate na internete najlepšie zubné kefky a zrazu si uvedomíte, že ubehla viac ako hodina. Zmeškané termíny, nesprávny odhad trvania úloh – skrátka, zmysel pre čas jednoducho nie je dosť výrazný. Keď ľudia postihnutí ADHD pracujú hyperkoncentrovane (všetko ostatné je akoby vygumované), nevšimnú si napríklad, že z času na čas by si mali vytvoriť priestor na prestávku, čoho dôsledkom potom je, že sa cítia veľmi vyčerpane.
  • Prokrastinácia: Všetky nudné úlohy sa posúvajú na neurčito. Ľudia s ADHD majú veľký problém motivovať sa k monotónnym úlohám (umývanie riadu, pranie, vypĺňanie daňového priznania).
  • Analýza-paralýza: Prijímanie zdanlivo jednoduchých rozhodnutí môže byť pomerne náročné. Ľudia s ADHD sa cítia paralyzovaní, nedokážu sa v čase rozhodnúť, či si zájdu nachvíľku von alebo nie, zostávajú na tom istom mieste.
  • Ťažkosti pustiť sa do konkrétnych úloh: V čom sú dobrí ľudia s ADHD? Keď sa im niečo zdá zaujímavé alebo vzrušujúce, pustia sa do toho ihneď. Čo im však nesedí? Úlohy, ktoré nemajú fixný termín alebo úlohy s dlhším časovým limitom. Mentálne si tieto úlohy založia do zásuvky s názvom „nie teraz“ a do konkrétnej činnosti sa nepustia. Začnú sa jej venovať až tesne predtým, ako má byť úloha splnená a vtedy je u ľudí s ADHD obvyklé, že dosiahnu špičkové výsledky.
  • Zabúdanie na stretnutia: Toto sa pravdepodobne týka aj ľudí, ktorí ADHD nemajú: Všetky stretnutia a termíny si jednoducho zapisujte do kalendára a nespoliehajte sa na svoju pamäť. Vďaka technickej podpore zo strany Google a pod. by sa vám už nemalo stať, že zabudnete na niečie narodeniny, svoj spoločenský život si jednoducho vyriešte tak, že si všetko zapíšete do plánovača.
  • Prekladanie vecí: Dobrý trik (a to nielen pre ľudí s ADHD) je nechať si kľúč vždy na tom istom mieste. Pri ADHD máte, žiaľ, tendenciu veci umiestňovať nesprávne. Okrem toho sa to odráža žiaľ aj na poriadku v domácnosti. Ak sa potom niečo stratí, hľadanie je o to ťažšie.
  • Emocionálna nerovnováha: Bežný život si od ľudí postihnutých ADHD vyžaduje toľko energie, že im chýba reziliencia, ak sa niečo nepodarí. To potom môže ísť ruka v ruke so závažnejšími emocionálnymi reakciami.

Upozornenie: To, že si raz zabudnete kľúče, napríklad, ak sa práve cítite pod tlakom, neznamená, že máte hneď ADHD. Na to, aby vám bola spoľahlivo diagnostikovaná porucha ADHD, musíte mať viacero príznakov (nielen z tých vymenovaných vyššie) dlhodobo a isté symptómy sa u vás musia prejaviť už aj v detstve. Rozhodujúcim faktorom pre liečbu je závažnosť príznakov a periodicita ich výskytu.

Čo zhoršuje príznaky ADHD?

Pri vedomom a zdravom životnom štýle možno v niektorých prípadoch príznaky aj zmierniť. Existujú však aj negatívne faktory, ktoré príznaky naopak zhoršujú:

  • Príliš veľa cukru a jedál rýchleho občerstvenia
  • ​Príliš dlhé sledovanie televízie alebo sociálnych médií (príliš veľa dopamínu)
  • Nepravidelný spánok
  • Nešportovanie
  • Stres
  • Príliš veľa vnemov naraz (napríklad hlučné prostredie)

Stratégia zvládania

Existuje množstvo stratégií zvládania, ktoré pomáhajú riešiť ADHD. Ľudia postihnutí ADHD si ich v priebehu svojho života vytvárajú nevedome. Napríklad prítomnosť druhej osoby, keď sa človek nechce rozptyľovať pri upratovaní alebo sa chce sústrediť na konkrétnu úlohu spojenú so vzdelávaním. Na YouTube, TikToku a iných sociálnych sieťach je tiež niekoľko influencerov, ktorí sa cez médiá delia o svoje skúsenosti s ADHD a zdieľajú stratégie, ktoré si sami našli a vypestovali, aby tak mohli zvládať každodenné náročné úlohy.

Čo ešte pomáha:

  • Šport: Vyššiu mieru vnútornej rovnováhy možno pestovať pravidelným športom. Odporúčajú sa najmä športy, ako je cyklistika či iné, u ktorých ide o rovnováhu.
  • Meditácia: Meditácia môže pozitívne vplývať na sústredenie.
  • Hra na hudobný nástroj: Toto môže pomôcť najmä deťom v rámci vyrovnania sa s ich hyperaktivitou.
  • Spoločenský čas: Trávenie času s blízkymi prispieva k všeobecnej pohode.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.