Ajurvéda: Tieto potraviny ochladzujú zvnútra
Ochlaďte sa v lete aj zvnútra: Podľa ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny existujú potraviny, ktoré majú na organizmus ochladzujúce účinky. Náš zoznam potravín sa zaručene postará o osvieženie počas horúcich dní!
Zatiaľ čo v zime v nás konzumácia niektorých potravín vyvolá ešte väčší pocit chladu, v lete z nich naopak môže naše telo profitovať, majú totiž ochladzujúci efekt. Aby človek poznal účinky týchto potravín, nemusí hneď študovať ajurvédu. Uhorky, špenát, jahody a spol. sa v lete postarajú o poctivé svieže nakopnutie!
Jedlo neprináša len radosť a nezaháňa hlad, nášmu telu prináša aj ďalšie regulujúce výhody. Napríklad pri využití poznatkov z ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny (TČM) a správnej voľbe potravín môžeme nášmu telu dožičiť ochladenie či zahriatie zvnútra. V prípade potravín s ochladzujúcim účinkom je tiež veľmi dôležité, aby sme organizmus udržiavali aj dostatočne hydratovaný.
S nasledovným zoznamom vám želáme príjemné osviežujúce leto!
Zoznam potravín s ochladzujúcim účinkom podľa ajurvédy
Uhorky
Vďaka vysokému obsahu vody, až 97%, sa uhorky ideálne hodia ako osvieženie medzi jedlami a okrem želaného ochladzovacieho efektu ešte pôsobia aj upokojujúco na nervový systém.
Paradajky
Veľa vody obsahujú aj paradajky a popri tom sú tiež bohaté na antioxidanty, ktoré organizmus chránia pred vplyvom voľných radikálov. Ochladzujúce účinky sa do istej miery v paradajkách zachovávajú aj po tepelnej úprave, napríklad v paradajkovej polievke.
Špenát
Patria medzi ochladzujúce potraviny aj špenátové listy? A veru áno! Či už v podobe krémového pyré, v smoothie alebo aj v surovom stave. Špenát obsahuje veľa horkých látok, ktoré sa v horúčavách významne podieľajú na termoregulácii.
Listový šalát
V rebríčku vhodných jedál na leto si svoju stabilnú pozíciu drží aj zelený šalát. O osvieženie zvnútra sa okrem listového šalátu v pokrmoch postarajú aj ingrediencie ako uhorky, paradajky a tiež citrónová šťava.
Jogurt, tvaroh a syry so smotanou a tvarohom
Na trhu je veľký výber kyslomliečnych výrobkov, ktoré vedia odviesť dobrú prácu pri ochladzovaní organizmu zvnútra. V južanských krajinách sa s obľubou konzumujú aj v kombinácii s uhorkami, paradajkami a inými druhmi zeleniny s ochladzujúcim účinkom. Čo tak si dnes pripraviť chutné tzatziki?
Kokos
Podľa ajurvédy sa na termoreguláciu v organizme, ak teploty ovzdušia prekročia 30 stupňov Celzia, ideálne hodia aj kokosové vločky, kokosové mlieko či voda.
Jahody
Jahody sa s 90% obsahom vody a poriadnou dávkou vitamínu C radia k zdravému a osviežujúcemu ovociu, ktoré dokáže s relatívne nízkym obsahom kalórií zabodovať aj počas horúcich letných dní.
Melón
Aj melóny obsahujú veľa vody a preto sú vynikajúce ako skvelé občerstvenie počas dňa stráveného pri vode, avšak sú výborné aj ako prísada do šalátov. Do jedného či viac osviežujúcich receptov podľa ajurvédy jednoznačne patria. Čas na domácu zmrzlinu s melónom, čo poviete?
Citrusové ovocie
Či už začerstva vylisované alebo nakrájané na plátky, citrusy sú skvelým prostriedkom na uhasenie smädu a pomáhajú telu schladiť sa. Zaujímavosť: podľa tradičnej čínskej medicíny by sa však citróny vo väčších množstvách nemali – nakoľko sú zásobárňou vitamínu C - konzumovať počas zimy. No v lete by sme ich ochladzujúce účinky mali využiť každopádne.
Mäta
Listy mäty nemajú osviežujúce účinky len v čaji teplom či ľadovom, skvelé je ich pridať aj do šalátov a iných pokrmov. Dôvodom je mentol, ktorý obsahuje mäta pieporná a jej príbuzní. Práve ten dokáže stimulovať naše receptory chladu.
Šalvia
Šalvia sa, podobne ako mäta, používa nielen pri príprave čaju, ale aj v kuchyni, a preto sa ocitá na našom zozname potravín s ochladzujúcim účinkom. Kým v zime pomôže šalvia proti kašľu a pri bolestiach hrdla, v lete prospieva v boji proti nadmernému poteniu.
Zelený čaj
Ochladzuje, detoxikuje a zásobuje tekutinami, čo naše telo v horúčavách zúfalo potrebuje. Zelený čaj je teda tip-top letný nápoj. Pripravený nápoj zo zeleného čaju by však nemal byť ani príliš studený ani horúci, telo by potom muselo vyvíjať dodatočnú energiu na vyrovnanie teploty.