Active Beauty
Breathwork: Viac pohody vďaka správnej technike dýchania
čas čítania: min

Ako dýchať relaxačne

Breathwork: Viac pohody vďaka správnej technike dýchania

Všetci dýchame tisíckrát denne. Naše telo to robí samo od seba, aby prežilo - a napriek tomu ho môžeme vedomým dýchaním podporiť, aby zostalo zdravé. Breathwork, čiže vedomá práca na dýchaní, môže pomôcť prelomiť nezdravé dýchacie vzorce, upokojiť náš nervový systém a tým prispieť aj k zvýšeniu vlastnej pohody. Odborníčka Florentina Vedernjak (Flow of Breath - Breathwork in Vienna | Trauma-sensitive) vysvetľuje, ako to funguje.

Odborníčka na prácu s dychom Florentina Vedernjak (www.flowofbreath.at) organizuje vo Viedni semináre, na ktorých sa práca s dychom používa na zníženie stresu, úzkosti a vnútorného napätia. Redakcii ACTIVE BEAUTY vysvetlila, ako nám breathwork môže pomôcť cítiť sa lepšie.

Čo je breathwork?

Breathwork je cvičenie, ktoré využíva dýchacie techniky na podporu emocionálneho a fyzického zdravia. Vychádza zo zásady, že naše dýchanie má priamy vplyv na našu pohodu. Hoci je breathwork samostatná technika s rôznymi prístupmi, často sa používa ako doplnok k joge a meditácii.

Aké sú najznámejšie techniky?

  • Pránajáma: Táto jogová dýchacia technika je navrhnutá tak, aby mal človek kontrolu nad technikou dýchania.
  • Holotropné dýchanie: Táto metóda kontrolovaného dýchania je často sprevádzaná hudbou a jednotlivcom sľubuje emocionálne a psychologické uzdravenie. Zahŕňa hlboké a rýchle dýchanie bez prestávky medzi nádychom a výdychom.
  • Koherentné dýchanie: Pomalé rovnomerné dýchanie v rytme približne piatich nádychov za minútu, ktorého cieľom je upokojiť nervový systém a spomaliť srdcový tep.
  • Transformačné dýchanie: Je určené na uvoľnenie emocionálnych blokád.
  • Metóda Wima Hofa: Špeciálna dýchacia technika s terapiou chladom a meditáciou, ktorej cieľom je zvýšiť duševnú rezilienciu.

Ako funguje práca s dychom?

Dýchanie možno vo všeobecnosti rozdeliť do troch kategórií:

  1. Prvou kategóriou je funkčné dýchanie - nevedomé dýchanie, ktoré telo vykonáva automaticky. Človek samozrejme dýcha tak či onak, ale mnohí ľudia si osvojili nezdravé vzorce, ako je príliš plytké dýchanie alebo dýchanie ústami. To všetko zaťažuje organizmus. U žien je často vidieť, že takmer vždy nevedome stiahnu alebo napnú brucho. To znamená, že bránica sa dostatočne nehýbe. Dá sa to rozpoznať, pretože ramená sa pri dýchaní často mierne nadvihujú.
  2. Druhou kategóriou sú vedomé cvičenia, ktoré si človek integruje do svojho každodenného života. Dýchanie zhlboka pri strese, ale aj krátke dychové vzorce, ktoré si možno nacvičiť. Napríklad u každého z nás by mal vždy trvať dlhšie výdych ako nádych. Naše telo tak môže produkovať viac CO2, čo aktivuje vegetatívny nervový systém. To nás automaticky uvoľňuje.
  3. Treťou kategóriou sú väčšinou dychové meditácie s konkrétnym cieľom. Môže to byť duševná čistota alebo meditácia. Niekedy chce človek prostredníctvom takýchto meditácií dosiahnuť aj iné stavy vedomia.

Pre koho nie je breathwork vhodný? Môže byť nebezpečný?

V zásade je vhodný pre každého, ale ja napríklad nepracujem s tehotnými ženami. Telo počas tehotenstva nie je potrebné aktivovať stresom, pretože by mohlo viesť ku komplikáciám. Samozrejme, existujú aj dychové techniky pre tehotné ženy, ktoré sú relaxačné a môžu im dokonca pomôcť lepšie zvládnuť bolesť počas pôrodu. Ide však o relaxačné, menej intenzívne techniky. Citlivo treba pristupovať aj k traume. Ak sa dychové techniky, ako je rebirthing alebo holotrofický breathwork, používajú na vedomé uvedenie ľudí do stavu podobného tranzu prostredníctvom dýchania podobného hyperventilácii, môže to rozšíriť vedomie, ale môže to byť aj opätovne traumatizujúce. Preto je dôležité s klientom vopred presne prediskutovať, čo konkrétne môže nastať. Niekedy pacienti pociťujú kŕče v prstoch alebo v ústach. To môže byť desivé a ľudia sa musia vopred naučiť, ako sa od takýchto fyzických reakcií oslobodiť.

Ktoré bezpečné cvičenia sa dajú robiť doma?

Odporúčam box-breathing alebo dýchanie 4-7-8. Box-breathing spočíva v tom, že si predstavíte škatuľu, ktorá je zo všetkých strán rovnako dlhá. Takže sa na štyri sekundy nadýchneme, štyri sekundy zadržíme dych, štyri sekundy vydýchneme a štyri sekundy zadržíme dych. Dýchanie 4-7-8 funguje podobným spôsobom. Nadýchneme sa na štyri sekundy, zadržíme dych na sedem sekúnd a vydýchneme na osem sekúnd. Pri oboch metódach sa človek celkom unaví, ale aj uvoľní.

Kto by si chcel vyskúšať ranné cvičenie, ktoré človeku dokáže dodať energiu, je na to ako stvorené bránicové dýchanie: Pri tomto dýchaní sa zaujme pozícia mačky a kravy, ktorú je známa z jogy: Namiesto pozície v polohe na štyroch nohách sa najprv vyhrbíme do mačacieho hrbu a potom do prehĺbeného chrbta. Pri výdychu sa predkloníme dopredu a pri nádychu sa posadíme. Toto cvičenie človeka ráno nielen prebudí, ale mu aj dodá dávku energie.

Zohráva práca s dychom úlohu aj v somatickom tréningu?

Psychológ Peter Levine analyzoval, ako zvieratá riešia situácie, v ktorých im ide o život alebo smrť. Zvieratá sa v takýchto situáciách ocitajú oveľa častejšie, a predsa sa u nich oveľa menej často prejavujú príznaky posttraumatickej stresovej poruchy. Preto chcel zistiť, ako sa zvieratá vyrovnávajú so stresom, a vyslovil teóriu, že zvieratá sa zbavujú stresu prostredníctvom svojho tela. Ide o stratégie ako syčanie, škrabanie, boj, útek, schovávanie sa a vrešťanie. Samozrejme, tieto veci sa do našej spoločnosti nehodia a pre nás ľudí to znamená, že v posttraumatických alebo stresových situáciách takmer vždy zamrzneme. V dôsledku toho sa traumy môžu doslova usadiť v tele. Somatický tréning sa zameriava na ich uvoľnenie a dychová práca môže pri tom napomôcť, pretože aktívne techniky zahŕňajú zámerné uvedenie sa do stresových situácií; umožnia všetky tieto reakcie zachytiť a potom ich vypustiť von vo forme emócií, ako je plač, krik, pohyb a podobne. V tomto ohľade sa prekrývajú so somatickým tréningom.