Active Beauty
Ako správne dýchať: 3 tipy pre vnútornú rovnováhu
Text: Josefine Haas
čas čítania: min
Oddychový čas

Ako správne dýchať: 3 tipy pre vnútornú rovnováhu

Zväčša dýchame bez toho, aby sme sa nad tým špeciálne zamýšľali. Správne dýchanie a vedomé nadýchnutie však môže pôsobiť ako liek pre telo i dušu.

Naše dýchanie je ako zázračné dielo, ktoré jednoducho funguje samé od seba. Avšak je to jediná základná vitálna funkcia organizmu, ktorá sa dá ovládať aj vôľou. Našej všeobecnej pohode jednoznačne prospeje, ak skoncujeme s nesprávnym dýchaním, ktoré sa nám do života mohlo vkradnúť už niekedy v detstve. Dýchať povrchne nútia človeka podvedome aj faktory ako stres, nesprávne sedenie alebo časté nosenie topánok na vysokých podpätkoch.


Správne dýchanie sa dá naučiť (aj nanovo)

Ak pod vplyvom stresu dýchame neustále nesprávne, teda príliš plytko, môžeme sa často cítiť malátne a unavene. Tieto stavy sú niekedy sprevádzané aj ťažkosťami, ako napríklad neustálym pocitom tiesne na hrudníku. Ak nesprávne dýchame, trpí celé telo a my dokonca nedokážeme správne vnímať ani svoje emócie.

Správne dýchanie ovplyvňuje telesnú, ako aj emocionálnu úroveň, hovorí dychová trénerka Karoline Grünová: znižuje krvný tlak, pulz a tonus vo svaloch. Správne dýchanie takisto uvoľňuje a zmierňuje príznaky stresu, stavy úzkosti či poruchy spánku. Ak upravíme dýchanie, budeme vedieť lepšie narábať so svojimi pocitmi, budeme ich schopní lepšie spracovávať. Dobrou správou je, že správne dýchanie sa dá naučiť.


Ako správne dýchať – 3 tipy od odborníčky

1. Praktizujte plné alebo brušné dýchanie

Z hrudníka až do brucha: Oba druhy, plné aj brušné dýchanie sú veľmi efektívne druhy dýchania, ktoré dobre ventilujú pľúca a umožňujú bránici voľne sa pohybovať. Plné dýchanie znamená najprv sa nadýchnuť nosom do brucha, ďalej do bokov a nakoniec do hornej časti hrudníka. Nasleduje výdych nosom alebo ústami. Pri brušnom dýchaní vypúšťame dych do bokov.

Či to robíme správne, môžeme skontrolovať zvonku: príslušná časť tela by sa mala pri nádychu viditeľne nadvihnúť. Plné či brušné dýchanie nie je možné praktizovať vždy, napríklad pri niektorých druhoch športu, kde sa aktivuje plytšie hrudné dýchanie. V takýchto prípadoch je to úplne v poriadku, no keby takto človek dýchal dlhodobo, dýchanie by bolo príliš povrchné, konštatuje odborníčka Grünová. Nikdy by sme tak nemohli zakúsiť regeneračnú silu vedomého, hlbokého dýchania.

2. Menej nádychov a výdychov za minútu

Pre tempo dýchania platí: Čím menej nádychov a výdychov za minútu, tým hlbšie a relaxačnejšie je dýchanie. Podobne platí, ak trvá výdych dlhšie ako nádych, aktivuje sa parasympatikus – časť vegetatívneho nervového systému, ktorý má na starosti uvoľnenie. Má význam napríklad pri zaspávaní. V bežnom živote je vhodné dýchať tak, aby nádychy a výdychy boli ideálne približne rovnako dlhé a čo možno najhlbšie.

Robiť extra pauzy medzi nádychmi a výdychmi nie je nevyhnutné – pokiaľ teda nie je zámerom cielene prehĺbiť stav uvoľnenia. Dychové pauzy sú preto dôležitou časťou tradičných východných meditačných techník: čím dlhšia je pauza, teda „nič“, tým pokojnejšia by mala byť myseľ.


3. Pravidelne si precvičujte správne dýchanie

Ak má človek v sebe nesprávne dýchanie už zakorenené, môže chvíľu trvať, kým sa naučí správne dýchať a kým si správne techniky aj osvojí. Je to preto, že niektoré blokády dýchacích ciest sa vytvárajú po celé desaťročia. Pravidelné precvičovanie je z toho dôvodu veľmi dôležité. No čím lepšie bude správne dýchanie cielene natrénované a ukotvené, tým je pravdepodobnejšie, že si ho človek aj udrží.

Znie to ako ďalší záväzok, ktorý nám bude svietiť v kalendári? Nie nevyhnutne. Nacvičovať si dýchanie ide aj cez krátku pauzu za písacím stolom či v rade v obchode. „Ideálne by bolo, keby ste dychové cvičenia robili s takou samozrejmosťou ako keď si deň čo deň umývate zuby,“ konštatuje dychová trénerka. Techniky ako autogénny tréning alebo joga mimochodom nepatria k formám dychových cvičení, sú skôr zamerané na relaxačné techniky a techniky zmeny stavu vedomia, ktoré sa nezameriavajú prednostne na dýchanie.


Kde sa dá naučiť správne dýchať?

V zásade si správnu techniku dýchania môže vyskúšať aj každý sám. Napomôcť môžu aj knižky, Youtube videá alebo online kurzy. Na začiatok je určite vhodné a má význam, aby človeka sprevádzala školená osoba. Záujemcovia sa učia technikám pod dôsledným vedením a pozorovaním – a učia sa konkrétne zahrievacie cvičenia, dýchanie vo viacerých pozíciách ako aj rôzne rytmy dýchania. Pomocou týchto cvikov na správne dýchanie potom dokážeme doma cielene prepnúť do stavu uvoľnenia či nabrať novú energiu.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.