Active Beauty
Čo by mali vedieť muži o prostate?
Text: Caroline Pacholet
čas čítania: min
Zdravie

Čo by mali vedieť muži o prostate?

Prekvapivo málo mužov vie o svojej prostate aspoň niečo. Podľa prieskumu Európskej urologickej asociácie (European Association of Urology) nie sú muži vo veku nad 50 rokov takmer vôbec oboznámení s problematikou zdravia svojej prostaty. A to aj napriek faktu, že 40 percent všetkých mužov nad 60 rokov trpí zväčšenou prostatou. Preto sme sa na fakty o tomto mužskom orgáne opýtali odborníčky.

Čo má Movember spoločné s prostatou?

Slovo „Movember“ je spojením dvoch anglických slov „moustache“ (po slovensky fúzy) a „november“ a odkazuje na hnutie, ktoré sa zrodilo v Austrálii. V roku 2003 sa skupina mužov pokúšala opäť prinavrátiť fúzy na úroveň trendy módneho doplnku, ako tomu bolo kedysi. Dňa 1.11. sa oholili dohladka a počas nasledujúceho mesiaca si nechali strnisko nad hornou perou narásť do dĺžky, ako komu príroda dovolila. Čo z tohto vzišlo, je však pozoruhodné: Na tomto základe vzniklo hnutie Movember a od roku 2004 si muži, ako aj ženy po celom svete nechávajú počas novembra narásť fúzy či iné ochlpenie na tele a v rámci tejto myšlienky zahájilo hnutie zbierku na výskum a prevenciu rakoviny prostaty, ako aj iných (mužských) ochorení, ako napríklad rakoviny semenníkov, ale tiež depresie. Od roku 2003 sa do tejto iniciatívy zapojilo už päť miliónov „mo-bros“ a „mo-sisters“.

Do kampane Movember sa môže zapojiť každý: Na stránke cz.movember.com nájdete množstvo nápadov a inšpirácií, ako sa do iniciatívy zapojiť.

Ako vyzerá prostata a kde sa nachádza?

„Prostata sa nachádza na svalovom dne mužskej panvy, pod močovým mechúrom a opiera sa o prednú stranu konečníka,“ vysvetľuje doktorka Andrea Gnadová, odborníčka na urológiu, andrológiu a sexuológiu. Močová rúra prechádza stredom prostaty a semenný mechúrik a semenovod do tejto často močovej rúry ústia.“

„U mladých mužov je žľaza veľká asi ako gaštan,“ hovorí Dr. Gnadová. Veľkosť sa však mení v čase, vekom a v priebehu života môže narásť až do veľkosti mandarínky alebo grapefruitu.“

Aká je úloha prostaty?

„Prostata slúži ako reprodukčný orgán,“ vysvetľuje urologička. „Enzýmy v sekréte, ktorý prostata produkuje, umožňujú spermiám plávať a poskytujú im tiež energiu potrebnú na proces oplodnenia. Mužský ejakulát je zmesou spermií zo semenníkov a sekrétu prostaty a semenného mechúrika.“

Pre ženy nie sú pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa ničím výnimočným: každoročné návštevy na gynekologickej ambulancii, obvykle už od prvej menštruácie, sa stali rutinnou záležitosťou. Od 45. roku života by sa takéto prehliadky mali stať samozrejmosťou aj v prípade mužov. Dr. Andrea Gnadová v tejto súvislosti hovorí o dvoch dôležitých faktoroch, na ktoré sa pri vyšetrení urologičky a urológovia zameriavajú:

Veľkosť

„Prvým je zväčšenie žľazy, či už menšie alebo rozsiahlejšie, avšak benígne. Takéto zväčšenie môže spôsobiť nepríjemné pocity pri močení.“ Lekár v prípade takéhoto stavu poskytne pacientovi informácie, ktoré môžu zväčšenie prostaty, ako aj bolestivé príznaky zmierniť.

Screening rakoviny prostaty

„Druhým faktorom je skríning rakoviny prostaty, pretože práve ochorenie tohto orgánu je najčastejším nádorovým ochorením u mužov a v počiatočných štádiách sa dá dobre liečiť. A preto je veľmi dôležité, aby toto ochorenie odhalil odborník čo najskôr,“ hovorí Andrea Gnadová. Obraz o stave prostaty poskytnú odborníkom výsledky palpačného vyšetrenia prostaty a krvný odber, pri ktorom sa v krvnej vzorke zisťuje hladina špecifického antigénu (PSA).

Aké potraviny prospievajú zdraviu prostaty?

Pre zdravie (prostaty) je prospešná vyvážená strava a tiež dostatok pravidelného pohybu. Odporúčajú sa všetky potraviny, ktoré pozitívne vplývajú na hormonálnu rovnováhu a tým pádom aj na zdravie prostaty prostaty.

Zdravé tuky

Zvýšená konzumácia tukov má negatívny vplyv na ochorenia prostaty. Rozhodujúcim faktorom však je, aký druh tukov človek konzumuje. Nasýtené živočíšne tuky zvyšujú riziko vzniku rakoviny, zatiaľ čo nenasýtené tuky rastlinného pôvodu ho znižujú. Mäso, obilniny a zemiaky sú najčastejším zdrojom nenasýtených tukov, avšak k potravinám obsahujúcim zdravé tuky sa tiež radia ryby, rastlinné oleje, orechy či avokádo.

Vláknina

Potraviny bohaté na vlákninu, ako napríklad ovocie, zelenina či celozrnné výrobky znižujú riziko vzniku ochorenia prostaty.

Lykopén

Lykopén, ktorý obsahujú paradajky (ako aj iné červené plody) je antioxidant a pôsobí proti voľným radikálom. Konzumácia približne 10 stredne veľkých zrelých paradajok týždenne prispieva k zníženiu rizika rakoviny prostaty.

Fytoestrogény

Tieto rastlinné látky inhibujú účinky telu vlastných estrogénov. Spomaľujú proces zväčšovania prostaty. V rámci fytoestrogénov na zdravie blahodarne pôsobia flavonoidy (napr. v cíceri, sóji alebo čaji) a lignany (napr. v obilných produktoch a ľanových semienkach).

Prírodné liečivé bylinky

Na zmiernenie nepríjemných pocitov už zväčšenej prostaty sa v liečbe osvedčila liečivá sila rastliny vŕbovky malokvetej: Vrchovatú čajovú lyžičku tejto bylinky zalejte štvrť litrom vriacej vody, potom nechajte päť minút lúhovať a doprajte si šálku tohto nápoja ráno a tiež večer. Ďalšími skvelými pomocníkmi sú v tomto prípade extrakty z palmy pilovitej či koreňa žihľavy. Zdraviu prostaty údajne prospievajú aj snacky v podobe tekvicových jadierok.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Všeobecne platí, že radšej zájsť za odborníkom viackrát ako len občasne, prípadne vôbec! Ak sa celkovo necítite dobre alebo jednoducho prišiel čas, kedy zájsť na kontrolu, návštevu lekára jednoznačne neodkladajte. Sú však známe príznaky, ktoré svedčia pre ochorenie prostaty a na ktoré by sa mal pozrieť lekár – odborník. Považujú sa za nich:

Zvýšené nutkanie na močenie s nižším množstvom moču

Bolesť pri vyprázdňovaní alebo erekcii /erektilná dysfunkcia

Zmeny v ejakuláte (napr. krv v ejakuláte)

Bolesť prostaty alebo bolesť v spodnej časti chrbta

Náhly, nedobrovoľný úbytok hmotnosti

Zdurené, bolestivé lymfatické uzliny

Tieto príznaky môžu mať samozrejme aj iné pozadie a nemusia hneď súvisieť so závažným ochorením. V prípade ich výskytu je však v každom prípade potrebné možné príznaky konzultovať s odbornou lekárkou či lekárom.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.