Body positivity nastavenie: nič ľahké, ale stojí za to
Čo rozumieme pod pojmom "body positivity"
Body positivity je koncept akceptovania vlastného tela. Týmto výrazom by ste sa ale nemali nechať zmiasť, nejde o glorifikovanie nášho tela za každých okolností. Ide skôr o pozitívne nazeranie naň a prijatie jeho formy. Svoje telo môžete milovať, no trend sebalásky u mnohých spúšťa veľký tlak, že by niečo malo byť tak či onak. Sebaláska naznačuje, že človek musí milovať svoje telo také, aké je. Body positivity vždy ponecháva priestor na zmenu.Prečo je body positivity vnímanie dôležité?
Žijeme v spoločnosti, v ktorej sú fóbie, vysmievanie, osočovanie ľudí na základe ich zjavu žiaľ stále bežné. Keď musíme bojovať s diskrimináciou, je takmer nemožné rozvíjať skutočnú a pravú lásku k vlastnému telu. Aj keď to človeku nepadne vždy ľahko, možno sa podarí to vlastné telo aspoň akceptovať. Pretože body positivity je prvým krokom k pozitívnemu prístupu k telu: Ak proti vlastnému telu nebojujeme, máme omnoho viac zdrojov na to, aby sme sa oň dobre starali a udržiavali ho zdravé.
Ako funguje body positivity?
Teoreticky to znie možno zložito, ale v živote vám stačí niekoľko malých krokov. Body positivity nie je striktný proces a má svoje pády a výšiny, ale oplatí sa osvojiť si ho.
Osvojte si body positivity s týmito trikmi:
1. Urobte pre telo niečo dobré
Starostlivosť o telo môže zahŕňať mnohé: vyváženú stravu, viac vody počas dňa, preventívne prehliadky či nové telové oleje. Dôležité je vedome sa venovať svojmu telu a urobiť preň niečo dobré. Určite sa potom budete cítiť vo svojej koži lepšie.
2. Skontrolujte realitu okolo seba - je reálna?
Existuje toľko tvarov tela, koľko je na svete ľudí – a tak je to v poriadku. Žiaľ, Instagram a sociálne siete nám často poskytujú iný obraz: upravené fotky, správne svetlo a pózy spôsobujú, že všetky telá vyzerajú podobne ale najmä nereálne. Preto pomôže, ak dáme mobily bokom a vedome sa poobzeráme okolo seba, kde uvidíme reálnych ľudí, na ulici či v autobuse. To vedie k realistickejším návykom pri pozeraní sa na svet a na rozpoznanie skutočnej, nedokonalej krásy.
3. Ceňte si svoje telo
Výroku typu "Mala by si byť vďačná, že tvoje telo ťa každý deň nosí" alebo "Je v po riadku, že tvoje telo nie je dokonalé, veď si predsa porodila dieťa" majú vysoký frustračný potenciál, pretože mnoho ľudí tlačia z kola von. Nie všetkých nás telo nosí – mnoho ľudí trpí práve tým, že nemá zdravé telo. A je spoločensky prijateľné, aby mali ženy o kilo dve viac na bokoch len vtedy, keď sa stali matkami? Podstatou je, že všetci máme telo, ktoré nás v tomto momente drží pri živote a práve to by sme si mali vážiť. To, či s týmto telom môžeme žiť život, aký sme si vysnívali, to je už iný príbeh. Bez tela by sme nemohli viesť žiadny život.
4. Nehovorte o telách v zlom
Narážky-urážky na telo, tzv. body shaming sa často deje len tak akoby mimochodom, neuvedomelo. Aj keď v tom nie je zlý úmysel, môže to viesť k zníženiu úrovne akceptácie tela. Pomôžme si teda navzájom a prestaňme komentovať telá - svoje a najmä cudzie.
5. Nenadávajte si, konajte!
Zas sa raz pred zrkadlom rozčuľujeme nad vyrážkou, mrzuto si obzeráme spľasnuté vlasy či strie alebo sa ľutujeme, že naša kondička stojí za nič. Človeku padne častokrát jednoduchšie neustále sa sťažovať na nedostatky namiesto toho, aby začal konečne konať. Ak dokážeme lepšie akceptovať svoje telo bez vyrážok, mali by sme sa poobzerať po vhodných kozmetických prípravkoch. Na spľasnuté vlasy tiež existujú riešenia a zašportovať si pokojne môžeme aj doma v izbe.